انوار وب:کشور پادشاهی برونئی اعلام کرده است که در این کشور قوانین شریعت اسلام به اجرا در خواهد آمد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنی آنلاین به نقل از المختصر، “سلطان حسن البولکیاه”، پادشاه برونئی طی یک سخنرانی رسمی از اجرای تدریجی برخی قوانین جزایی اسلامی طی 6 ماه آینده در این کشور خبر داد. […]

انوار وب:کشور پادشاهی برونئی اعلام کرده است که در این کشور قوانین شریعت اسلام به اجرا در خواهد آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنی آنلاین به نقل از المختصر، “سلطان حسن البولکیاه”، پادشاه برونئی طی یک سخنرانی رسمی از اجرای تدریجی برخی قوانین جزایی اسلامی طی 6 ماه آینده در این کشور خبر داد.

در قوانین جدید جزایی برونئی بر اجرای احکامی از قبیل قطع دست دزد، شلاق برای کسانی که شراب نوشی کنند و سنگسار برای مرتکبیت زنا تاکید شده است.

پادشاه برونئی گفته است: «با اجرای این قوانین به وظیفه خود در مقابل خداوند متعال عمل می کنیم.»

در کشور بروئنی برخی دیگر از مقررات اسلامی، از جمله ممنوعیت فروش مشروبات الکلی، نیز وجود دارد.

در برونئی همچنین آموزش اسلامی برای همه کودکان اجباری است و بر اساس مقررات جاری این کشور، بازارها و مراکز تجاری باید برای نماز جمعه تعطیل شوند.

تاکنون، دادگاه‌های شرعی در بروئنی از احکام اسلامی فقط در موارد مربوط به ازدواج و ارث استفاده می ‌کردند، و دادگاه‌های مدنی بر اساس قوانین مدنی بریتانیا به اجرا در می ‌آمد.

براساس گزارش‏ها، این قوانین فقط برای مسلمانان قابل اجرا خواهد بود.

بروئنی به دلیل درآمدهای مالی از ذخایر نفت و گاز، یکی از بالاترین کشورهایی است که از استانداردهای زندگی در آسیا برخوردار است. 

تحصیل و خدمات پزشکی در این کشور مجانی است.

گفتنی است دو سوم جمعیت نیم میلیونی برونئی را مسلمانان تشکیل می دهند، که جمعیت آنان بالغ بر 400هزار نفر است. این در حالی است که 13% جمعیت این کشور را بودائیان و 10% را مسیحیان شامل می شوند. البته دین رسمی در برونئی دین اسلام است.

سلطان حسن البولکیاه سلطان برونئی، که گفته می ‌شود ثروتمندترین مرد جهان است، پس از استعفای پدرش در ۵ اکتبر ۱۹۶۷ جانشین وی شد.