انوار وب: یک شرکت فرانسوی با تولید وسیله کوچکی به نام «تست حلال» به مسلمانان این امکان را داده که در عرض چند دقیقه از عدم وجود گوشت خوک یا الکل در مواد غذایی خود اطمینان حاصل کنند. این وسیله متشکل از یک نوار است که فرد آن را درون یک لیوان آب گرم محتوی […]

انوار وب: یک شرکت فرانسوی با تولید وسیله کوچکی به نام «تست حلال» به مسلمانان این امکان را داده که در عرض چند دقیقه از عدم وجود گوشت خوک یا الکل در مواد غذایی خود اطمینان حاصل کنند.

این وسیله متشکل از یک نوار است که فرد آن را درون یک لیوان آب گرم محتوی نمونه غذای مورد نظر می‌گذارد و بعد از چند دقیقه از حلال یا عدم حلال بودن غذا مطلع می‌شود.

شرکت «کپیتال بایوتک» فرانسه برای اولین‌بار در جهان چنین وسیله‌ای را برای اطمینان خاطر مسلمانان از موادغذایی مورد مصرفشان ساخته است.

چائویی، یکی از بنیانگذاران شرکت که یک مسلمان 25 ساله الجزایری‌تبار ساکن فرانسه است، در این باره می‌گوید: البته تاکنون هیچ تستی تولید نشده که مسلمانان بتوانند از «ذبح حلال» دام نیز مطمئن شوند اما این تست حداقل به مسلمانان کمک می‌کند مطمئن شوند، موادی که در اسلام حرام است، در محصولات غذایی خریداری شده وجود ندارد.

وی افزود: این تست برای مسلمانان به ویژه به هنگام خرید غذاهایی که برچسب حلال ندارند، بسیار مفید خواهد بود. همچنین وقتی سفر می‌کنید، اگر به رستورانی بروید و غذایی سفارش دهید، نمی‌دانید که از چه موادی در تهیه آن استفاده شده و با این تست می‌توانید از نبود الکل یا گوشت خوک در آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

فرانسه با داشتن بیشترین جمعیت مسلمانان اروپا (حدود 6 میلیون نفر)، در تلاش برای بهره‌برداری از بازار پرسود حلال است.

کارشناسان فرانسوی از احتمال ساخت تست جدیدی برای نشان دادن ذبح حلال نیز خبر داده‌اند. آن‌ها می‌گویند، شاید بتوان تستی ساخت که براساس میزان اکسیژن باقی‌مانده در خون حیوان بتوان از نوع ذبح آن اطمینان حاصل کرد.
منبع: شفقنا