انواروب: شورای حکمای مسلمین با حضور شخصیت های مختلف جهان اسلام سه شنبه همایشی را درباره مسلمانان میانمار برگزار خواهد کرد. به نقل از عین الیوم، شورای حکمای مسلمین به ریاست دکتر «احمد الطیب» شیخ الازهر همایشی را با عنوان « به سوی گفتگوی انسانی و متمدنانه بین شهروندان میانمار» درباره مسلمانان میانمار روز سه […]

انواروب: شورای حکمای مسلمین با حضور شخصیت های مختلف جهان اسلام سه شنبه همایشی را درباره مسلمانان میانمار برگزار خواهد کرد.

به نقل از عین الیوم، شورای حکمای مسلمین به ریاست دکتر «احمد الطیب» شیخ الازهر همایشی را با عنوان « به سوی گفتگوی انسانی و متمدنانه بین شهروندان میانمار» درباره مسلمانان میانمار روز سه شنبه (14 دی) در یکی از هتل های قاهره برگزار می کند.

در این همایش رنج مسلمانان میانمار، راههای توقف کشتار و اقدامات خشونت بار ضد اقلیت های مسلمان و راههای ایجاد صلح  بررسی می شود.

در این همایش گروهی بودایی ها، مسلمانان، مسیحیان، هندوها و تعدادی از سفرا و وزیران شرکت خواهند کرد.

بیشتر اقلیت مسلمان روهینگیا در استان راخین زندگی می کنند و درگیری های شدید بین مسلمانان و بودایی از سال 2012 میلادی آغاز شد و بیش از 200 نفر که بیشتر مسلمان بودند، کشته شدند.

دولت میانمار همچنین نزدیک به 200 هزار مسلمان از ایالت اراکان را به بنگلادش کوچاند. نسبت مسلمانانی که در ایالت اراکان زندگی می کنند، 4 درصد از جمعیت 42 میلیونی این کشور است. مسلمانان در میانمار از کشتار و تبعید و محرومیت از حقوق سیاسی و آزادی های دینی و مصادره اوقاف اسلامی و محرومیت اقتصادی رنج می برند.

گفتنی است، مقامات میانمار از 9 اکتبر 2016 میلادی ممنوعیت ورود و خروج را در اراکان اعمال می کنند؛ این اقدام پس از حمله اعضای سازمان« اکامول» به پاسگاه مرزی این ایالت انجام شد و مقامات امنیتی تدابیر شدید امنیتی راه انداخته است و نیروهای نظامی را به این منطقه اعزام کردند.
منبع: شبستان