انوار وب: مسلمانان چین دراقصی نقاط این كشور به مناسبت فرارسیدن عید سعید قربان جشن ها و مراسم ویژه ای برپا كرده اند.به گزارش اخبار جهان اسلام، دربرخی از استان ها و مناطق مسلمان نشین چین ازجمله منطقه خودمختار نین شیا و سین كیانگ در شمال غرب این كشور مسلمانان از روز دوشنبه این هفته […]

انوار وب: مسلمانان چین دراقصی نقاط این كشور به مناسبت فرارسیدن عید سعید قربان جشن ها و مراسم ویژه ای برپا كرده اند.
به گزارش اخبار جهان اسلام، دربرخی از استان ها و مناطق مسلمان نشین چین ازجمله منطقه خودمختار نین شیا و سین كیانگ در شمال غرب این كشور مسلمانان از روز دوشنبه این هفته تعطیلات عید قربان را آغاز كرده اند.
دراین منطقه برای مسلمانان به این مناسبت فرخنده پنج روز تعطیلی در نظر گرفته شده است. با این وصف براساس مقررات كشور چین مسلمانان درعید قربان سه روز تعطیلات دارند.
در چین همانند بسیاری از كشورهای دیگر مسلمانان در این عید بزرگ قربانی می كنند. با این حال یكی از سنت های جالب چینی ها این است كه اصولا قربانی های خود را به طور دسته جمعی و در اطراف مساجد انجام می دهند.
بعداز برگزاری نماز عید، مسلمانان چین در مساجد مختلف این كشور از جمله مسجد جامع نیوجیه در شهر پكن و با حضور در كشتارگاه مخصوص آن درمراسم قربانی شركت می كنند.
برخی از پایگاه های خبری درچین از عید قربان به عنوان بزرگترین عید برای مردم چین نام بردند. در برخی مناطق مسلمان نشین در این ایام تمهیدات و امتیازاتی هم برای مسلمانان در نظر گرفته می شود.
به طور مثال در منطقه خودمختار نین شیا دراین روزها در بزرگراه ها از صاحبان خودروهای سواری عوارض دریافت نمی شود تا مردم آزادی بیشتری در مشاركت در برنامه های عبادی و مذهبی و جشن های عید داشته باشند.
گردشگران هم زمانی كه از آثار دیدنی منطقه بازدید كنند باید بهای كمتری برای خرید بلیت ورودی نسبت به روزهای دیگر پرداخت كنند.
انجمن اسلامی چین امسال و همزمان با عید سعید قربان میهمانی ویژه ای با حضور شخصیت های دولتی، ۲۸۰ نماینده از جامعه مسلمانان چین و بیش از۴۰ تن از سفرای كشورهای مقیم برگزار كرد.
رادیو بین المللی چین دراین رابطه گزارش داد لی یان دونگ عضو دفتر سیاسی كمیته مركزی حزب كمونیست و معاون نخست وزیر چین دراین مهمانی حضور یافته است.
چن گوانگ یوان (هلال الدین ) رییس انجمن اسلامی چین دراین مراسم طی سخنانی به مسلمان چین و كل جهان فرارسیدن عید قربان را تبریك گفت و برای رفاه مردم و صلح جهانی دعا كرد.
براساس آمار رسمی اعلام شده ۱۱هزار و ۸۰۰ زائر چینی برای انجام مناسك حج تمتع امسال به عربستان منتقل شده اند.
بیش از ۲۳ میلیون نفر مسلمان در سراسر چین زندگی می كنند.مسلمانان چین شامل ۱۰اقلیت خویی، اویغور، قزاق، قرقیز، تاجیك، ازبك، دون سیان، بائوآن ، سالار و تاتار هستند كه در سراسر این كشور پراكنده‌اند.