انواروب: مقامات میانمار، علمای دینی و مبلغان مسلمان را در روهینگیا به پرداخت جریمه نقدی محکوم کرده است. به نقل از المسلم، یک منبع محلی در میانمار اعلام کرد: مسئولان بودایی در شهرک های بادانگ و شاگور در شهر بوسیدنگ واقع در ایالت راخین، گروهی از مبلغان و علمای دین اسلام روهینگیا را به پرداخت […]

انواروب: مقامات میانمار، علمای دینی و مبلغان مسلمان را در روهینگیا به پرداخت جریمه نقدی محکوم کرده است.

به نقل از المسلم، یک منبع محلی در میانمار اعلام کرد: مسئولان بودایی در شهرک های بادانگ و شاگور در شهر بوسیدنگ واقع در ایالت راخین، گروهی از مبلغان و علمای دین اسلام روهینگیا را به پرداخت جریمه نقدی محکوم کردند.

 این منبع اعلام کرد: «مولوی کریم الله»، «مولوی نور محمد»،«مولوی نور الحق»، «مولوی حسین جوهر»، «مولوی نور الأمین»،«مولوی سلیم»،«مولوی علی جوهر» و «مولوی حمید حسین» جریمه نقدی شدند.

وی افزود: این جریمه ها به منظور اهانت به مسلمانان و باج خواهی از آنها و گرفتن اموالشان است.

این منبع افزود: دو نفراز این مبلغان به علت ناتوانی در پرداخت جریمه مالی مورد شکنجه و ضرب و شتم شدید قرار گرفتند.

وی ادامه داد: مسئولان به تمسخر به آنها گفتند که بروید و از ما پیش پلیس شکایت کنید، اما هرگز به شما توجه نمی کنند، زیرا اینجا کشور ماست و شما مزاحمید.

بیشتر اقلیت مسلمان روهینگیا در راخین زندگی می کنند و درگیری های شدید بین مسلمانان و بودایی از سال 2012 میلادی آغاز شد و بیش از 200 نفر که بیشتر مسلمان بودند، کشته شدند. دولت میانمار همچنین نزدیک به 200 هزار مسلمان از راخین را به بنگلادش کوچاند. نسبت مسلمانانی که در ایالت زندگی می کنند، 4 درصد از جمعیت 42 میلیونی این کشور است. مسلمانان در میانمار از کشتار و تبعید و محرومیت از حقوق سیاسی و آزادی های دینی و مصادره اوقاف اسلامی و محرومیت اقتصادی رنج می برند.

مقامات میانمار از 9 اکتبر 2016 میلادی ممنوعیت ورود و خروج را در اراکان اعمال می کنند؛ این اقدام پس از حمله اعضای سازمان« اکامول» به پاسگاه مرزی این ایالت انجام شد و مقامات امنیتی تدابیر شدید امنیتی راه انداخته است و نیروهای نظامی را به این منطقه اعزام کردند.

منبع: شبستان