انواروب: قحطی ناشی از خشک‌سالی و درگیری در سومالی بیش از شش میلیون نفر از مردم این کشور را در معرض خطر قرار داده است. خطر قحطی و گرسنگی فاجعه آمیز ناشی از تداوم شدت خشکسالی و درگیری طی 10 سال گذشته در سومالی که از جمله فقیرترین کشورهای جهان به شمار […]

 

 

 

انواروب: قحطی ناشی از خشک‌سالی و درگیری در سومالی بیش از شش میلیون نفر از مردم این کشور را در معرض خطر قرار داده است.

خطر قحطی و گرسنگی فاجعه آمیز ناشی از تداوم شدت خشکسالی و درگیری طی 10 سال گذشته در سومالی که از جمله فقیرترین کشورهای جهان به شمار می رود، بیش از شش میلیون نفر از مردم این کشور را تهدید می کند.

بر اساس گزارش سازمان های بین المللی، در حال حاضر از میان جمعیت 12 میلیونی سومالی، 6 میلیون و 200 هزار نفر به کمک های فوری انسانی نیاز دارند که احتیاج حدود 3 میلیون از آن ها فوری ارزیابی می شود.

علاوه بر این خشکسالی و کمبود غذا بزرگ ترین موج مهاجرت داخلی را در سومالی به راه انداخته و باعث مهاجرت بیش از یک میلیون نفر از مردم این کشور شده است.

به گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف»، حدود 50 درصد از جمعیت سومالی به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و این روند باعث ابتلای آنها به انواع بیماری‌های مسری مرتبط به آب ناسالم از جمله وبا و مالاریا شده است. تخمین زده می شود که بیش از 600 هزار نفر از مردم این کشور از بیماری‌های مذکور متاثر شده‌اند.

بر اساس گزارش سال 2015 این سازمان، یک نفر از هر هفت نوزاد در سومالی مبتلا به بیمارهای ناشی از سوء تغذیه است که قبل از تجربه رسیدن به سن پنج سالگی تلف می‌شود. همچنین 92 در صد از کودکان در این کشور دچار سوء تغذیه شدید هستند.

براساس اعلام برنامه غذای جهانی سازمان ملل، حدود 260 هزار نفر طی سال‌های 2010 الی 2012 در سومالی بر اثر قحطی جان باختند که نیمی از آنها کودکان زیر پنج سال بودند و نگرانی در مورد افزایش این تلفات همچنان ادامه دارد.

باید یادآور شد که حملات تروریستی گروه الشباب و مانع تراشی آن در میسر رسیدن مواد غذایی و کمک های انسانی به مردم سومالی عامل دیگر تشدید بحران های مذکور است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در پی سفر ماه مارس خود به مناطق قحطی زده سومالی بر لزوم تقویت کمک رسانی به قطحی زدگان این کشور تاکید کرده و گفته بود که فقدان غذا در کنار نبود امکانات درمانی و بهداشتی، مشکلات حاد سومالی را حادتر کرده و سازمان ملل در این خصوص هشدار جدی می دهد.
منبع: آناتولی