شریعت مقدس اسلام از آزار رساندن و بد گفتن به دیگران نهی نموده است. الله متعال می فرماید: وَالَّذِينَ يُؤْذُونَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ بِغَيْرِ مَا اكْتَسَبُوا فَقَدِ احْتَمَلُوا بُهْتَانًا وَإِثْمًا مُبِينًا * کسانی که مردان و زنان مؤمن را – بدون این که کاری کرده باشند و گناهی داشته باشند – آزار می‌رسانند، مرتکب دروغ زشتی […]

شریعت مقدس اسلام از آزار رساندن و بد گفتن به دیگران نهی نموده است.
الله متعال می فرماید: وَالَّذِينَ يُؤْذُونَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ بِغَيْرِ مَا اكْتَسَبُوا فَقَدِ احْتَمَلُوا بُهْتَانًا وَإِثْمًا مُبِينًا * کسانی که مردان و زنان مؤمن را – بدون این که کاری کرده باشند و گناهی داشته باشند – آزار می‌رسانند، مرتکب دروغ زشتی و گناه آشکاری شده‌اند. (الأحزاب:58).

پیامبر-صلی الله علیه وعلی آله وسلم- فرمودند: فحش دادن به مسلمان فسق است و کشتن او کفر.

جابر بن سلیم -رضی الله عنه- می گوید: به پیامبر-صلی الله علیه وعلی آله وسلم- گفتم از من یک پیمان و عمد بگیر. فرمودند: هیچ کس را فحش نده. جابر -رضی الله عنه- می گوید: بعد از این عهد هیچ انسان آزاده یا برده و یا شتر و گوسفندی را فحش ندادم. و پیامبر -صلی الله علیه وعلی آله وسلم- خطاب به وی فرمودند: اگر کسی به تو بد گفت و به تو نسبت به عیبی که در تو نیست طعنه زد، اما تو او را نسبت به عیبی که تو می دانی در او هست طعنه نزن. گناه این بر او است.
در روایت دیگر آمده که رسول الله -صلی الله علیه وعلی آله وسلم- فرمودند: یکی از بزرگترین گناهان گبیره این ست که فرد والدینش را دشنام بدهد. پرسیده شد: یا رسول الله! شخص چگونه والدینش را نفرین می کند؟ فرمودند: پدر کسی را دشنام می دهد او نیز پدر و مادر او را دشنام می دهد.

در حدیثی آمده اگر دو شخص به هم دشنام دهند، گناه بر کسی کست که اول شروع به دشنام دادن کرده است مگر زمانی که شخص مظلوم تعدی و تجاوز کند.

🔶 چیزهایی که از فحش دادن شان منع شده ایم:

◾️ مردگان:
در حدیثی از ام المؤمنین عائشه صدیقه آ-رضی الله عنها- مده: نزد پیامبر-صلی الله علیه وعلی آله وسلم- از مرده ای به بدی یاد شد، نبی رحمت-صلی الله علیه وعلی آله وسلم- فرمودند: از رفتگان به جز نیکی یاد نکنید.
و نیز فرموده اند: مردگان را فحش ندهید چرا که زندگان را آزار می دهد.

◽️ باد:
در یک حدیث آمده که پیامبر-صلی الله علیه وعلی آله وسلم- از فحش دادن به باد منع فرموده اند: از ابن عباس -رضی الله عنه- نقل شده که باد ردای کسی را می کشید. آن شخص باد را لعنت کرد. پیامبر-صلی الله علیه وعلی آله وسلم- فرمودند: باد را لعنت نکن چرا که او مأمور است. و هر کس چیزی را لعنت که کند که او شایسته لعنت نباشد لعنت به خود شخص بر می گردد.

◾️ تب و بیماری ها
پیامبر-صلی الله علیه وعلی آله وسلم- نزد ام سائب -رضی الله عنها- رفتند. و پرسیدند: ای ام سائب تو را چه شد که می لرزی؟ گفت: تب دارم و خدا به آن خیر ندهد. پیامبر-صلی الله علیه وعلی آله وسلم- فرمودند: تب را فحش نده. چون همانگونه که دمه‌ی آهنگری زنگ و ناخالصی آهن را از بین می برد، تب گناهان انسان را از بین می برد.

◽️ شیطان
فحش دادن شیطان باعث خوشحالی و سرور او می شود.
رسول الله -صلی الله علیه وعلی آله وسلم- فرمودند: شیطان را فحش ندهید و از شر او به خدا پناه ببرید.
چرا که دشنام دادن به شیطان باعث می شود تا او خود را بزرگ بپندارد و فخر و تکبر کند.

◾️ پرندگان و حیوانات
نبی رحمت-صلی الله علیه وعلی آله وسلم- فرمودند: خروس را فحش ندهید چرا که برای نماز بیدار می کند.

مردی از انصار سوار بر شترش شد، هر کار کرد شتر بلند نشد و شتر قصد حرکت کردن را نداشت. آن مرد به شترش گفت: خدا تو را لعنت کند. پیامبر-صلی الله علیه وعلی آله وسلم- فرمودند: چه کسی شتر را لعنت کرد؟ آن مرد گفت: من ای رسول خدا! پیامبر-صلی الله علیه وعلی آله وسلم- فرمودند: از شتر پایین شو و با شتر ملعون همراه ما نیا. خودتان را نفرین نکنید. فرزندان تان نفرین نکنید و بر علیه اموال تان بد دعایی نکنید. مبادا در ساعتى باشید كه بخشش الهى فرود مى آيد و مورد اجابت قرار گيرد.