انوار وب: هرساله هزاران یهودی از سراسر جهان برای برپایی مراسم حج در کنیسه (الغربیه) به شهر جربه تونس می آیند و تونس شدیدترین تدابیر امنیتی را به همین منظور اتخاذ کرده است. به نقل از الیوم السابع، نیروهای امنیتی تونس امروز تدابیر امنیتی شدیدی را به منظور مراسم حج یهودی در معبد«الغربیه» در جزیره […]

انوار وب: هرساله هزاران یهودی از سراسر جهان برای برپایی مراسم حج در کنیسه (الغربیه) به شهر جربه تونس می آیند و تونس شدیدترین تدابیر امنیتی را به همین منظور اتخاذ کرده است.

به نقل از الیوم السابع، نیروهای امنیتی تونس امروز تدابیر امنیتی شدیدی را به منظور مراسم حج یهودی در معبد«الغربیه» در جزیره جربه واقع در جنوب این کشور اعمال کردند.
نیروهای امنیتی تعدادی ایست امنیتی در ورودی این جزیره و در ناحیه منطقه گردشگری به همراه حضور امنیتی در منطقه ریاض جایی که معبد یهودی قرار دارد، قرار دادند.

علی الوردنی، مسئول محلی شهر حومه السوق در جربه در این باره گفت: آمادگی نیروهای امنیتی پیش از یک هفته آغاز شده است و برای برپایی جشن ها آماده اند.
الوردنی افزود: تونس تلاش می کند تا مراسم حج الغربیه امسال با موفقیت برپا شود.

معبد الغربیه در روستای کوچکی در جزیره جربه که در گذشته یهودیان ساکن آن بودند، واقع شده است و امروز به نام«حاره الصغیره» نامیده می شود.
در سال 2011، مراسم حج یهودیان باتوجه به اوضاع امنیتی بی ثبات که در پی انقلاب 14 ژانویه 2011 تونس به وقوع پیوست، لغو شده بود.

گفتنی است، یهودیان معتقدند که این زیارتگاه بعد از قدس قدیمی ترین زیارتگاه یهودیان در جهان است، در این حج جشن، برپایی نماز، روشن کردن شمع داخل کنیسه، ذبح قربانی و خوردن شرابی که از انجیر گرفته شده است، انجام می شود.
منبع: شبستان