انواروب: نتایج مطالعات محققان دانشگاه کمبریج نشان می دهد که خواب بیشتر از ۸ ساعت در شب، احتمال سکته مغزی را ۴۶ درصد افزایش می دهد.   مشکلات مربوط به حافظه و تمرکز، چاقی، دیابت و بیماری های قلبی از پیامدهای کم خوابی هستند، از طرفی پرخوابی نیز مشکلات خاص خود را دارد و مطالعات […]

انواروب: نتایج مطالعات محققان دانشگاه کمبریج نشان می دهد که خواب بیشتر از ۸ ساعت در شب، احتمال سکته مغزی را ۴۶ درصد افزایش می دهد.

 

مشکلات مربوط به حافظه و تمرکز، چاقی، دیابت و بیماری های قلبی از پیامدهای کم خوابی هستند، از طرفی پرخوابی نیز مشکلات خاص خود را دارد و مطالعات جدید نشان می دهد که خواب بیشتر از ۸ ساعت در شب، با افزایش احتمال سکته مغزی مرتبط است.

با توجه به تحقیقات مرکز بنیاد ملی خواب آمریکا، حدود ۷٫۹ ساعت خواب در شب برای افراد بین ۱۸ تا ۶۴ سال ضروری است و خواب کمتر و بیشتر از این، می تواند برای سلامتی مشکل ساز باشد.

هنوز دلیل اصلی ارتباط پرخوابی و سکته مغزی روشن نیست؛ ولی تحقیقات انجام شده بر روی بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ نفر این ادعا را تایید می کند.

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریات خون مغز محدود می شود یا لخته خون ایجاد می شود. در آمریکا سالانه ۷۹۵ هزار نفر سکته مغزی را تجربه می کنند. مهمترین علایم این عارضه عبارتند از :

– سردرهای شدید بدون علت

– احساس ناگهانی ضعف و بی حسی در یک طرف بدن

– تغییر ناگهانی دید در یک یا دو چشم

– اختلال در بلع غذا

– احساس سرگیجه هنگام راه رفتن

– مشکل در تکلم و شناخت دیگران

نتایج این تحقیقات در نشریه Neurology منتشر شده است.

 

 

 

منبع: ایرنا