انوار وب: رئیس جمهور ترکیه به ارزیابی مساله هسته ای ایران، جنگ افغانستان، بحران سوریه، مساله فلسطین و اسلام ستیزی در کشورهای غربی پرداخت

 
رجب طیب اردوغان٬ رئیس جمهور ترکیه طی سخنرانی در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: دنیا با یک بی عدالتی بزرگ مواجه است و این امر باعث تضاد قدرتها می شود.

اردوغان گفت: بسیار تلخ است، در حالی که اقلیت خوش شانسی در مورد ربات ها گفتگو می کنند، بیش از 1 میلیارد انسان زیر خط فقر زندگی می کنند، در حالی که بخشی از مردم جهان زندگی مرفه‌ای دارند، بخش دیگر از این مردم نیز با گرسنگی، فقر و جهل دست و پنجه نرم می کنند. این غیرقابل قبول است.

اردوغان با تاکید بر لزوم انجام اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: جهان بزرگتر از پنج است. وقت اصلاح ذهنیت، نهادها و قوانین فرا رسیده است.

اردوغان با ابراز ناخشنودی از اینکه موضوع انرژی هسته ای در هر بحرانی به عنوان بهانه و ابزاری مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: امیدواریم بحث بر سر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تهدیدات علیه این کشور در اسرع‌وقت به طور عاقلانه حل و فصل شود. موضوع انرژی هسته ای یا باید برای همه ممنوع و یا باید برای همه آزاد باشد.

اردوغان در رابطه با افغانستان گفت: ادامه درگیری‌ها در افغانستان منجر به بروز مشکلات جهانی می شود. نباید این واقعیت را نادیده بگیریم که عدم امنیت برای یکی از ما به معنی عدم امنیت برای همه است.

رئیس جمهور ترکیه در انتقاد از سکوت و بی توجهی جامعه جهانی نسبت به پناهجویان گفت: دنیا کودک غرق شده سوری، آیلان را خیلی زود فراموش کرده است. ترکیه در 8 ماه اول سال جاری 32 هزار مهاجر غیر قانونی را از خطر غرق شدن در آب‌ها نجات داد. بنابراین وقت آن رسیده که بحران سوریه پایان یابد.

رئیس جمهور ترکیه خواستار حمایت کشورهای جهانی از تلاش ها برای پایان دادن به بحران سوریه شده و گفت: کمیته قانون اساسی که از لحاظ تمامیت ارضی و اتحاد سیاسی سوریه مهم است، باید به صورت فعال کار کند.

اردوغان درباره مبارزه ترکیه با گروه‌های تروریستی گفت: بزرگترین ضربه به گروه تروریستی داعش در سوریه را ترکیه وارد کرده است. اکنون نیز قصد داریم در نخستین مرحله با ایجاد یک کریدور صلح به عمق 30 کیلومتر به طول 380 کیلومتر در شمال سوریه، 2 میلیون سوری را در آنجا اسکان بدهیم باید منطقه امن را تا خط دیر الزور و رقه نیز گسترش دهیم.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار عمل به وعده های خود در خصوص حمایت از فلسطینیان شد.

اردوغان گفت: قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اقدامات دولت اسرائیل علیه فلسطینیان اجرایی نمی شوند. پس، سازمان ملل متحد چه می کند؟ اگر نمی توانیم با صدور قطعنامه از این اقدامات جلوگیری کنیم، عدالت چطور اجرا خواهد شد؟

اردوغان خطاب به شرکت کنندگان گفت: مرزهای اسرائیل از کجا آغاز می شود و در کجا پایان می یابد؟ آیا اسرائیل سیر می شود؟ خیر، اکنون این کشور به دنبال اشغال باقی‌مانده خاک فلسطین است. می خواهم بدانم خاک اسرائیل کدام اراضی را شامل می شود؟ در سال 1947 خاک اسرائیل چه قدر بود و اکنون چه قدر هست؟

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین افزود: حل و فصل این مسئله تنها در صورت تشکیل هرچه سریع‌تر یک دولت فلسطین در داخل مرزهای سال 1967 و به پایتختی قدس شرقی امکان‌پذیر خواهد بود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پیشنهاد داد که روز 15 مارس سالگرد حملات علیه مسلمانان نیوزیلند به عنوان “روز همبستگی علیه اسلام ستیزی” اعلام گردد. وی همچنین ولکان بوزکر سفیر و رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه و وزیر سابق مسئول از امور اتحادیه اروپا را به عنوان رییس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک پیشنهاد داد.

اردوغان  سخنرانی خود را با این جملات به پایان برد:

صلح برای همه، آزادی برای همه، رفاه برای همه، عدالت برای همه، آرامش و آینده ای مطمئن برای همه
منبع: تی آر تی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.