انوار وب: رئیس سازمان امور دینی ترکیه، در دیدار با «یوهنگ یانگ»، سفیر چین در آنکارا در خصوص وضعیت کنونی مسلمان چین و جایگاه اسلام در این کشور گفت‌وگو کرد. به نقل از سایت سازمان امور دینی ترکیه، «محمد گورمز»، رئیس این سازمان در دیدار با «یوهنگ‌ یانگ»، سفیر چین در آنکارا با انتقاد مجدد […]

انوار وب: رئیس سازمان امور دینی ترکیه، در دیدار با «یوهنگ یانگ»، سفیر چین در آنکارا در خصوص وضعیت کنونی مسلمان چین و جایگاه اسلام در این کشور گفت‌وگو کرد.

به نقل از سایت سازمان امور دینی ترکیه، «محمد گورمز»، رئیس این سازمان در دیدار با «یوهنگ‌ یانگ»، سفیر چین در آنکارا با انتقاد مجدد از ممنوعیت روزه‌داری برای مسلمانان در این کشور گفت: ادیان الهی، برای صلح و دوستی، عدالت و رحمت فرستاده شده‌اند.

وی ضمن اشاره به این موضوع که در عصر کنونی عده‌ای درصدد تبدیل ادیان به یک ایدئولوژی هستند، افزود: در جهان تحولات عظیمی در خصوص ادیان به وقوع می‌پیوندد. می‌خواهند که دین را به یک ایدئولوژی مبدل کنند.

محمد گورمز تصریح کرد: در همزیستی مسالمت‌آمیز، 3 رکن اصلی وجود دارد. نخستین رکن اصلی آزادی عقیده و اعتقادات است. زیرا که بدون آن همزیستی مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر امکان‌پذیر نیست. دومین شرط آن آموزش صحیح تعلیمات دینی به افراد است. زیرا که اگر تعلیمات دینی درستی در آموزش افراد اتخاذ نشود، ممکن است همان افراد از ر‌ا‌ه‌های اشتباه دیگری این آموزه‌های دینی را فراگیرند. سومین رکن نیز ارائه خدمات دینی با استفاده از شیوه‌هایی درست است.

رئیس سازمان امور دینی ترکیه در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به اینکه دین مبین اسلام قرن‌های متمادی است که در چین پذیرفته شده است، افزود: در عصر کنونی ممنوعیت روزه‌داری برای دانش‌آموزان، معلمان و کارکنان دولت هیچ توجیه قابل قبولی ندارد.  من در دیدار قبلی که در ماه رمضان با شما داشتم، نگرانی علمای مسلمان در ترکیه و جهان اسلام را در این خصوص اظهار کردم.  حتی در طی ماه رمضان بسیاری از خطبه‌های نمازهای جماعت نیز به این موضوع اختصاص یافته بود.

محمد گورمز در پایان سخنان خود ضمن اظهار اینکه مسلمان چین در طول تاریخ هیچگاه دچار افراط گرایی نشده‌اند، تصریح کرد: کتاب‌های که علمای اسلام در «کاشغر» نوشته‌اند خود گواه این امر است.
گفتنی است، رئیس سازمان امور دینی ترکیه در ایام ماه مبارک رمضان نیز ضمن دیدار با یوهنگ یانگ، نگرانی علمای مسلمان ترکیه و جهان اسلام را خصوص ممنوعیت روزه‌داری در ایالت «سینگ کیانگ» چین ابراز کرده بود.
منبع: ایکنا