انوار وب: امامان اهل سنت مساجد استان تهران با حجت الاسلام یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقليت هاي ديني و مذهبي در دفتر ایشان ديدار كردند. حجة الإسلام یونسی در اين ديدار ضمن خیر مقدم به ائمه اهل سنت تهران و تأكيد بر لزوم برگزاری بيشتر اين جلسات […]

 

 

 

انوار وب: امامان اهل سنت مساجد استان تهران با حجت الاسلام یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقليت هاي ديني و مذهبي در دفتر ایشان ديدار كردند.

حجة الإسلام یونسی در اين ديدار ضمن خیر مقدم به ائمه اهل سنت تهران و تأكيد بر لزوم برگزاری بيشتر اين جلسات جهت آشنایی بیشتر، اقامه نماز جمعه اهل سنت در تهران را سهل و ممتنع دانست و گفت: سهل است چون اقامه نماز غیر قانونی و غیر شرعی نیست و ممتنع است چون در برخی اذهان پیچیدگی و تنگ نظری‌هایي وجود دارد و بر همين اساس باید حركت در اين راستا با تدبیر و درايت صورت گيرد. دستيار ويژه رئيس جمهور در امور اقوام و اقليت هاي ديني و مذهبي گفت معتقدم مساله این نماز خانه‌ها و مشکلات روبروی آنها موضوعی فرهنگی است نه مذهبی و دینی. متاسفانه برخی ذهنیت‌هاي افراد جای دین را گرفته و رنگ و بوی دینی به خود گرفته است.

وی با بیان اینکه مسجد برای خداست تأکید کرد: ایده آل این است که مساجد متفاوت نداشته باشیم و مساجد برای همه مردم باشد چه شیعی چه سنی تفاوتی نباشد که امام چه کسی است. وی وجود اختلافات را عاملی در دست دشمن قلمداد کرد که به این وسیله مسلمانان را به جان هم می‌اندازد و موجب کشتار مسلمانان می شود و فاجعه اتفاق می‌افتد. حجه الاسلام یونسی با تاکید بر ادامه کار و ارتباط با ارگانها و وزارتخانه‌های مختلف افزود: شما پیگیر باشید و مأیوس نشوید و البته مسأله را تبلیغاتی و سیاسی نکنید. همچنين گفت: شما حق دارید نماز جمعه را اقامه کنید، نمازهای عیدین بخوانید و داشتن جای مناسب و آبرومندانه داشته باشید ما هم کمک می‌کنیم که از این وضعیت نامناسب خارج شوید.

در ابتدای این دیدار حمزه شیخه‌پور مسئول شورای امور مساجد اهل سنت تهرانِ جماعت دعوت و اصلاح ایران ضمن تشکر از آقای یونسی و معاون ايشان برای برگزاری این جلسه، تلاش‌های ایشان را در جهت احیای حقوق اقوام و مذاهب قابل قدرداني دانست و افزود: این تلاش‌ها در راستای حفظ حقوق اقوام و مذاهب کم کم دارد به یک عزم ملی در سطح کشور تبدیل می‌شود.

وی در ادامه ضمن اشاره به تاریخچه شروع فعالیت نمازخانه‌ها اشاره کرد که: پانزده سال پیش اهل سنت برای اقامه نماز جمعه به سفارتخانه‌ها مراجعه می‌کردند اما به لطف خداوند و تلاش‌های جمعي امروزه تعداد مساجد فراوان است و اگرچه از نظر کیفیت مطلوب نیستند اما مكان هاي حداقلي برای اقامه نمازهای جماعت و جمعه و کلاس‌های آموزش قرآن فراهم شده است.

شيخه پور بيان كرد كه شوراي امور مساجد تلاش نموده است ضمن تعامل سازنده با ارگان هاي ذيربط، در مساجد تحت پوشش از هرگونه اقدامي كه زمينه اختلاف و تفرقه را فراهم مي كند خودداري شود تا بستر مناسبي براي برگزاري شعاير عبادي اهل سنت تهران ايجاد گردد. وي تأکید کرد: با وجود تفرقه‌ها و ناامنی‌ها در منطقه، حفظ وحدت و یکدلی بسیار مهم و ضروری است.

مسؤول شورا ضمن اظهار اميدواري به حل مشكلات موردي در مديريت مساجد تصریح کرد: از نگاه ما برخوردهای تنگ نظرانه برخي از مسؤولين در مواردي چون پلمپ بعضي از مكان هاي عبادي تهران مانند پونك و محمدشهر و گاهي ممانعت‌ در برگزاری نمازهای عیدین را ناشي از نگاه نظام و مسئولان تراز اول مملكت نبوده بلكه بيانگر برخوردهای سلیقه‌ای برخی مسئولان شهري است. شیخه‌پور در پایان ابراز داشت، که همفکری و همدلی مردم و مسؤولين مي تواند زمينه ساز تحقق شعار وحدت باشد.

حيدرعلي باقريان معاون دستيار ويژه رئيس جمهور در اين ديدار ضمن تقدیر و تشکر از حضور امامان جمعه گفت که رویکرد اصلی ائمه اهل سنت تهران تاکنون مبتنی بر وحدت و همگرایی و همراهی با نظام و همکاری با مسؤولین در همه زمینه ها بوده است و مردم را به وحدت ، همدلی و همسویی با نظام دعوت کرده اند که این امر جای تقدیر دارد اما متاسفانه در برخی موارد مشکلاتی از ناحیه بعضی ادارات و دستگاه های اجرایی برای آنها ایجاد شده است که نیازمند مساعدت و پیگیری برای رفع مشکلات است.

باقريان ابراز داشت دستیاری ویژه تاکنون تعامل سازنده و مثبتی را با علما و نخبگان اهل سنت داشته است و از اين به بعد نیز این آمادگی وجود دارد که نظرات و پیشنهادات آنها را بشنود و به مسؤولان ذیربط منتقل کند. همچنين گفت برای حل مشکلات همه باید با همکاری و همفکری بتوانیم ناملایمات را پشت سر بگذاریم.

در ادامه این دیدار محمد درزند از علماي اهل سنت ساكن تهران ضمن بيان اينكه عليرغم وجود مشكلات فراوان، تغييرات مثبت را در دولت تدبير و اميد مشاهده می‌کنیم، با اشاره به آیه “الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنكَرِ وَلِلَّـهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ” حج/٤١ گفت: آنچه از شما انتظار داریم تلاش در راستای وحدت و همدلی و فراهم كردن زمينه دينداري است. شيخ درزند ابراز داشت علمای اهل سنت تهران به مسائل سياسي و امنيتي كشور واقف هستند و هميشه تلاش مي كنند از اختلاف و تفرقه و خشونت و افراط گري پرهیز كنند. وی در ادامه با بیان اینکه اهل سنت جمعیت چشمگیری در تهران دارند ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک زمينه بهتري براي برگزاري شعاير عبادي اين دسته از شهروندان ايجاد شود تا به تقويت امنیت و وفاق ملی کمک كند.

سخنران بعدی این نشست مولوی عبیدالله موسی‌زاده بود که ضمن اينكه ابتكار رئيس جمهور در انتخاب جناب آقای یونسی به عنوان دستيار ويژه را مايه اميدواري دانست، به گوشه‌ای از سخنان مقام رهبری استناد كرد که: اقامه نماز از نشانه‌های حکومت صالحان است و افزود بعد از انقلاب نهادهای مختلفی به اقامه این فریضه الهی پرداختند که ستاد اقامه نماز یکی از آنهاست و این اولین حرکت بزرگان انقلاب بود. امام جمعه پونک ضمن اشاره به اینکه راه ما وحدت و اعتدال و پرهیز از افراط گرایی است، افزود: تعطیلی نمازخانه‌ها سبب ضربه زدن به وحدت و مايه ي دل‌شکستگی افراد می‌شود. وی گفت: ما نه تنها انتظار داریم نظام ما را تشویق کند که مشغول کار خیر هستیم، انتظار داریم امکانات بیشتری برای اقامه نماز و برگزاری کلاس‌های قرآن و… را در اختیار ما بگذارد. وی با تشبیه شیعه و سنی به دو فرزند انقلاب تصریح کرد: اگر یکی از فرزندان قوی، ثروتمند و توانا و دیگری فقیر و ضعیف و ناتوان باشد، پدر باید از فرزند فقیر و ضعیف حمایت کند.

در ادامه مولوی عبیدالله موسی زاده گفت: انتظار داریم دولت نگاه امنيتي را نمازخانه‌ها بردارد و افزود: در اعیاد (قربان و رمضان) وقتی نیروهای انتظامی و پلیس امنیت در جلو نمازخانه‌های صادقیه و پونک یا جاهای مختلف دیگر صف می‌کشند و از ورود نمازگزاران به مسجد جلوگیری می‌کنند ما بسیار متاسف و شرمگین هستیم زیرا مردمی که شاهد این صحنه‌ها هستند به گونه‌ای دیگر برداشت می‌کنند انگار که در این مکانها کار خلاف قانون و شرع صورت گرفته است.

در ادامه این نشست امام جمعه یافت‌آباد تهران با تاکید بر اینکه از دولت تدبیر و امید انتظار می‌رود که با وجود مشکلات مختلف، اقدام عملی انجام دهد و به شعارها جامه عمل بپوشاند. نوری در ادامه سخنان خود به مواردی از انتظارات از قبيل: تهیه‌ی مکانهایی مناسب برای اقامه نمازهای عیدین و تأمین امنیت آنها و اعطای مجوز اقامه نماز به مساجد استان هاي تهران و البرز اشاره كرد.
منبع: اصلاح وب