انواروب:پایگاه اطلاع رسانی اصلاح نوشت:استاد عبدالرحمن پیرانی دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران امروز با حجة‌الاسلام علی یونسی، دستیار ویژه‌ی رئیس جمهور در امور اقوام، ادیان و مذاهب دیدار کرد. در ابتدای این دیدار استاد عبدالرحمن پیرانی ضمن تأکید بر اصول راهبردی مصوب نشست دوم کنگره‌ی سوم جماعت، که از جمله‌ی آن «تأکید بر هویت […]

انواروب:پایگاه اطلاع رسانی اصلاح نوشت:
استاد عبدالرحمن پیرانی دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران امروز با حجة‌الاسلام علی یونسی، دستیار ویژه‌ی رئیس جمهور در امور اقوام، ادیان و مذاهب دیدار کرد.
در ابتدای این دیدار استاد عبدالرحمن پیرانی ضمن تأکید بر اصول راهبردی مصوب نشست دوم کنگره‌ی سوم جماعت، که از جمله‌ی آن «تأکید بر هویت ایرانی جماعت» است بیان نمود توجه به هویت ایرانی و تعلق همه‌ی اقوام و مذاهب به این مرز و بوم، از باورهای اساسی ماست و اگر برابری کامل شهروندی وجود داشت، اساساً علاقه‌مند به مطرح کردن مسایل مذهبی و قومی نبودیم.
وی افزود: ضروری است در انتخاب مسؤولان، فارغ از تفاوت‌های قومی و مذهبی، شایستگی افراد ملاک قرار گیرد و این امر نیازمند فرهنگ‌سازی و زدودن نگاه تبعیض‌آمیز است؛ به گونه‌ای که تفاوت‌های قومی و مذهبی مانعی برای تصدی این مسؤولیت‌ها نشود و در این راستا ظرفیت همه‌ی‌ مناطق و استان‌های اهل‌سنت لحاظ شود. وی در خصوص پاره‌ای تنگ‌نظری‌ها اظهار داشت: وجود شرایط برابر در تصدی مسؤولیت‌ها از حقوق طبیعی اهل‌سنت و در عین حال خدمتی به کشور است.
دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح ایران بیان داشت: ممکن است برخی موانع و مشکلات بر سر راه تحقق وعده‌های آقای روحانی وجود داشته باشد، اما به کم‌رنگ شدن این موانع امیدواریم. وی تأکید کرد: جماعت از هرگونه تلاشی که به وحدت و صمیمیت و تفاهم بیشتر و برداشتن دیوار بی‌اعتمادی منجر می‌شود، استقبال می‌نماید.
عضو شورای مرکزی اتحاد جهانی علمای مسلمان بر ضرورت توجه به افکار عمومی دنیای اسلام و انجام اقدامات عملی برای ترمیم جایگاه ایران نزد مؤسسات تأثیرگذار همچون اتحاد جهانی علمای مسلمان و نیز شخصیت‌ها و اندیشمندان بزرگ جهان اسلام تأکید کرد.
استاد پیرانی ضمن اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده در مدارس و حوزه‌های علوم دینی اهل‌سنت از زمان تشکیل شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی و دخالت در اداره‌ی مدارس خاطر نشان ساخت: لازم است در جهت حل مشکلات ایجاد شده و حفظ استقلال این مدارس، و اکتفا به نقش نظارتی اقدامات جدی صورت گیرد.
در ادامه، حجةالاسلام یونسی ضمن اشاره به برخی دشواری‌ها در مسیر تحقق وعده‌های دولت آقای روحانی، بیان داشت که هرچند واگذاری برخی مسؤولیت‌ها به مدیران اهل‌سنت شروع شده است، اما تحقق کامل وعده‌ها در این حوزه، نیازمند تلطیف فضای کنونی کشور است.
وی ابراز داشت اهل‌سنت نیز باید به اندازه‌ی اهل تشیع نگران افراطیون باشد و جماعت دعوت و اصلاح در تعدیل فضای موجود می‌تواند در ترسیخ میانه‌روی و فرهنگ مدارا نقش سازنده ایفا نماید
در پایان این دیدار دو طرف بر ضرورت ارتباط بیشتر علمای تأثیر‌گذار شیعه و سنی با هم‌دیگر جهت رفع نگرانی‌ها و تعدیل نگاه‌ها تأکید داشتند.