از اول صبح تا انتهاي شب چند شيفت کار مي کرد تا درآمدش بيشتر شود و 2 فرزندش در آرامش و آسايش بيشتري بزرگ شوند. او مي خواست که فرزندانش مانند او در دوران کودکي شان کمتر مشکلات مالي را احساس کنند و همين مسئله باعث شده بود که کمتر براي همنشيني با فرزندانش فرصت […]

از اول صبح تا انتهاي شب چند شيفت کار مي کرد تا درآمدش بيشتر شود و 2 فرزندش در آرامش و آسايش بيشتري بزرگ شوند. او مي خواست که فرزندانش مانند او در دوران کودکي شان کمتر مشکلات مالي را احساس کنند و همين مسئله باعث شده بود که کمتر براي همنشيني با فرزندانش فرصت داشته باشد.

ابتداي صبح که از خانه بيرون مي رفت، آن ها خواب بودند و انتهاي شب که به خانه برمي گشت باز هم فرزندانش خوابيده بودند. هرچند اين پدر تصور مي کرد که با اين رفتار، بيشترين خدمت را به فرزندانش مي کند اما فراموش کرده بود که رابطه کودک با پدر، بر تمامي ابعاد زندگي او از موفقيت هاي تحصيلي گرفته، تا افسردگي تاثير مي گذارد. بديهي است که رابطه کودک با پدر تاثير دراز مدتي بر سلامت روان و رشد آگاهي هاي کودک دارد. بايد توجه داشت که گذراندن وقت در کنار يکديگر و برقراري ارتباط مؤثر يکي از مهم ترين ابزار تقويت رابطه پدر و فرزند است. محمدحسين زارعي، کارشناس ارشد روان شناسي باليني در ادامه توصيه هايي به پدرها کرده است تا بهترين پدر دنيا شوند و زمينه ساز اصلي موفقيت هاي فرزندشان باشند.

کيفيت ارتباط تان را بالاتر ببريد
در خانواده هاي سنتي، هميشه پدر نان آور خانواده است و نتيجه اين مي شود که پدر در بيشتر ساعات روز و حتي تا پاسي از شب از فرزندان خود دور باشد. بايد توجه داشت که کيفيت با هم بودن، مهم تر از کميت آن است؛ بنابراين پدر و فرزند بايد به دنبال رعايت نکاتي باشند تا در اندک زماني که با يکديگر هستند ارتباط موثرتري با يکديگر برقرار کنند. به طور مثال توصيه مي شود که پدر و فرزند با يکديگر بازي ورزشي يا فکري انجام دهند و با يکديگر به گردش بروند. زماني که پدر و فرزند در کنار هم هستند بايد براي برقراري ارتباط مؤثر تلاش کنند مخصوصا اگر زمان آن ها محدود است.

به همسرتان عشق بورزيد
فرزندتان نوع رفتار صحيح يک مرد را از شما ياد مي گيرد. با همسرتان با بيشترين احترام و ناب ترين حس ها برخورد کنيد. نمي شود انتظار داشت که عشق ورزي شما نسبت به همسرتان بي نقص باشد اما همين قدر کافي است که فرزندتان بدون ترديد بداند که همه عشق شما نثار همسرتان مي شود. اگر بچه هاي تان در يک زندگي پر از محبت رشد کنند، علاوه بر اين که الگوي کاملي براي روابط خانوادگي آينده شان در اختيار خواهند داشت، از بيشتر بيماري هاي رواني در امان خواهند بود.

سرزنده و تکيه گاه باشيد
به گزارش همشهري آنلاين اگر بخواهيد کمي ساده و به زبان بچه ها ببينيد که يک پدر چطور مي تواند «قهرمان» دنياي فرزندش باشد، بايد بدانيد که هر بچه اي به احساس امنيت نياز دارد. به عنوان يک پدر، هميشه براي ايجاد اين حس، چشم فرزندتان به شماست. همچنين توصيه مي شود که در عين تکيه گاه بودن، هميشه براي فرزندتان سرزنده باشيد حتي وقت هايي که از سر کار برگشته ايد و واقعا خسته هستيد.

گاهي احساسي باشيد
از يک مرد در اجتماع انتظار مي رود که محکم باشد. اين خيلي هم خوب است. با اين حال، براي فرزندتان به قول معروف «سينه اي گشاده» داشته باشيد. حس هاي مختلف تان مانند بخشش، همدردي و دلسوزي را به آن ها نشان دهيد. آن ها هم در مقابل همين کار را با فرزندان شان مي کنند، وقتي بزرگ شوند.

براي شان قصه بگوييد
شايد هيچ چيزي نباشد که بيش از خواندن قصه براي بچه هاي کوچک دوست داشتني باشد. اين کار باعث تقويت ذهن شان مي شود و به آن ها فرصت با شما بودن مي دهد. اگر صداسازي جالب و متناسب با قصه را هم به اين فضا اضافه کنيد، حتما خيلي بيشتر اين موقعيت را دوست خواهند داشت. در مقابل اين را هم بدانيد که هيچ صدايي به گوش تان شيرين تر از خنده بي آلايش فرزندتان نخواهد بود.

شخصيت شان را بيشتر بشناسيد
درست است که او فرزند شماست اما هر کودکي خودش يک شخصيت خاص دارد. براي شناخت و فهم او وقت بگذاريد. چه چيزي او را جذب مي کند؟ چه چيزي ناراحتش مي کند؟ چه رويايي دارد؟ سعي کنيد همه چيز را بدانيد. بچه ها نياز دارند که شما بدانيد چطور آدمي هستند.

بغل شان کنيد
درخشش چهره يک بچه وقتي پدرش او را ميان بازوان خود در آغوش مي گيرد، بي نظيرترين صحنه است. هيچ وقت از بغل کردن، بوسيدن و ابراز علاقه به فرزندتان شرمگين نباشيد هرچند براي بعضي مردها اين کار دشوار است.

با هم غذا بخوريد
مسلما شما هم مانند بسياري از پدرهاي ديگر، زندگي پرمشغله اي داريد. اما سعي کنيد حداقل براي يک وعده در روز خانواده را دور هم جمع و غذا را سر سفره با هم نوش جان کنيد. لطفا در اين مواقع، تلويزيون را هم خاموش نگه داريد. يکي از موقعيت ها براي درک و شناخت متقابل شما و بچه هاي تان، همين زمان صرف غذاست.

بهترين معلم او باشيد
پدرها بايد به خاطر داشته باشند که آن ها يکي از نخستين معلم هاي فرزند خود هستند و با رفتار و گفتار خود مي توانند رفتارهاي درست را به فرزندشان آموزش بدهند. به همين دليل به پدرها توصيه مي شود که براي برقراري ارتباط و صحبت کردن، از لحن مناسب استفاده کنند و هرگز داد و بيداد نکنند و هرگز از کلمات نامناسب استفاده نکنند و ناسزا نگويند.
مجيد حسين زاده
منبع: خراسان