انواروب: در اولین انجمن امامان جماعت مساجد قزاقستان، فقه حنفی و عقیده ماتریدی به عنوان عرصه رسمی دینی (دین دولتی) این کشور تأیید شد.   به گزارش فارس ، در اولین انجمن امامان جماعت مساجد قزاقستان که دیروز4 اسفند93) در شهر «آستانه» برگزار شد، فقه حنفی و عقیده ماتریدی به عنوان عرصه رسمی اداره امور […]

انواروب: در اولین انجمن امامان جماعت مساجد قزاقستان، فقه حنفی و عقیده ماتریدی به عنوان عرصه رسمی دینی (دین دولتی) این کشور تأیید شد.

 

به گزارش فارس ، در اولین انجمن امامان جماعت مساجد قزاقستان که دیروز4 اسفند93) در شهر «آستانه» برگزار شد، فقه حنفی و عقیده ماتریدی به عنوان عرصه رسمی اداره امور مسلمانان این کشور تأیید گردید.

در این انجمن حدود 500 نفر از امامان جماعت مساجد از سراسر قزاقستان، اعضای شورای علمای اداره روحانیت مسلمانان کشور، اندیشمندان مطرح اسلامی، مدیران سازمان‌های اسلامی خارجی، برخی نمایندگان سنا و نمایندگان مجلس مردم قزاقستان و شخصیت‌های شناخته شده اجتماعی و مذهبی حضور داشتند.

«نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان در پیام خود به این همایش که توسط «بغلان مایلوبایف» معاون نهاد ریاست جمهوری قرائت شد، ابراز امیدواری کرد که این انجمن بتواند انگیزه‌ای برای تجدید حیات معنوی دولت ایجاد کرده و نقش امامان جماعت را در حل مشکلات روز حوزه مذهبی کشور، تقویت بخشد.

رئیس جمهور قزاقستان همچنین از امامان جماعت این کشور خواست که سهم خود را در تقویت ثبات مذهبی و حمایت از نسل جوان در برابر نفوذ جریانات شبه‌مذهبی مخرب، ایفا کنند.

در نتیجه این نشست، تدوین فقه حنفی و عقیده ماتریدی به عنوان عرصه دینی رسمی در اداره روحانیت مسلمانان قزاقستان، مورد تأیید قرار گرفت.

در این انجمن همچنین تصریح شد: مردم قزاقستان قرن‌هاست که پایبند مکاتب اهل سنت بوده و تأیید مذهب حنفی و عقیده ماتریدی به عنوان عرصه رسمی دینی در کشور، گامی ضروری، مهم و استراتژیک برای تحکیم اسلام سنتی و جلوگیری از تلاش‌های حیله‌گرانه متعدد از سوی دیگر گرایش‌های مخرب در قزاقستان است.

در این انجمن همچنین اسنادی تدوین شد که در آن باورهای اساسی دینی مسلمانان قزاقستان، دانش لازم در امور دینی و نگرش نسبت به جامعه سکولار، قوانین دولت و استقرار نظم در جامعه، کسب آموزش، کمک‌های پزشکی، دفاع از میهن، محیط زیست، نیروی کار، احترام به ارزش‌های خانواده و تکریم سنت‌ها و ویژگی‌های مردمی که در این کشور بسر می‌برند، مشخص شده است.