انواروب: سازمان همکاری اسلامی (او آی سی) قرار است امروز در جده در عربستان سعودی، یک نشست اضطراری با هدف بررسی بحران پناهجویان سوری برگزار کند. سه کشور عضو این سازمان یعنی اردن، ترکیه و لبنان، در حال حاضر پذیرای ۴ میلیون نفر از بیجا‌شدگان درگیریهای سوریه هستند. اما عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب […]

انواروب: سازمان همکاری اسلامی (او آی سی) قرار است امروز در جده در عربستان سعودی، یک نشست اضطراری با هدف بررسی بحران پناهجویان سوری برگزار کند.

سه کشور عضو این سازمان یعنی اردن، ترکیه و لبنان، در حال حاضر پذیرای ۴ میلیون نفر از بیجا‌شدگان درگیریهای سوریه هستند. اما عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب خلیج فارس در اینباره مورد انتقاد شدید قرار گرفته‌اند.

روز جمعه (۱۱ سپتامبر) وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که بیش از دو میلیون مهاجر سوری در این کشور هستند. اما به گفته خبرنگاران شک و تردیهای زیادی در خصوص این آمار، وجود دارد.

جلسه سازمان همکاری اسلامی در حالی برگزاری می‌شود که سازمان ملل متحد برآورد کرده است که اگر جنگ داخلی سوریه ادامه پیدا کند تا پایان سال میلادی جاری یک میلیون نفر دیگر در این کشور آواره می‌شوند.

پیشتر یعقوب الحلو، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه در سوریه، از کشورهای مختلف خواسته است که تا جایی که می‌توانند به برنامه‌های کمک به آوارگان سوری، که مشکلات مالی دارد، کمک کنند.

او می‌گوید اگر کاری برای پایان جنگ انجام نگیرد در ماه‌های آینده بسیاری از خانه‌هایشان آواره می‌شوند. به گفته او ادامه این شرایط باعث خواهد شد که وضعیت پناهجویان در اروپا به مرحله‌ای برسد که تنها سال‌های پایانی جنگ جهانی دوم با آن قابل مقایسه است.

در چهار سالی که از آغاز جنگ داخلی سوریه می‌گذرد، حدود نیمی از جمعیت ۲۲ میلیون نفری این کشور آواره شده‌اند که بیش از چهار میلیون نفرشان به کشورهای دیگر پناه برده‌اند. سازمان ملل متحد وضعیت آوارگان سوری را بدترین بحران انسانی معاصر خوانده است.
منبع: بي بي سي فارسي