انواروب: حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی روز چهارشنبه در دیدار رهبران کلیسای آشوری کلدانی ایران  گفت: مسایل قومی در ایران حل شده است و امروز تبعیض قومی نداریم. وی ادامه داد: درباره اقلیت‌های دینی هم تبعیض مشخصی وجود ندارد اما ممکن است احساس تبعیض مشاهده شود که البته رنج آن از خود تبعیض بیشتر […]

انواروب: حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی روز چهارشنبه در دیدار رهبران کلیسای آشوری کلدانی ایران  گفت: مسایل قومی در ایران حل شده است و امروز تبعیض قومی نداریم.
وی ادامه داد: درباره اقلیت‌های دینی هم تبعیض مشخصی وجود ندارد اما ممکن است احساس تبعیض مشاهده شود که البته رنج آن از خود تبعیض بیشتر است.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی اضافه کرد: باید تلاش کنیم احساس تبعیض برای هیچ شهروندی به وجود نیاید.
یونسی با بیان اینکه باید با رفتار عادلانه و منصفانه تلاش کنیم این احساس ایجاد نشود و برای مقابله با آن گام‌های جدی تری برداریم، اضافه کرد: مسئولان عالی رتبه کشور مصمم هستند که مشکلات اقلیت‌های دینی و اقوام حل شود.
وی در عین حال تصریح کرد: ممکن است که در لایه‌های پایینی مدیریتی، نگاه‌های خودسرانه‌ای وجود داشته باشد که نباید به حساب مجموعه نظام گذاشته شود.
یونسی با بیان اینکه اختلاف موجود بین ادیان و مذاهب، اختلاف کلامی است، افزود: از آنجا که اعتقادات، متفاوت است، به صورت طبیعی اختلافات کلامی وجود دارد و بر این اختلاف ایرادی وارد نیست.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی تاکید کرد: آنچه که نارواست و از کسی هم پذیرفته نمی‌شود، تنازع و رفتارهای غیر اخلاقی است که با بهانه اختلاف کلامی ایجاد می‌شود.
یونسی تصریح کرد: باید با رفتار منطقی با یکدیگر تعامل داشته باشیم و البته تعامل و اتحاد به معنای یکسان سازی اعتقادات نیست.
وی با بیان اینکه باید اعتقادات یکدیگر را محترم بشماریم، ادامه داد: ما می‌توانیم با استدلال و منطق عقاید یکدیگر را بررسی و نقد کنیم اما هرگز حق اهانت نداریم.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات موجود، جامعه و اکثریت علما با حضور اهل کتاب و ادیان مشکلی ندارند و نباید تنگ نظری‌های عده‌ای محدود را به همه علما و مردم تسری داد.
یونسی با بیان اینکه حضور اقلیت‌های دینی همچون آشوریان به غنای فرهنگی و تمدنی ملی کمک می‌کند، اظهار داشت: آشوریان میراث دار بخش مهمی از تاریخ ایران هستند و دولت تدبیر و امید هم به دنبال حل منطقی مشکلات این عده از شهروندان است.
وی با یادآوری حق انتخاب نماینده مجلس از سوی آشوریان در قانون اساسی، تصریح کرد: در هیچ جای جهان نمونه این اصل مترقی قانون اساسی یافت نمی‌شود که خود نمایانگر حساسیت بنیانگذاران جمهوری اسلامی ایران در حفاظت از حقوق این بخش از هموطنانمان است.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی افزود: برای برقراری ارتباط بهتر اقلیت‌های دینی با مسئولان و پیگیری مشکلات و انتظارات قانونی و انجمنی آن‌ها، رابطی را در استان‌ها تعیین می‌کنیم.
یونسی یادآور شد: باید نگاه فرهنگ ملی بر حقوق اقلیت‌ها حاکم شود که امیدواریم با نهایی شدن منشور حقوق شهروندی، حقوق اجتماعی همه شهروندان ایران اسلامی محترم شمرده شود.
بر اساس این گزارش، در این دیدار یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی، اسقف رمزی گرمو، اسقف نرسای بنیامین، کشیش می‌نوس مقدس نیا، استانلی سیمونز رییس انجمن آشوری‌های ارومیه، گیبر گیزارشان رییس انجمن آشوری‌های کرج و حومه، شاروکین خنانیش نایب رییس انجمن تهران، آلبرت کوچویی مشاور فرهنگی اتحادیه جهانی آشوریان، هویک بهبو مشاور حقوقی اتحادیه جهانی آشوریان هم به ارائه دیدگاه‌ها و نقطه نظراتشان پرداختند.
همچنین انتصاب حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی به عنوان دستیار ویژه رییس جمهوری درامور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی از سوی حاضران این دیدار اقدامی شایسته توصیف شد.
در این دیدار، این مسوولیت که می‌تواند به معاونت رییس جمهوری تغییر یابد از برجسته‌ترین کارهای دولت تدبیر و امید و اقدامی جدید در راستای توجه به حقوق اقلیت‌ها عنوان شد.
حاضران در سخنان خود اظهار امیدواری کردند که این اقدام رییس جمهوری، گشایشی جدید در ارتباط حاکمیت با اقلیت‌ها ایجاد کند.
منبع: اصلاح وب