انوار وب: این کنیسه ها بخشی از توسعه سایتهای مذهبی است که اسراییل در قدس اشغالی بویژه در اطراف مسجد الاقصی است. این اقدامات همگی در راستای تلاش برای یهودی سازی شهر قدس صورت می گیرد.بگزارش خبرگزاری قدس خلیل ابراهیم کارشناس امور تاریخی قدس گفت:مقامات رژیم صهیونیستی سه کنیسه جدیداز جمله یک اتاق برای دعای […]

انوار وب: این کنیسه ها بخشی از توسعه سایتهای مذهبی است که اسراییل در قدس اشغالی بویژه در اطراف مسجد الاقصی است. این اقدامات همگی در راستای تلاش برای یهودی سازی شهر قدس صورت می گیرد.
بگزارش خبرگزاری قدس خلیل ابراهیم کارشناس امور تاریخی قدس گفت:مقامات رژیم صهیونیستی سه کنیسه جدیداز جمله یک اتاق برای دعای زنان در زیر مسجد الااقصی احداث کرده اند.
وی که به عنوان راهنمای تور نیز فعالیت می کند در گفتگو با فلسطین اونلاین گفت: ما در حین سفر فقط این سه کنیسه را دیدیم. ما هیچ اطلاعی درباره آنها نداشتیم. آنها کاملا زیر زمین ساخته شده اند.
این کنیسه ها بخشی از توسعه سایتهای مذهبی است که اسراییل در قدس اشغالی بویژه در اطراف مسجد الاقصی است. این اقدامات همگی در راستای تلاش برای یهودی سازی شهر قدس صورت می گیرد.
ابراهیم افزود:رژیم صهیونیستی قصد دارد مسجد الاقصی را با کمربندی از شهرک سازی و ساخت و سازهای مذهبی از جمله کنیسه احاطه کند.
وی خاطرنشان کرد:مدارس و کتابخانه نیز در این کنیسه ها در حال احداث است و رژیم صهیونیستی قصد دارد تمامی هویت اسلامی شهر مقدس قدس را از بین ببرد.
پیشتر نیز مسئولین و سازمانهای فلسطینی و اسلامی نسبت به افزایش حفاری‌های اسرائيل در دروازه باب المغاربه و ساخت کنیسه های یهودی هشدار داده بودند.
هدفی كه اسرائيل از اين حفاری‌ها دنبال می‌كند تخريب بخشی از مسجد الاقصی و تضعيف زيربنای آن و نيز توسعه ديوار غربی، محل عبادت يهوديان، به درون مسجد الاقصی است.
چند ماه قبل نیز “حنا عیسی” دبیرکل هیات عمومی انجمن حمایت از قدس و مقدسات اسلامی و مسیحی هشدار داد که رژیم صهیونیستی درحال ساخت شهری زیر مسجد الاقصی است که تا سال 2020 گنجایش هزاران بازدید کننده را خواهد داشت.
وی تأکید کرد:رژیم صهیونیستی علاوه بر ساخت چندین رواق در جوار مسجد الاقصی با گنجایش هزاران نفر، اقدام به ساخت 100 معبد در کنار مسجدالاقصی نموده است و قصد دارد یک کنیسه را نزدیک نمازخانه مروانی در داخل مسجدالاقصی احداث کند.
عیسی تاکید کرد: همه این اقدامات در کنار حملات روزانه به این مکان شریف و نیز تصویب قوانینی است که هدف از آن تجزیه زمانی و مکانی مسجدالاقصی است؛ همان کاری که قبلا با حرم ابراهیمی در شهر الخلیل صورت گرفت.
“حنا عیسی” خاطرنشان کرد که رژیم صهیونیستی در حال اجرای سیاست پاکسازی نژادی در این شهر است تا آن را پایتخت یهودیان بدون حضور فلسطینیان اعلام کند.
مسجدالاقصی تقریبا هرروز از سوی شهرک نشینان صهیونیست مورد حمله قرار می گیرد، که این اقدامات تحت حمایت و حراست شدید نیروهای ارتش و پلیس رژیم صهیونیستی صورت می گیرد. این امر موجب خشم فلسطینی ها و تقابل میان دوطرف شده است.