? دوازده پیشنهاد طلایی برای استفاده از فرصت رمضان ماه مبارک رمضان در صورتی که سی ‌روزی باشد ۷۲۰ ساعت است. با توجه به محدود بودن زمان آن، باید فرد مؤمن تلاش کند، از این فرصت گذرا بیشترین فایده را ببرد. ? دوازده پیشنهاد طلایی برای استفاده از فرصت رمضان ماه مبارک رمضان در صورتی […]

? دوازده پیشنهاد طلایی برای استفاده از فرصت رمضان

ماه مبارک رمضان در صورتی که سی ‌روزی باشد ۷۲۰ ساعت است. با توجه به محدود بودن زمان آن، باید فرد مؤمن تلاش کند، از این فرصت گذرا بیشترین فایده را ببرد.

? دوازده پیشنهاد طلایی برای استفاده از فرصت رمضان

ماه مبارک رمضان در صورتی که سی ‌روزی باشد ۷۲۰ ساعت است. با توجه به محدود بودن زمان آن، باید فرد مؤمن تلاش کند، از این فرصت گذرا بیشترین فایده را ببرد.

? اکنون می خواهم چند پیشنهاد برای استفاده بهتر از این ساعات خدمت شما ارائه کنم:

پیشنهاد اول: بدان که اعمال نیکو و نیت خوب بر درجات و منزلت انسان می‌افزاید.
 پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم- فرمودند: هر کس رمضان را با ایمان و امید پاداش روزه بدارد، تمام گناهان گذشته‌اش آمرزیده می‌شود.

پیشنهاد دوم:  کمر همت را بر عبادت ببند.
پیامبر– صلی الله علیه و علی آله و سلم-  فرمودند:
وقتی مردم در پی این هستند تا طلا و نقره برای خود بیندوزند، تو این دعا را توشه خود کن: «اللهم إني أسألك الثبات في الأمر والعزيمة على الرشد»  بار خدایا از تو استقامت در کار و تلاش برای رشد و تعالی را خواهانم.
    
پیشنهاد سوم: حتما کتاب کوچکی در مورد روزه مطالعه کن تا اطلاعاتی در حد نیازت، نسبت به روزه داشته باشی.

پیشنهاد چهارم: تا می‌توانی نماز را با جماعت بخوان.
سعی کن تمام نمازها را با جماعت ادا کنی: نبی رحمت– صلی الله علیه و آله و سلم- فرمودند: نماز جماعت بیست و هفت درجه بر نماز تنهایی ارجحیت دارد.
 
پیشنهاد پنجم: سعی کن روزانه مقدار زیادی از قرآن را تلاوت کنی. اگر هر روز به مجرد اذان به مسجد بروی، می‌توانی  براحتی روزانه ۵ جزء تلاوت نمایی.

پیشنهاد ششم: در بهشت برایت خانه بساز .
رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم- فرمودند: هر کس روزانه دوازده رکعت نماز (سنت را) بخواند برای او خانه‌ای در بهشت ساخته می‌شود.
 
پیشنهاد هفتم: در رمضان بیش از یکماه روزه بگیر.
شما اگر بتوانی روزه داری را افطاری بدهی، ثواب روزه او را هم بدست آورده‌ای. پیامبر خدا – صلی الله علیه و آله و سلم- فرمودند: هر کس روزه داری را افطاری بدهد، به او هم اجر روزه داده می‌شود، بدون اینکه چیزی از اجر روزه‌دار، کاسته شود.
 
پیشنهاد هشتم: هر روز حج و عمره انجام ده.  
پیامبر– صلی الله علیه و علی آله و سلم-  فرمودند: هر کس نماز صبح را با جماعت ادا کند و تا طلوع خورشید سرجایش بنشیند و به ذکر خدا مشغول شود و بعد از طلوع خورشید دو رکعت نماز بگذارد، به او پاداش حج و عمره داده می‌شود.
 
پیشنهاد نهم: حتما صدقه بده، اگر چه اندک باشد.
رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم- فرمودند: خود را از آتش جهنم دور کنید، حتی اگر با تکه‌ای خرما شده است.
 
پیشنهاد دهم:۸۳ سال بر عمر عبادی خودت بیفزا.
پیامبر – صلی الله علیه و علی آله و سلم-  فرمودند: ماه رمضان رسیده و در آن شبی هست که بهتر از هزار ماه است، هر کس از برکت آن محروم شود، از تمام خوبی‌ها محروم شده و فقط انسان‌های محروم از خیر آن بی‌بهره‌اند.
 
پیشنهاد یازدهم: صله رحم را بجا بیاور.
سعی کن روزانه به دیدار یکی از خویشاوندانت بروی و صله رحم را بجا بیاوری. (دراین ایام با رعایت نکات بهداشتی)
در حدیثی آمده که پیامبر– صلی الله علیه و آله و سلم-  فرمودند: صله رحم باعث برکت در مال و عمر می‌شود.
 
پیشنهاد دوازدهم: تو ۳۰ دعای اجابت شده داری.
برای خودت ۳۰ دعا بنویس و قبل از افطار آنها را بخوان. نبی رحمت – صلی الله علیه و آله و سلم-  فرمودند: برای روزه‌دار دعایی پذیرفته شده به هنگام افطار است.

_____________منبع
قصه الاسلام

 أحمد عبد الغني آل محمود

ترجمه: انواروب