ده سال پیش سربازان آمریکایی عراق را به اشغال خود درآوردند. پژوهش‌های تازه ابعاد این اقدام را نمایان کرد‌ه‌اند که در درگیری‌ها بیش از صدهزار نفر کشته شده‌اند و ۷ /۱ هزار میلیارد یورو هزینه این جنگ شده است.بر اساس تحقیقاتی که آمریکا کرده است، در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ میلادی عده زیادی در […]

ده سال پیش سربازان آمریکایی عراق را به اشغال خود درآوردند. پژوهش‌های تازه ابعاد این اقدام را نمایان کرد‌ه‌اند که در درگیری‌ها بیش از صدهزار نفر کشته شده‌اند و ۷ /۱ هزار میلیارد یورو هزینه این جنگ شده است.
بر اساس تحقیقاتی که آمریکا کرده است، در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ میلادی عده زیادی در عراق کشته شده‌اند که در میان آن‌ها غیرنظامیان کم نبوده‌اند. این تحقیقات شمار کشته‌شدگان را ۱۲۰تا۱۹۰ هزار نفر تخمین می‌زند.
بری لوی، از دانشگاه “تافتس” در بوستون و ویکتور سایدل از کالج پزشکی آلبرت اینشتین نتیجه این پژوهش ‌را منتشر کرده‌اند که بیش از ۳۰ کارشناس از ۱۵ دانشگاه در آن شرکت داشتند. تحقیقات این گروه روز پنج‌شنبه (۱۴ مارس) در مجله علمی «دلنست» منتشر شد.
نتایج تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از غیرنظامیان به دلیل نابودی زیرساخت‌های بهداشتی زخمی یا بیمار شدند. پنج میلیون نفر آواره گشتند. بیش از ۳۱ هزار تن از مجروحان از بستگان سربازان آمریکایی هستند. بسیاری از افراد خانواده سربازان آمریکایی در عراق، دچار اختلالات روانی ناشی از جنگ شدند.
دولت محافظه‌کار وقت به ریاست جرج بوش از حزب جمهوریخواه، مخارج جنگ را در ابتدا چیزی حدود ۵۰ تا۶۰ میلیارد دلار تخمین زده بود. پژوهش یاد شده به این اشاره می‌کند که تا کنون مبلغ ۶۰ میلیارد دلار تنها برای بازسازی عراق خرج شده است. البته منظور از بازسازی، بیشتر بازسازی نیروهای نظامی و امنیتی عراق است تا زیرساخت‌های شهری و بهداشتی.
سربازان آمریکایی روز ۱۹ مارس سال ۲۰۰۳ وارد عراق شدند. جرج بوش، رئیس جمهوری وقت آمريكا جنگ را با این بهانه شروع کرد که صدام حسین، دیکتاتور عراق، سلاح‌های کشتار جمعی در اختیار دارد. این اتهام نادرست از کار درآمد. اما ترور، انفجار، عملیات انتحاری و دشمنی خونین میان شیعه و سنی از جنگ با عراق برجای ماند.
روز پنج‌شنبه (۱۴ مارس) بازهم بغداد صحنه یک سری انفجار بود. مردان مسلح به منطقه‌ای که دولت در آن مستقر است حمله کردند. از جمله هدف‌های مردان مسلح، وزیر دادگستری عراق بود. ۱۸ نفر در این عملیات کشته شدند.