آیت الله ناصر مکارم شیرازی، ضمن تاکید بر ضرورت استقلال حوزه‌های علمیه، وابستگی‌های مالی حوزه های علمیه به دولت را مشکل آفرین خواند.به گزارش انواروب به نقل از خبرآنلاین، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌ های علمیه که در سالن همایش مدرسه عالی دارالشفاء قم برگزار شد، در سخنانی با […]

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، ضمن تاکید بر ضرورت استقلال حوزه‌های علمیه، وابستگی‌های مالی حوزه های علمیه به دولت را مشکل آفرین خواند.
به گزارش انواروب به نقل از خبرآنلاین، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌ های علمیه که در سالن همایش مدرسه عالی دارالشفاء قم برگزار شد، در سخنانی با تاکید بر آنکه حوزه‌های علمیه از گذشته مستقل بوده و در آینده نیز باید همین روش را دنبال کند، افزود: امام راحل و مقام معظم رهبری بار‌ها در خصوص استقلال حوزه صحبت کردند که این موضوع باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: اگر حوزه وابسته به دولت شود نمی‌تواند حرف‌های حساب خود را بیان کند و تصمیمات دولت بر روی حوزه اثر می‌ گذارد که این عیب است.
وی با بیان اینکه باید برای تامین نیازهای حوزه بر روی منابع مشخصی فکر کرد، افزود: وابستگی‌های مالی به دولت مشکل آفرین خواهد بود و شهریه طلاب نیز باید از‌‌ همان محل وجوهات شرعی تامین شود.

اهم صحبت‌های آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به نقل از مهر می ‌آید؛
–   حوزه علمیه قم به کانون بسیار بزرگ علمی جهان اسلامی تبدیل شده است، در این حوزه علمیه علما، مفسران و متکلمان و طلاب در رشته ‌های مختلف علوم دینی مشغول فعالیت هستند که باید خداوند را به خاطر این همه توفیق شکر بگوییم.
–   در حوزه‌ های علمیه با انگیزه‌ های الهی کار‌ها انجام شود. حوزه‌ های علمیه با دانشگاه‌های امروز فرق زیادی داشته و دانشگاه‌ها رویه خاص خودشان را دارند. همین انگیزه‌ های علمی و خدایی بود که بزرگان زیادی در حوزه تربیت یافتند که همه باید تلاش کنیم و نگذاریم انگیزه‌ های الهی در بین حوزویان از بین برود.
–   رهبر معظم انقلاب تأکید دارند که در حوزه‌ های علمیه باید تولید علم صورت گیرد و که البته این به معنای جمع آوری مطالب و دسته بندی و انتشار آن‌ها نیست.
–   بعد از انقلاب در‌های جدیدی به سوی حوزه ‌ها باز شده و گره‌هایی در مباحث فقهی وجود دارد که باید گشایش یابد. امروز حوزه ‌ها باید جوابگوی نیازهای نظام اسلامی باشند و باید کاری کنیم که بر میراث گذشتگان بیفزاییم و به آیندگان تحویل دهیم و سهم خود را ادا کنیم.
–   حوزه‌ های علمیه باید فقیه پرور باشند و در کنار پرورش فقیه باید مفسر قرآن، متکلم و جوابگوی شبهات هم تربیت کند.
–   سنت‌های حاکم بر حوزه باید محفوظ بماند. طلاب باید صدای اسلام را به گوش همه دنیا برسانند و در این مسیر اهتمام ویژه‌ ای داشته باشند.