دکتر جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «اعدام اثر بازدارنده خود را در جامعه از دست داده است.» خواستار «جایگزین» برای این مجازات شد.   جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه قوه قضاییه یا هر نهاد قضایی، امنیتی یا انتظامی دیگر باید […]

دکتر جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «اعدام اثر بازدارنده خود را در جامعه از دست داده است.» خواستار «جایگزین» برای این مجازات شد.

 

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه قوه قضاییه یا هر نهاد قضایی، امنیتی یا انتظامی دیگر باید برخورد یکسانی با متخلفین داشته باشند، اظهار کرد: باید سعی شود این برخوردها یکسان، برابر و عادلانه باشد تا بازدارندگی و اثرگذاری قانون از بین نرود و پایه‌های اجرای آن در جامعه مستحکم‌تر شود.

نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم نظم، عدالت، قضاوت‌ها و مجازات‌ها را در رفتار نهادهای متولی قانون می‌بینند، خیلی مهم است رفتارهایی که انجام می‌شود مبتنی بر اجرای دقیق و بدون تبعیض قانون باشد.

رحیمی ‌جهان‌‎آبادی افزود: معتقدم اگر بتوانیم قوانین را شفاف‌تر، محدودتر و دقیق‌تر اما با اجرای یکسان و عادلانه در جامعه اجرا کنیم اثرگذاری آن فوق‌العاده خواهد بود.

این نماینده مجلس دهم با اشاره به جلسه بررسی سیاست جنایی کشور در حوزه مواد مخدر و روان‌گردان که روز دوشنبه در مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، بیان کرد: اعدام اثر بازدارنده خود را در جامعه از دست داده و خود این مسئله به یک آسیب وسیع اجتماعی، امنیتی و اخلاقی تبدیل شده و نه‌تنها مانع گسترش مواد مخدر نشده بلکه زمینه‌ساز آسیب‌پذیری به خانواده‌ها و فرزندان خانواده‌های اعدامی شده است.

وی افزود: معتقدم نباید کم‌کاری بخش فرهنگی، آثار سوء بیکاری، فقر و همه عواملی که به اعتیاد مردم و جوانان منجر می‌شود را فقط از قاچاقچی‌های کوچک ببینیم.

رحیمی ‌جهان‌آبادی تصریح کرد: خرید و فروش مواد مخدر جرم است اما می‌توانیم مجازاتی جایگزین برای اعدام در نظر بگیریم تا اگر آسیبی را درمان می‌کنیم، آسیب دیگری را به جامعه اضافه نکنیم.