انوار وب:  چیزی که مشخص شده این است که مسلمانان تاتار در شبه جزیره کریمه با الحاق موطن خود به روسیه در ماه مارس مخالفت کردند و الان دارند تقاص مخالفت خود را پس می دهند. به گزارش خبرگزاری الجزیره، ماموران روس و کریمه ای به خانه های مسلمانان در کریمه می ریزند و به […]

انوار وب:  چیزی که مشخص شده این است که مسلمانان تاتار در شبه جزیره کریمه با الحاق موطن خود به روسیه در ماه مارس مخالفت کردند و الان دارند تقاص مخالفت خود را پس می دهند.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، ماموران روس و کریمه ای به خانه های مسلمانان در کریمه می ریزند و به بهانه هایی مانند تلاش برای کشتن ماموران امنیتی یا نگهداری کتب ممنوعه آنان را دستگیر می کنند که برخی از این تاتارها تاکنون مفقود مانده اند.

تاتارها از روس ها خاطره خوبی ندارند. راهپیمائی مرگ در سال 1944 چیزی بود که از طرف استالین به آنان تحمیل شد و جان بسیاری از آنان را گرفت. حالا آنان در برابر تجاوز روس ها تلاش می کنند گشت هایی را در روستاهای خود ترتیب دهند تا جلوی حملات را بگیرند. آنها حتی از فن آوری هایی چون گوشی های هوشمند و برنامه های اندروید برای ارتباط با هم و ردیابی سربازان استفاده می کنند.

مسکو تاتارها را نمی خواهد. رهبران مسلمان را از ورود به کریمه بازداشته است؛ مساجد آنان را بسته است، به خانه هایشان حمله می کند؛ رسانه های آنان را تعطیل کرده و هرگونه اجتماع آنان را نیز ممنوع اعلام نموده است. هم اکنون صدها مسلمان اخراج، دستگیر و جریمه شده اند و تلاش های زیادی برای سوزاندن مساجد آنان نیز صورت گرفته است.

ماموران امنیتی روس و کریمه ای مردان تاتار را جلوی زن و بچه هایشان کتک می زنند. در خانه ها را می شکنند و به زور به خانه می روند. بسیاری از کسانی که با الجزیره مصاحبه کرده اند از ترس، نامشان را افشا نمی کنند.

یکی از تاتارها به الجزیره می گوید پوتین گفت ما به مسلمانان تاتار در کریمه خوش آمد می گوییم، کتک زدن و به زور به خانه ریختن خوش آمدگویی پوتین است!

اگر وضعیت در کریمه به همین ترتیب پیش رود، هیچ تاتاری در این شبه جزیره نمی ماند. همین الان هم بسیاری از آنان یا به اوکراین گریخته اند یا به ترکیه.
منبع: اخبار جهان اسلام