انوار وب: برزیل از پرجمعیت‌ترین و بزرگترین کشورهای آمریکای جنوبی که علی‌رغم فاصله از دولت‌های اسلامی، دارای ۸۵ شورای اسلامی، مرکز دینی و مسجد است. کشور برزیل یکی از کشورهایی است که از دولت‌های اسلامی فاصله فراوانی دارد. این کشور که از پرجمعیت‌ترین و بزرگترین کشورهای آمریکای جنوبی به شمار می‌آید دارای مسلمانان زیادی است. […]

انوار وب: برزیل از پرجمعیت‌ترین و بزرگترین کشورهای آمریکای جنوبی که علی‌رغم فاصله از دولت‌های اسلامی، دارای ۸۵ شورای اسلامی، مرکز دینی و مسجد است.

کشور برزیل یکی از کشورهایی است که از دولت‌های اسلامی فاصله فراوانی دارد. این کشور که از پرجمعیت‌ترین و بزرگترین کشورهای آمریکای جنوبی به شمار می‌آید دارای مسلمانان زیادی است.

اسلام از هنگام هجرت مسلمانان عرب از سرزمین‌های عربی و به‌ویژه از سرزمین شام در اواخر قرن 19هجری و اوایل قرن 20 هجری به آمریکای لاتین و آمریکای شمالی، وارد این سرزمین شد. اما با توجه به برخی کتاب‌های تاریخی شواهد بر آن است که اسلام پیش از این زمان در آن سرزمین وجود داشته است.

اکنون برزیل دارای 85 شورای اسلامی، مرکز دینی و مسجد است که در نقاط مختلف این کشور پهناور پراکنده شده‌اند. این مهم نشان از آن دارد که مسلمانان این منطقه تا چه اندازه به دین خود پافشاری کرده‌اند.

از دیگر نکاتی که می‌توان در خصوص جمعیت مسلمانان این کشور به آن اشاره کرد اصلیت عرب بودن بیش از 98 درصد مسلمانان این کشور بوده است که نشان از سلسله گسترده مردمان عرب در آن منطقه دارد.

کشور برزیل دارای رتبه دوم جمعیت مسلمانان در قاره آمریکا است. امروزه تا یک و نیم میلیون مسلمان در برزیل زندگی می کنند که در همه برزیل پراکنده شده‌‎اند. 40 درصد مسلمانان نیز شیعه­ هستند.

اما در خصوص بزرگترین رویداد مسلمانان در یک سال قمری که همان ماه مبارک رمضان است مردمان پیرو دین مبین اسلام این منطقه همانند دیگر هم‌دینان خود برای ورود و استقبال از این ماه پرخیر و برکت، دست به تمهیدات و اقدامات مختلفی می‌زنند.

با توجه به اینکه مسلمانان این کشور از سرزمین‌های اسلامی فاصله فراوانی دارند قدوم ماه مبارک رمضان را همزمان با کشور عربستان سعودی اعلام می‌دارند که در این هنگام شهرداری‌های شهرهای برزیل با نصب بیلبورد‌های بزرگ در سطح هر شهر حلول این ماه مبارک را به مسلمانان تبریک می‌گویند.

با توجه به اینکه مسابقات جام جهانی فوتبال 2014 اکنون در کشور برزیل در حال انجام است این کشور برای مسلمانان حاضر در این کشور ویژه برنامه‌های مختلفی در نظر دارد که می‌توان به تهیه فضای مناسب عبادت برای مسلمانان اشاره کرد.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی منابع خبری عرب‌، بیش از 102 بازیکن از 736 بازیکن حاضر در جام جهانی مسلمان هستند که فیفا بنا به احترام به دین اسلام این گونه برنامه‌ها را برای این مسلمانان در نظر دارد.

از نکات قابل توجه رمضان در این کشور این است که مسلمانان به هنگام افطار در رستوران‌های لبنانی و سوری موجود در آن کشور برای صرف افطار حضور می‌یابند که نمایش بسیار زیبایی از اسلام را در بلاد غیرمسلمان می‌توان نظار‌ه‌گر شد.

گستردگی و افزایش برگزاری مسابقات قرآنی و فرهنگی در این ماه به صورت چشمگیر قابل مشاهده است که این موضوع از سوی ائمه جماعات مساجد پیگیری می‌شود.

از سویی مهم‌ترین مشکلی که مسلمانان این منطقه در این ماه پرفضیلت با آن مواجه هستند پخش نشدن اذان از بلندگوهای شهر است.
منبع: ایکنا