مهندس یارمحمدی گفت: ریاست صدا و سیما چه عذر موجهی بر عدم پوشش خبری این فرمان تاریخی داشته و دارد؟ از رئیس محترم جمهور نیز گلایه‌مندم؛ با عنایت به اینکه اکثریت آرای اهل‌سنت کشور را به خود اختصاص داده‌اند، دلیل عدم اقدام مناسب در شأن این دستور برای هم‌وطنان اهل‌سنت چیست؟ توقع نداشته باشید که […]

مهندس یارمحمدی گفت: ریاست صدا و سیما چه عذر موجهی بر عدم پوشش خبری این فرمان تاریخی داشته و دارد؟ از رئیس محترم جمهور نیز گلایه‌مندم؛ با عنایت به اینکه اکثریت آرای اهل‌سنت کشور را به خود اختصاص داده‌اند، دلیل عدم اقدام مناسب در شأن این دستور برای هم‌وطنان اهل‌سنت چیست؟ توقع نداشته باشید که جامعه اهل‌سنت این بی‌مهری را فراموش کند.

نماینده مردم زاهدان در نشست علنی روز (سه‌شنبه 10 بهمن 96) مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از عدم توجه به نخبگان اهل‌سنت، نسبت به عواقب «تقسیم نامتعادل قدرت سیاسی» برای یک نظام و حکومت هشدار داد.
به گزارش سنی‌آنلاین، علیم یارمحمدی در نطق میان‌دستور مجلس بر لزوم «نگاه ملی» و «مشارکت اقوام و مذاهب» در کشور تاکید کرد و گفت: آنچه که یک کشور را در مقابل تمامی فتنه‌ها بیمه می‌کند، نگاه ملی و مشارکت اقوام و مذاهب و اعتقاد بر روش حکومتی کم‌خطا بر مردم حق‌مدار است.
وی خاطرنشان کرد: اگر در یک دموکراسی، قانون‌گذاری دقیق برای جلوگیری از تقسیم نامتعادل قدرت سیاسی صورت نگیرد، یک شاخۀ نظام حاکم ممکن است قدرت و امکانات زیادی را در اختیار بگیرد و به آن نظام لطمه بزند.

نماینده مردم زاهدان در ادامه به فرمان تاریخی مقام معظم رهبری در پاسخ به نامۀ شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید مبنی بر «رفع تبعیض» اشاره کرد و از صدا و سیما به‌خاطر «عدم پوشش خبری این فرمان» و از رئیس‌جمهور به‌دلیل «عدم اقدام مناسب در شأن این دستور» گلایه کرد.
مهندس یارمحمدی گفت: ریاست صدا و سیما چه عذر موجهی بر عدم پوشش خبری این فرمان تاریخی داشته و دارد؟ از رئیس محترم جمهور نیز گلایه‌مندم؛ با عنایت به اینکه اکثریت آرای اهل‌سنت کشور را به خود اختصاص داده‌اند، دلیل عدم اقدام مناسب در شأن این دستور برای هم‌وطنان اهل‌سنت چیست؟ توقع نداشته باشید که جامعه اهل‌سنت این بی‌مهری را فراموش کند.

عضو فراکسیون اهل‌سنت مجلس، از عدم توجه به نخبگان اهل‌سنت و بلوچ نیز به شدت انتقاد کرد و گفت: گلایه‌مندم از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی که چرا سمت و سوی نگاه خود را به نخبگان اهل‌سنت کشور اصلاح نکرده‌اند؟ قوم بلوچ در ادارات اطلاعاتی، امنیتی و حراستی حق مشارکت ندارند. احساس می‌شود این دوایر به‌صورت ناعادلانه بر سرنوشت انتصاب، استخدام و اشتغال این جمعیت 75 درصدی در سیستان‌وبلوچستان سایه افکنده‌اند. مایلیم بدانیم این روند تبعیض و نابرابری تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟
وی در ادامه با هشدار نسبت به «بداخلاقی در نظام اداری و قضایی»، تصریح کرد: «بداخلاقی در نظام اداری و قضایی کشور بیداد می‌کند و از رعایت تکریم ارباب رجوع چیزی بیش از تابلوها و بنرها باقی نمانده و نارضایتی مردم از دستگاه‌ها تبدیل به پرخاشگری اجتماعی شده است، به‌طوری‌که بعضاً احساس می‌شود این نارضایتی‌ها به صورت تعمدی و جهت تحریک مردم برنامه‌ریزی می‌شود. سوال این است که چه راهکارهایی برای اصلاح امور دارید؟
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ترسیم درست چهرۀ اهل‌سنت کشور در سطح ملی به‌عنوان یک اپوزیسیون رادیکال توسط عده‌ای افراطی، این جمعیت معتقد به نظام و رهبری را به حاشیه رانده و مانع مشارکت نخبگان آنها در سطوح مدیریتی شده است که براساس فرامین معظم‌له این تعارض آشکار قابل پذیرش نیست. قطعاً تعالی نظام در گرو اعمال کامل مشارکت همه اقوام و مذاهب در تعیین سرنوشت ایران عزیز می‌باشد.

عضو مجمع نمایندگان سیستان‌وبلوچیستان در فرازهایی دیگر از نطق میان‌دستور خود به بعضی از مشکلات این استان ازجمله موضوع مشکلات شناسنامه‌ای مردم در سیستان‌وبلوچستان اشاره کرد و خواستار «برنامه‌ریزی دقیق، فوری و بدون تبعیض» برای حل این مشکلات شد.