انواروب:مسابقات سخنراني داخلي حوزه علميه انوارالعلوم خيرآباد برگزار شد.به گزارش انواروب، در اين مسابقات كه دیروز سه شنبه 93/2/23 در محل مسجد جامع روستا برگزار گرديد، بيش از سي نفر از طلاب، در رشته سخراني و مشاعره به زبان های فارسي و عربي به رقابت پرداختند.اين مسابقات با حضور طلاب، اساتيد و برخي اهالي روستا […]

انواروب:مسابقات سخنراني داخلي حوزه علميه انوارالعلوم خيرآباد برگزار شد.
به گزارش انواروب، در اين مسابقات كه دیروز سه شنبه 93/2/23 در محل مسجد جامع روستا برگزار گرديد، بيش از سي نفر از طلاب، در رشته سخراني و مشاعره به زبان های فارسي و عربي به رقابت پرداختند.
اين مسابقات با حضور طلاب، اساتيد و برخي اهالي روستا از ساعت 8 صبح آغاز و بعد از نماز مغرب به پايان رسيد.

مولوي عبدالله فروردین استاد حدیث انوارالعلوم در افتتاحيه مسابقات،با موضوع «دعوت و ارشاد و روش های آن» به ایراد سخن پرداخت و فرمود:دعوت و تبلیغ یکی از وظایف مهم دینی و اسلامی است. خداوند در مواضع مختلف قرآن امر به دعوت و ارشاد می کند و به این امر مهم ترغیب می دهد. همین طور در احادیث پیامبر  ـ صلی الله علیه و سلم  ـ دستور به دعوت و تبلیغ داده شده است، لذا وظیفه امت اسلامی این است که به این امر اهمیت دهند.
مولوی فروردین با تلاوت آیه مبارکه « ادْعُ إِلَىٰ سَبِيلِ رَ‌بِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ»افزود: در این آیه خداوند روش های صحیح دعوت را بیان می کند.
«ادْعُ إِلَىٰ سَبِيلِ رَ‌بِّكَ بِالْحِكْمَةِ» یعنی به طرف دین و عبادت خدا و احکام دین الهی با حکمت دعوت بده. حکمت به این معنی که با آن روشی دعوت بده که انسان ها قبول کنند و به طرف دین بیایند، حکمت به معنی حکم خدا و سنت نیز آمده است، ولی معنی آن در اینجا این است که در دعوت، روش خوب و بهتر را انتخاب کن تا مردم بپذیرند. «وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ » با روش و موعظه و وعظ خوب دعوت بده . «وَجَادِلْهُم بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ» با انسانها به روش احسن مجادله کن. مردم متفاوتند، برخی در پذیرش حق نیاز به دلیل دارند و حکمت تقاضا می کند که مسئله را برای آنان با دلیل ثابت کنید، بعضی نیاز به دلیل نقلی دارند، بعضی پایند به عقل اند و می خواهند حقیقت با عقل ثابت شود ، حکمت تقاضا می کند که سخن انسان با این گروه مدلل باشد. ، در قرآن هر دو روش به کاربرده شده است.
خدا با کسانی که اهل کتاب نیستند و کتاب آسمانی نداشتند، از راه عقل وارد می شود.« أَوَلَمْ يَتَفَكَّرُ‌وا فِي أَنفُسِهِم مَّا خَلَقَ اللَّـهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْ‌ضَ وَمَا بَيْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِّ وَأَجَلٍ مُّسَمًّى » و در بعضی موارد، برای اهل کتاب دلیل نقلی را بیان میکند. «موسی چنین گفت و عیسی چنان و ابراهیم…» حتی بعضی جاها به مبارزه نقلی می طلبند «ائْتُونِي بِكِتَابٍ مِّن قَبْلِ هَـٰذَا أَوْ أَثَارَ‌ةٍ مِّنْ عِلْمٍ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ».
عده ای برایشان فقط وعظ کافی است «وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ » آنان می گویند: چون خدا گفته، ما هم قبول داریم. اما در چنین مواردی بر مبلغ لازم است که قول خود را درست بگوید و نقل صحیح بکند تا مبادا شخصی قول غلط او را به عنوان دین قبول کند و برای همیشه چیزی که دین نیست را به عنوان دین بداند.
«وَجَادِلْهُم بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ» بعضی اوقات انسان در دعوت با افرادی مواجه می شود که آنها در مقابل داعی می ایستند و چه بسا پرخاش می کنند، در اینجا روش مبلغ این است که با طریق احسن مجادله کند . خداوند در جاهای مختلف قرآن دستور به صبر و مقابله خوب می دهد و می فرماید: باید در راه دعوت صبر و استقامت داشته باشید و سعی کنید اگر با شخصی مخالف مواجه شدید از کوره در نروید و ناراحت نشوید، حتی با کسانی که غیر خدا را می پرستند حکمت به خرج داده خدایان شان را دشنام ندهید و سعی کنید با روش های درست و صحیح مقابله شود، پیامبر  صلی الله علیه و سلم   در مکه مکرمه چقدر آزار دیدند ولی همواره با اخلاق نیک مقابله کردند .
مولوی فروردین صفات مبلغ خوب را اینگونه برشمرد:
اول: اخلاص و به خاطر خدا صحبت و تبلیغ کردن و نه مغرضانه . اگر انسان برای خدا صحبت کند مؤثر است . دوم: با طبیعت نرم و خوبی صحبت کند و سوم: اینکه صبر کند. وقتی مبلغ دارای این صفات بود نگاه نمی کند که کی تشویق می کند وکی مخالفت .منتظر نمی ماند که جمع زیادی باشند تا سر صحبتش باز شود و حس و حال تبلیغ بیاید، بلکه برای یک نفر چنان با اخلاص و از سر سوز تبلیغ می کند که برای هزاران نفر.
مولوی فروردین در پایان از طلاب خواست همواره مراعات وقت را بکنند تا با زیاده گویی باعث آزار شنونده نشوند. وی افزود:اگر وقت صحبت تمام شد و بهترین صحبت را بکنیم، کسی صحبت ما گوش نمی کند .

در اختتامیه این جلسه که بعد از نماز مغرب برگزار شد، مولوی عبدالمجید رجبعلی زاده، نائب مدیر حوزه علمیه انوارالعلوم، ضمن تشکر از حضار و هیئت داوران گفت: خدا را بر  تمام نعمت هایی که داده شاکریم و این مجلس نیز نعمت خداست و شکرش لازم است.وی افزود: در چنین مجالسی همه ما باید به نیت عمل بنشینیم.
وی ادامه داد: مهم آن است که علمای دین، زبانی گویا داشته باشند تا بتوانند در راستای اعلای کلمة الله گام های مؤثر و مفیدی بردارند.

در ادامه جلسه اختتامیه، مولوی احمد عیدی زاده، استاد دارالعلوم اسلامی ریزه ، و یکی از داوران این مسابقات،به ایراد سخن پرداخت.
وی گفت:از صبح که درخدمت طلاب عزیز بودیم از سخنانشان استفاده بردیم.
مولوی عیدی زاده افزود:همه ی نعمت های خدا قابل ارج اند، اما نعمت بیان فراتر از همه است. چرا که انسان با نعمت  بیان و گویایی می تواند دیگران را از مافی الضمیر خود آگاه سازند. و در درجه اول پیامبران خدا بودند که از  این نعمت به حد کمال بهره ور بودند. پیامبران فصیح عالم بودند.  
پیامبرصلی الله علیه و سلم می فرمایند: ان من البیان لسحرا.برخی سخنان تأثیر جادو را دارند.
وی ادامه داد: امروزه دشمن با جنگ سرد بر ما حمله کرده و ما باید با همان روش به مصاف او برویم و بیان یکی از ابزارهای جنگ سرد است.
ما باید با قدرت قلم و بیان در مقابل جنگ سرد بایستیم و اگر این اسلحه را نداشتیم، یقینا در این جنگ می بازیم. این نیاز ماست که سلاح بیان را تقویت کنیم.
استاد دارالعلوم اسلامی ریزه افزود: تقویت قدرت بیان و قلم نیاز به همت دارد، باید همت کنیم و تمرین نموده نهایت کوشش و تلاشمان را به کار بندیم.

در پايان از برگزيدگان اين دور از مسابقات، تجليل به عمل آمد و جوائزي به رسم يابود تقديم آنان گرديد.

اسامی منتخبین:
سخنرانی به زبان فارسی
مقطع مقدمات
نفر اول: بهزاد بشتر
نفر دوم: اسحاق شیخی
نفر سوم: حذیفه خسروی
مقطع سطح
نفر اول: عمران فیروزی
نفر دوم: طارق ارجمند
نفر سوم: قاسم فیروزی
مقطع عالی
نفر اول: ایمان عثمانی
نفر دوم: غلام رسول طاهری

سخنرانی به زبان عربی
مقطع مقدمات
نفر اول: صالح رحمت پور
نفر دوم: شعیب نیک نامی
نفر سوم: الیاس نظری
مقطع سطح
نفر اول: عبدالهادی هنرمند
نفر دوم: علیرضا سلیمی
نفر سوم: دین محمد محمدآلق
مشاعر
جواد غفاری
حسین عزیزی