ائمه جمعه اهل‌سنت کشور توهین رئیس قوه قضائیه به امیر معاویه رضی‌الله‌عنه را محکوم کردند   انواروب| ائمه جمعه اهل‌سنت کشور در مراسم نماز جمعه (28 مرداد 1401) در پی اهانت رئیس قوه قضایه به امیر معاویه رضی‌الله‌عنه، با اشاره به جایگاه این صحابی جلیل‌القدر، هر نوع اهانت به ایشان و سایر صحابه و مقدسات […]

ائمه جمعه اهل‌سنت کشور توهین رئیس قوه قضائیه به امیر معاویه رضی‌الله‌عنه را محکوم کردند

 

انواروب| ائمه جمعه اهل‌سنت کشور در مراسم نماز جمعه (28 مرداد 1401) در پی اهانت رئیس قوه قضایه به امیر معاویه رضی‌الله‌عنه، با اشاره به جایگاه این صحابی جلیل‌القدر، هر نوع اهانت به ایشان و سایر صحابه و مقدسات را محکوم کردند.

 

🔹مولانا محمدحسین گرگیج: حضرت معاویه یکی از سیاستمداران بزرگ جهان اسلام و عرب بود

مولانا محمدحسین گرگیج در مراسم نماز جمعه گالیکش از امیر معاویه رضی‌الله‌عنه گفت: معاویه رضی‌الله‌عنه یکی از سیاستمداران بزرگ جهان اسلام و عرب بود. آیا در زمان حکومت معاویه دشمن به خود اجازه داد به قلمرو اسلامی با عداوت نگاه کند؟! بلکه بدخواهان مسلمانان در خانۀ خود پنهان بودند و از حکومت و لشکریان حضرت معاویه هراس داشتند. به ما نشان دهید چنین سیاستمداری را کجای دنیا پیدا می‌کنید؟!

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش ضمن محکومیت اهانت برخی از مقامات بلندپایه کشور به مقدسات اهل‌سنت و حضرت معاویه رضی‌الله‌عنه، اظهار داشت: ما از مقام معظم رهبری خواهانیم این عزیزی را که از طرف ایشان منصوب شده‌ است برای همیشه خلع و عزل کند و هر مجازاتی که مناسب می‌دانند برای وی در نظر بگیرند تا موجب تشفی و التیام قلوب برادران اهل‌سنت گردد.

 

🔹امام‌جمعه اهل‌سنت زابل: امکان ندارد کسی به مقدسات ما اهانت کند و ما ساکت بنشینیم

مولانا عبدالرشید شه‌بخش در مراسم نماز جمعه زابل با انتقاد شدید از «استمرار توهین به مقدسات اهل‌سنت و صحابۀ پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم»، خواستار «برخورد قاطع و جدی» با اهانت‌کنندگان شد و اظهار داشت: اگر شما واقعاً شهامت دارید و دلسوز اسلام و مسلمین هستید، به فکر این نظام و حل مشکلات مردم مظلوم و تهیدست باشید و در راستای اتحاد و انسجام بین مسلمین قدم بردارید. چرا به فرموده‌های مقام معظم رهبری توجه نمی‌شود، مگر ایشان اهانت به مقدسات اهل‌سنت را حرام اعلام نکردند؟! مگر ایشان نفرمودند کسانی که به اهل‌سنت اهانت می‌کنند شیعه انگلیسی هستند؟! مگر ایشان همگان را از جریحه‌دار کردن قلوب اهل‌سنت برحذر نداشتند؟!

امام‎‌جمعه اهل‌سنت زابل ادامه داد: افرادی که چند دهه مسئولیت داشته‌اند و نتوانسته‌اند مسئولیت‌های خود را به نحو احسن انجام دهند، می‌خواهند با اهانت به جان‌نثاران پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم بر ناکامی‌های خودشان سرپوش بگذارند. امکان ندارد کسی به مقدسات ما اهانت بکند و ما ساکت بنشینیم و نادیده بگیریم؛ ما فریاد و صدای اعتراض خودمان را بلند کرده و تنفر خود را از این نوع افراد اعلام می‌کنیم.

 

🔹مولانا عبدالصمد ساداتی: توهین به عقاید و مقدسات از معضلات جهان اسلام و تفرقه میان مسلمانان است

مولانا عبدالصمد ساداتی در مراسم نماز جمعه سراوان، توهین به عقاید و مقدسات را از معضلات جهان اسلام و تفرقه میان مسلمانان برشمرد و اظهار داشت: نباید ناتوانی خود و مشکلات امروزی را به یاران و صحابه رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم، اهل‌بیت و ازواج مطهرات نسبت داد و ذهن‌ها را به آن‌طرف سوق داد. بهتر است ما امروز به فکر عملکرد خود باشیم که از اعمال ما سؤال می‌شود.

امام‌جمعه سراوان گفت: درگیرشدن به وقایع گذشته و توهین به صحابه و امهات‌المومنین و اهل‌بیت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم مشکلی از مشکلات دامنگیر کشور را حل نمی‌کند، بلکه آنها را بیشتر و بیشتر خواهد کرد.

 

🔹مولانا سید عبدالکریم حسین‌پور: توهین به امیر معاویه، توهین به حضرت حسن و حسین است

مولانا سید عبدالکریم حسین‌پور در مراسم نماز جمعه شهر گُشت اظهار داشت: اگر افراد عادی توهین کنند ما می‌گوییم که آنها جاهل‌اند، ولی وقتی افراد رده‌بالای کشور و قاضی‌القضات به اصحاب رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم توهین می‌کنند چه انتظاری برای وحدت دارند. در این لحظه که کشور ازهرجهت به اتحاد و یکپارچگی نیاز دارد، قاضی‌القضات کشور بیاید به صحابی رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم توهین کند این قابل‌برداشت نیست.

مدیر مدرسۀ عین‌العلوم گَشت در ادامه گفت: امیر معاویه انسان معمولی نبوده‌ است، اگر حضرت حسن رضی‌الله‌عنه با او صلح می‌کند و خلافت اسلامی را یکپارچه تحویل ایشان می‌دهد، این را چه تعبیر می‌کنید؟ آیا حضرت حسن برخلاف خواستۀ الله و رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم و جمیع مسلمانان و مؤمنان اقدام به واگذاری خلافت به سیدنا امیر معاویه می‌کند؟ این اصلاً با عقل و درایت حضرت حسن منطبق نمی‌آید. اگر حضرت حسن بنا بر تعبیر عزیزان شیعه «معصوم» است و خلافت را به‌دست امیر معاویه می‌دهد؛ یعنی امیر معاویه تائید شده الهی است و توهین به امیر معاویه، درواقع توهین به حضرت حسن و حسین است.

 

🔹مولانا عبدالصمد دامنی: اهانت به مقدسات برای هیچ‌کس شایسته نیست

مولانا عبدالصمد دامنی در مراسم نماز جمعه ایرانشهر اظهار داشت: اهانت به مقدسات برای هیچ‌کس شایسته نیست، چه رسد به شخصیتی بلندپایه و در سطح رئیس قوۀ قضائیه. مسلمانان اهل‌سنت از اهانت رئیس قوه قضائیه نسبت به سیدنا امیر معاویه رضی‌الله‌عنه که باعث جریحه‌دار‌شدن قلوب آنان شده‌ است، گلایه‌مند هستند؛ باید به این گلایه آنها رسیدگی شود.

 

🔹مولانا اسحاق سپاهی: ما توهین به مقدسات را تحمل نمی‌کنیم

مولانا اسحاق سپاهی در مراسم نماز جمعه مسجد جامع محمدی شعبان سراوان اظهار داشت: هیچ مذهب و فرقه‌ای با توهین پیشرفت نکرده و نمی‌کند و از اهانت به مقدسات جز تنفر و تفرقه چیزی حاصل نمی‌شود. توهین‌کنندگان بدانند با توهین به مقدسات آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و توهین آن‌ها در راستای ایجاد تفرقه و اختلاف بین مسلمانان است.

 

🔹 خطیب جمعه نشتیفان خواف: عمل ناپسند رئیس قوه قضائیه را محکوم می‌کنیم

مولوی شیرمحمد نیک‌کردار در مراسم نماز جمعه نشتیفان ـ از توابع شهرستان خواف ـ اظهار داشت: افسوس می‌خوریم که رئیس قوه قضائیه‌ صحبت‌های ناپسندی را در حق یاران رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم بر زبان بیاورد و قلوب مسلمان جهان را جریحه‌دار کند. این عمل ناپسند رئیس قوۀ قضائیه را محکوم می‌کنیم و باید ایشان از گفته‌های خود عذرخواهی کند یا مقام معظم رهبری ایشان را مورد بازخواست قرار دهد تا بین مسلمانان اختلاف ایجاد نشود و قلب کثیری از مسلمانان بیشتر از این جریحه‌دار نشود.

 

🔹 مولانا عبدالستار حسین‌زهی: توهین‌کنندگان مجازات شوند

مولانا عبدالستار حسین‌زهی در مراسم نماز جمعه مسجد جامع حنفاء شهرستان خاش بر لزوم مجازات توهین‌کنندگان تأکید کرد و گفت: توهین به ساحت افراد مقدسی که خداوند به آنان مژده رضایت خود و بهشت را داده‌ است، غیرقابل‌هضم و اغماض است. هرگونه اهانت به هر فردی از اصحاب پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم نه‌تنها محکوم است، بلکه توهین‌کنندگان در هر لباسی که هستند باید “مجازات” بشوند.

 

🔹مولانا فضل‌الله رئیسی: اگر مسئولین خواهان وحدت هستند از تهمت و افترا پرهیز کنند

مولانا فضل‌الله رئیسی در مراسم نماز جمعه ساربوک ـ از توابع شهرستان قصرقند ـ اظهار داشت: توصیۀ ما به مقامات کشور این است که سیرت حضرت امیر معاویه را بیشتر مطالعه کنند و شخصیت ایشان را از احادیث حضرت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم بررسی کنند. در عصر حضرت امیر معاویه رضی‌الله‌عنه هیچ سیاستمداری مانند ایشان نبوده‌ است. اگر مسئولین خواهان وحدت هستند از تهمت و افترا برحذر باشند.

 

🔹مولوی عبدالکریم علی‌بایی: صحابه رضی‌الله‌عنه باارزش‌ترین و گران‌قدرترین انسان‌ها بودند

مولوی عبدالکریم علی‌بائی در مراسم نماز جمعه مشهدریزه- از توابع شهرستان تایباد- از صحابه رضی‌الله‌عنهم به‌عنوان باارزش‌ترین و گران‌قدرترین انسان‌ها بعد از انبیا علیهم‌السلام یاد کرد و گفت: ما دیانت و ارزش خود را مدیون صحابه رضی‌الله‌عنهم هستیم، آنان بودند که با جان و مال و عمر خود، دین را به سرتاسر دنیا منتشر کردند و اگر آن رشادت‌ها و جان‌فشانی‌ها نمی‌بود، امروز ما دین، آیین و ارزشی نداشتیم.

 

🔹مولانا نواب حوت: ما اهانت به صحابه رضی‌الله‌عنهم را تحمل نمی‌کنیم

مولانا نواب حوت در مراسم نماز جمعه دهستان کهیر ـ از توابع شهرستان کنارک- اظهار داشت: ما اهل‌سنت ایران تقاضا داریم که در هیچ نوع مجلسی به یاران و اصحاب و مقدسات اهل‌سنت توهین نشود، زیرا ما اهانت به صحابه و مقدسات را برداشت نمی‌کنیم و این درخواست موافق منشور جمهوری اسلامی است که نباید به مقدسات اهانت شود.

 

🔹مولانا محمداکرم کوهی: اهانت مقامات بلندپایه کشور به مقدسات قابل توجیه و تأویل نیست

مولانا محمداکرم کوهی در مراسم نماز جمعه پشامگ- از توابع شهرستان سرباز- ضمن انتقاد از توهین به معاویه رضی‌الله‌عنه، اظهار داشت: اخیراً رئیس قوۀ قضاییه کشور به امیر معاویه اهانت کرده‌ است. توهین از چنین مقامات بلندپایه قابل‌ توجیه و تأویل نیست. ما اهانت به صحابه رضی‌الله‌عنهم و مقدسات اهل‌سنت را محکوم می‌کنیم و از عملکرد چنین اهانت‌کنندگانی برّی و بیزار هستیم.

 

🔹 مولوی احمد قهستانی: ما صحابه رضی‌الله‌عنهم را با قول خدا و رسول‌الله می‌شناسیم

مولوی احمد قهستانی در مراسم نماز جمعه خواف در باب فضیلت صحابه رضی‌الله‌عنهم گفت: آیات متعددی دربارۀ فضیلت صحابه کرام در قرآن هست. صحابه رضی‌الله‌عنهم با ما رشته خویشاوندی ندارند. خدا و رسول اکرم رضی‌الله‌عنهم از آنان تعریف و ستایش کرده‌اند، آنها در قلب ما جای دارند و ما با قول خدا و رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم صحابه رضی‌الله‌عنهم را می‌شناسیم و ارتباط ما با آنان رابطۀ ایمانی است./سنی آنلاین

🌿🌿🌿🌿🌿

www.anvarweb.net

http://t.me/anvarweb

  • نویسنده: خطبه نماز جمعه
  • منبع خبر: سنی آنلاین