انجمن جوانان آناتولی به مناسبت سالروز فتح استانبول توسط “سلطان محمد فاتح” امپراطور عثمانی، امروز(دوشنبه) جشن این فتح بزرگ و و اتفاق مهم تاریخ اسلام را در مقابل مسجد ایاصوفیه برگزار می کند. همزمان با پانصد و پنجاه و نهمین سالروز فتح شهر استانبول به دست مسلمانان، به رهبری سلطان محمد فاتح امپراطور عثمانی در […]

انجمن جوانان آناتولی به مناسبت سالروز فتح استانبول توسط “سلطان محمد فاتح” امپراطور عثمانی، امروز(دوشنبه) جشن این فتح بزرگ و و اتفاق مهم تاریخ اسلام را در مقابل مسجد ایاصوفیه برگزار می کند.

همزمان با پانصد و پنجاه و نهمین سالروز فتح شهر استانبول به دست مسلمانان، به رهبری سلطان محمد فاتح امپراطور عثمانی در سال 1453 میلادی، انجمن جوانان آناتولی که تشکلی اسلام گرا محسوب می شود، اعلام کرد در چارچوب جشن های سالروز این پیروزی، در مقابل مسجد تاریخی “ایاصوفیه” در استانبول نماز جماعت برپا می کند.

مسجد ایاصوفیه که در دوران حکومت روم شرقی بر قسطنطنیه به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار می گرفت، پس از فتح این شهر و تغییر نام آن به استانبول در سال مذکور از سوی سلطان محمد فاتح تبدیل به مسجد شد. این بنای تاریخی هم اینک نیز به عنوان یکی از موارد مورد اعتراض غربی ها به دولت ترکیه مطرح است. کما اینکه غرب تبدیل این کلیسا به مسجد را به عنوان یکی از شکستهای خود در مقابل مسلمانان قلمداد می کند.

مسجد ایاصوفیه که پس از فتح استانبول بر روی مسلمانان گشوده شده بود، در سال 1934 از حالت مسجد بودن خارج و تبدیل به موزه شد. مردم مسلمان ترکیه خواستار تغییر این وضع و برگرداندن این بنای تاریخی به حالت قبلی آن یعنی مسجد هستند.