(حوادث در هفته اول)◊ ۱رمضان*نزول صحف إبراهیم: صحف ابراهیم در شب اول رمضان نازل شد. * مسلمانان در اول ماه‌ رمضان روزه گرفتند: در روز یکشنبه یکم رمضان سال دوم هجری برابر با ۲فوریه سال۶۲۴ م. اولین رمضانی بود که مسلمانان روزه گرفتند و گفته شده روزه رمضان در روز دوشنبه اول […]

 

 

 

(حوادث در هفته اول)
◊ ۱رمضان
*نزول صحف إبراهیم:

صحف ابراهیم در شب اول رمضان نازل شد.

* مسلمانان در اول ماه‌ رمضان روزه گرفتند:

در روز یکشنبه یکم رمضان سال دوم هجری برابر با ۲فوریه سال۶۲۴ م. اولین رمضانی بود که مسلمانان روزه گرفتند و گفته شده روزه رمضان در روز دوشنبه اول شعبان سال ۲ هجری فرض شد.

*فتوحات:

در روز اول رمضان سال۲۰هجری برابربا ۱۳ اگوست۶۴۱ م.در زمان خلیفه دوم حضرت عمر بن خطاب فتوحات اسلامی به دست فرمانده قهرمان حضرت عمرو بن عاص (رض)به مصر رسید و مصر جزو کشورهای اسلامی شد.

*محاصره دیوار بابلی ها:

در اول رمضان۲۰هجری برابر با۱۳ اگست ۶۴۱م. عمرو بن عاص دیوار بابلیون را بعد از آنکه در مسیر لشکر روم آنها را زمین گیر نمود محاصره نمود.

*شروع فتح اندلس:

در اول رمضان ۹۱هجری برابر با ۷۱۰ م.مسلمانان به رهبری طریف بن مالک در ساحل جنوبی اندلس فرود آمدند و با نیروهای جنوبی جنگ نمودند و فتح اندلس آغاز شد.موسی بن نصیر طریف بن مالک رابه منظور گشودن راهی برای جنگ اندلس معین کرده بود.

*تولد “شکیب أرسلان”:

در یکم رمضان ۱۲۸۶ هجری برابر با ۲۵ دسامبر ۱۸۶۹ میلادی امیر شکیب ارسلان یکی از کسانی که به وحدت عربی فرا می خواند متولد شد. او اولین کسی بود که خواستار ایجاد دانشگاه عربی شد، همچنین او از بارزترین مردان اصلاح و رهبران آزاد سازی وطن در برابر استعمار بود. مقالات و نوشته هاو گفتارهای زیادی واز جمله تالیف (حلل ا لسند سیه ) و تاریخ غزوات عرب از او بر جا مانده است.

*دشمنی صهیونیست و افزایش شهداء:

در اول رمضان ۱۴۲۵ برابر با ۱۵ اکتبر ۲۰۰۴ میلادی ۱۱۰ نفر فلسطینی شهید شدند که در میانشان ۳۰ کودک بودند،در طی عملیاتی وسیع در شمال غزه که ۱۷ روز ادامه داشت ۴۰۰ نفر فلسطینی که نصفشان اطفال بودند مجروح گردیدند. اسرائیل آنرا ایام پشیمانی نام نهاد.

◊ ۲رمضان

* جنگ بلاط الشهداء:

در ۲ رمضان ۱۱۴ هجری برابر با ۲۶ اکتبر ۷۳۳م آتش جنگ (بلاط الشهداء ) میان مسلمانان به رهبری عبد الرحمان غافقی و فرانسه به رهبری شارل مارتل شعله ور شد. این جنگ در منطقه ای واقع در بین ۲ شهر تور و بواتییه فرانسه رخ داد و آتش جنگ بمدت ۱۰ روز از اواخر شعبان تا اوائل ماه رمضان بر پا بود این جنگ با پیروزی هیچ کدام از دو گروه به پایان نرسید اما مسلمانان شبانه میدان جنگ را ترک کردند.

* کنفرانس ” تربیت وسیله ای برای آماده کردن دعوتگران “:

در۲ رمضان ۱۴۰۲ هجری برابر با ۲۴ یونیو۱۹۸۱ میلادی اتحاد جمعیت های دانشجویان مسلمان در بریطانیا کنفرانس نوزدهم خود را با شعار (تربیت وسیله ای برای آمادگی دعوتگران ) برگزار کرد.

* فتح مغرب میانی:

در ۲ رمضان سال ۸۲ هجری لشکریان مسلمان در شمال افریقا در مواجه با رومیان از یکسو وبربرها از جهت دیگر در گیر شدند. رهبر بربرها موسوم به کاهنه توانست که نیروها را جمع نماید وبا مسلملنان سالیانی طولانی جنگ نمود و فرمانده مسلمانان زهیر بن قیس نتوانست که بر او پیروز شود تا اینکه حسان بن نعمان مصمم به فتح همه مراکش در برخورد با لشکریان کاهنه در رمضان سال ۸۲ هجری بر او چیره شد.

*سقوط دولت امویان و قیام عباسیان:

در ۲رمضان سال ۱۳۲ هجری برابر با ۱۳ آوریل ۷۵۰ میلادی عبد الله ابو عباس بر دمشق چیره شد و بدینوسیله دولت اموی سقوط نمود و دولت عباسیان بر پا گشت.

* تولد مورخ وفیلسوف مسلمان ابن خلدون:

او در ۲رمضان سال ۷۳۲ هجری برابر با ۲۷ می ۱۳۳۲ میلادی از مادر زاده شد.

*استیلا بر کریت:

در این روز ۱۲۳۹ هجری برابر با سال ۱۸۲۴ میلادی مصری ها بر جزیره کریت چیره شدند.

◊ ۳رمضان

*وفات فاطمه زهرا (رض):

در سوم رمضان برابر با ۲۱ نوامبر ۶۳۲ میلادی حضرت فاطمه زهرا دختر رسول (ص)و همسر علی بن ابیطالب و مادر اسباط حسن وحسین (رض) دار فانی را وداع گفت.

*وفات مروان بن حکم:

در۳ رمضان ۶۵ هجری برابر با ۱۴ نوامبر ۶۸۳ میلادی مروان حکم فوت نمود او موسس دولت اموی دوم است که در زمان خود تعدادی از مظاهر تمدنی از جمله نظام اوزان و مقادیر را قرار داد و در سال ۶۵ هجری در دمشق وفات نمود.

*شهادت فرمانده چادی:

در ۳ رمضان ۱۳۰۷ برابر با ۲۲ آوریل ۱۸۹۰ میلادی فرمانده مسلمین امیر راج بن زبیر که اولین کشور اسلامی را در منطقه چاد بر پا نمود به شهادت رسید. پایتخت آن شهر دیکوا بود که پس از قیام فرانسوی ها در جنگ با کشوربه پایتخت دیکوا وارد شد.

*توقف مجله النذیر:

در سه رمضان ۱۳۵۸هجری برابر با ۱۶ اکتبر ۱۹۳۹ جلوی انتشار مجله النذیر گرفته شد. النذیر یکی از مجلاتی بود که جماعت اخوان المسلمین آن را منتشر می کرد.

*حادثه تحکیم:

در سوم رمضان ۳۷هـ برابر ۱۱با فوریه ۶۵۸م پیمات حکمیت میان علی بن ابی طالب ومعاویه بن ابی سفیان رضی الله عنهما منعقد شد.این اتفاق پس از جنگ جمل که از یکسو نیروهای تحت فرماندهی حضرت علی وبین بنی أمیه وعائشه وطلحه وزبیر از سوی دیگردر ماه شعبان سال ۳۶هـ، وبعد از جنگ صفین در محرم سال ۳۷هـ بین سپاه حضرت علی ومعاویه رخ داد.حکمیت با ظهور خوارج و استیلای معاویه بر مصر همزمان بود. رضی الله عن الصحابة أجمعین.

*دخول جلال الدوله سلطان بنی بویه بغداد:

در سوم ماه رمضان سال ۴۱۸هـ، أبو طاهر جلال الدوله وارد بغداد شد. خلیفه قادردر استقبال او از شهر خارج شده بود و بدین ترتیب جلال الدوله در بغداد مستقر شد و خودش خطبه خواند.

◊ ۴رمضان

فتح شهر بلگراد:

اگست ۱۵۲۱م:در ۴ رمضان ۹۲۷ ه. برابر با ۸ اگست سلطان عثمانی موفق به فتح شهر بلگراد گردیدکه در میانه قرار داشت و دارای قلعه محکمی بود و دروازه اروپا به شمار می رفت. این شهر سه بار در سالهای ۱۴۴۱و ۱۴۵۶ و ۱۴۹۲توسط عثمانی ها محاصره شده بود..

إعلان جنگ بر علیه آلمان:

در ۴رمضان ۱۰۷۳ برابر با۱۲آوریل ۱۶۶۳م.دولت عثمانی بر علیه دولت آلمان اعلان جنگ نمود.این در حالی بود که ۵۶سال از عهدنامه سیتفاتوروک که باعث توقف جنگ قبلی میان ۲ کشور بود گذشته بود.این جنگ سبب بستن قلعه محکمی در حدود مرز عثمانی شد.

◊ ۵رمضان

استرداد شهر انطاکیه:

در۵ رمضان ۶۶۶هـبرابر با ۱۹ من می ۱۲۶۸م:مسلمانان موفق شدند به رهبری بیبرس شهر انطاکیه را از دست صلیبی ها باز ستانندانطاکیه ۱۷۰ سال اسیر بود و باز پس گیری آن کار دشواری بود.

جنایت صهیونیست ها در شهر اللد:

در ۵ رمضان ۱۳۶۷هـ برابر با۱۱ من یولیو ۱۹۴۸م:نیروهای صهیونیستی به رهبری “موشه دایان” مرتکب جنایت سنگینی در شهر اللد فلسطین شدند،آها هنگام عصر وارد شهر شدند و مردم از ترس به مسجد هجوم بردند.در این حمله ۴۲۶ فلسطینی به شهاددت رسیدند.آنها به این اکتفا ننموده به دستگیری جوانان در ورزشگاه شهر پرداختند و به اهالی نیم ساعت فرصت دادند که بدون هیچ گونه آب و مواد غذایی شهر را ترک نمایند که این خود عامل فوت بسیاری از سالخوردگان،زنان و کودکان گردید.

تولد عبد الرحمن الداخل:

در ۵ رمضان ۱۱۳هـ برابربا ۹ نوامبر ۷۳۱م عبد الرحمن الداخل (صقر قریش)دردمشق متولد شد. او موسس دولت اموی در اندلس است.

◊ ۶رمضان

نزول تورات:

تورات بر سیدنا موسى علیه وعلى نبینا الصلاه والسلام نازل شد.

فتح عموریه:

در ۶ رمضان ۲۲۳هـ برابربا ۳۱ یولیو ۸۳۸م خلیفه عباسی معتصم ندای طلب کمک در فتح عموریه را لبیک گفت و آن را فتح نمود.

اولین پیروزی مسلمانان بر صلیبی ها:

در ششم رمضان سال ۵۳۲هـ برابر با ۱۷ می ۱۱۳۸م،به رهبری عماد الدین زنگی اولین پیروزی بر علیه صلیبی ها در شهر حلبدر شمال شام رخ داد.

فتح سرزمین سند:

در ۶ رمضان ۶۳هـ برابربا ۱۴ می ۶۸۲م محمد بن قاسمبر سپاهیان هند در رود سند پیروز گردید و فتح سرزمین سند پایان یافت.این کار در اواخر زمان ولید بن عبد الملک رخ داد.

◊ ۷رمضان

افتتاح دانشگاه الأزهر به عنوان عبادت و علم اندوزی:

در ۷ رمضان ۳۶۱هـ برابربا ۹۷۱م اولین نماز جماعت در الازهر اقامه شد وبدین ترتیب الازهر هم مسجد جامع و هم دانشگاه شد.

قاهره پایتخت فاطمیان شد:

در این روز به سال ۶۳۲ه.قاهره توسط خلیفه فاطمی المعز به عنوان پایتخت تعیین شد در حالی که پایتخت قبلی المهدیه بود.

(حوادث در هفته دوم)

◊ ۸رمضان

پیروزی بر دولت غزنویان:

در۸ رمضان ۴۳۱ هـ برابر با ۲۳ می ۱۰۴۰ م:سلطان سلجوقی طغرل بیک بر سپاهیان دولت غزنوی در جنگ دندانکان پیروز شد و بدین ترتیب بر خراسان چیره گشت. او غزنویان را مجبور ساخت که دولت سلجوقیان را به عنوان یکی از دولت های بزرگ و قوی به رسمیت بشناسند.

سلطان آلب أرسلان حکومت را بدست گرفت:

در ۸ رمضان ۴۵۵هـ برابر با ۴ سپتامبر ۱۰۳۶م:سلطان سلجوقی به نام “الب أرسلان”، بعد از وفات عموی خود سلطان “طغرل بیک” مؤسس حقیقی دولت سلجوقی قدرت را به دست گرفت.الب ارسلان از مردان بزرگ تاریخ است که توانست در نبرد ملاذ گرد در برابر رومیان به پیروزی دست یابد.

غزوه تبوک (العسرة)

در هشتم ماه رمضان ۹هـ برابر با ۱۸دسامبر ۶۳۰م غزوه تبوک رخ داد و رسول الله پس از آنکه خداوند او را به بهترین صورت یاری کرد در همین ماه به شهر بازگشت.

◊ ۹رمضان

قیام موسى بن نصیر در تکمیل جنگ اندلس:

در نه ماه رمضان سال ۹۳هـ برابر با ۱۸ یونیو ۷۱۲م،فرمانده مسلمان موسى بن نصیر به منظور تکمیل جنگ اندلس قیام نمود و إشبیلیة وطلیطلةرا بطور کامل فتح کرد.

واقعه بلاط الشهداء

در نهم ماه رمضان ۱۱۴هـ برابر با اکتبر ۷۳۲م جنگ بلاط الشهداء در (تور – بواتیه) میان شارل مارتل فرمانده فرنگی و عبد الرحمن غافقی رخ داد.در این جنگ نیروهای عرب شکست خوردند و غافقی کشته شد واین جنگ در نزد فرنگیان به نام جنگ (تور) یا (بواتییه)موسوم شد.

فتح صقلیه:

در ۹ رمضان ۲۱۲هـ برابر با۱ دسامبر ۸۲۷م مسلمانان در سواحل جزیره صقلیه فرود آمدند و بر آن چیره شدند تا اسلام رادر آنجا منتشر سازند. فتح صقلیه به دست زیاد بن اغلب صورت گرفت.

شکست حرکت (بابک خرم دین)

در نهم ماه رمضان سال ۲۲۲هـ برابر با ۸۳۷م فرمانده حیدر بن کاوس اشروسنی – معروف به (افشین)که گمارده خلیفه عباسی معتصم بود توانست به شهر (البذ) مقر بابک خرم دین نفوذ کند.بابک پا به فرار گذاشت اما افشین اورا دستگیر نمود و به سامرا حمله نمود تا باقی مانده پیروان او را هم دستگیر نماید.او بسیاری را کشت و خانواده های آنان را اسیر ساخت.بدین ترتیب حرکت بابک خرم دین که نزدیک به ۲۰ سال بر گرده مسلمین سوار بود به پایان رسید.طایفه بابک خرم دین مربوط به سرزمین فارس بود.

جنگ زلاقه:

در ۹ رمضان ۴۷۹هـ، برابر با ۱۷ دسامبر ۱۰۸۶م یوسف بن تاشفین فرمانده سپاهیان مرابطین بر فرنگی ها به رهبری الفونس ششم در جنگ زلاقه پیروز شد. در این جنگ الفونس به همراه ۹ تن از لشکریانش نجات یافت. برخی از منابع به آن اشاره دارند که جنگ زلاقه در روز جمعه ۱۲ رجب ۴۷۹هـ برابر با ۲۳/۱۰/۱۰۸۶م رخ داده است.

مجاهدان حجاز به مصر رسیدند تا در برابر نیروهای فرانسه بجنگند.

در نهم ماه رمضان سال ۱۲۱۳هـ برابر با ۱۸ فوریه ۱۸۹۹م مجاهدان حجاز به بندر (القصیر) مصر رسیدند تا در جهاد بر علیه نیروهای صلیبی فرانسوی به برادران مصری خود ملحق شوند.

◊ ۱۰رمضان

آغاز حرکت برای فتح مکه:

در ۱۰ رمضان ۸هـ برابر با ۱ ینایر ۶۳۰م:رسول خدا–صلى الله علیه وسلم- واصحاب او در سال هشتم هجری حرکت بسوی مکه را برای فتح آن آغاز کردند،سالی که به سال فتح معروف شد.با این فتح تلاشهای پیامبر(ص)در دعوت اسلامی ثمر داد و آزار و اذیت از مسلمانان در شبه جزیره برداشته شد.

وفات بانو خدیجه بنت خویلد:

در ۱۰ رمضان، ده سال پس از بعثت نبوی (۳ ق. هـ) برابر با ۶۲۰م مادر مومنان خدیجة دختر خویلد همسر رسول خداصلى الله علیه وسلم وفات یافت.

کشته شدن ولید پسر معاویه:

در دهم ماه رمضان سال ۱۳۲هـ برابر با ۲۱ آوریل ۷۵۰ م خلیفه اموی،ولید بن معاویة را به قتل رساند.

کشته شدن وزیر (نظام الملک):

در ده رمضان سال ۴۸۵هـ برابر با ۱۳ اکتبر ۱۰۹۲م نهاوند، نظام الملک أبو الحسن علی بن إسحاق را بقتل رساند.او وزیر سلطان الب ارسلان بود وسپس بمدت سی سال به وزارت دربار پسر او ملکشاه سلجوقی رسید. نظام الملک فردی دانشمند؛بخشنده و بردبار بود که به تاسیس مدارس در سرزمین های فتح شده مشهور است.

جنگ المنصوره:

در ۱۰ رمضان ۶۴۸هـ برابر با ۱۲۵۰م شجرة الدر (زن ملک صالح) توانست درجنگ المنصوره بر لویس نهم چیره شود.او لویس را اسیر ساخت و تعداد بسیاری از سپاهیان او را کشت.

جنگ ۶ اکتبر ۱۹۷۳م:

در ۱۰ رمضان ۱۳۹۳هـ برابر با ۶ اکتبر ۱۹۷۳م نیروهای مصری (بهترین نیروهای زمین)موفق شدند در جنگ (العبور )بر یهودیان پیروز شوند.این پیروزی پس از آن رخ داد که در نبردهای متعددی نیروهای عرب نتوانسته بودند یهودیان را شکست دهند.
نوشته : عبدالغفور گردهانی
منبع: تابش
ادامه دارد ….