انواروب: تظاهرات طرفداران محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر به مناسبت چهلمین سالگرد نبرد اعراب و اسرائیل در شهرهای مختلف مصر از جمله در قاهره به درگیری با نیروهای لباس شخصی و پلیس منجر شده و بنا به گزارش ها دست کم ۵۰ نفر کشته شده‌اند.
همچنین گفته می شود که در این درگیری‌ها بیش از ۲۴۰ نفر زخمی شده‌اند.
بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای اخوان المسلمین در قاهره جایی که بیشترین کشته ها در آن گزارش شده دستگیر شدند.
پلیس با شلیک گاز اشک آور و تیراندازی هوایی هواداران محمد مرسی را که سعی داشتند به میدان تحریر قاهره برسند متفرق کرده و آنها به سمت منطقه الدقی راند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای لباس شخصی و پلیس هواداران مرسی را تعقیب کرده و با خشونت با آنها رفتار کرده و عده ای را دستگیر کرده‌اند.
در شبرالخیمه و مانیال نیز درگیری‌هایی گزارش شده است.
در منطقه مرفه جاردن سیتی در مرکز قاهره بعضی از تظاهرکنندگان برای فرار از گاز اشک آور و پلیس به رود نیل پریده‌اند، اما مأموران پلیس با قایق‌ آنها را دستگیر کرده‌اند.
طرفداران محمد مرسی اعلام کرده بودند که این سالگرد را با تظاهرات گسترده علیه کودتای نظامی گرامی خواهند داشت.
بجز قاهره در شهر دلگا در مرکز مصر به گفته مقامات بیمارستانی یک نفر از طرفداران محمد مرسی در درگیری‌ها کشته شده اما هنوز روشن نیست علت اصلی این درگیری چه بوده است.
ارتش سازماندهی تظاهرات اصلی در میدان قاهره را بر عهده داشته و اعلام کرده بود مانع از رسیدن طرفداران محمد مرسی به میدان تحریر خواهد شد.
تظاهرات امروز نگرانی هایی را درباره دور تازه ای از خشونت و ناآرامی برانگیخته بویژه آنکه در روزهای گذشته رسانه های دولتی بر التهاب اوضاع دامن زده اند.
وزارت کشور مصر هشدار داده با هر نوع خشونت بشدت مقابله خواهد کرد و هشدار داده از اعمالی که ممکن است جشنهای ششم اکتبر را مختل کند پرهیز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.