کلمه‌ی اینترنت نامحدود نباید در خانه‌ی شما مجاز باشدطبق فرهنگ ما‌، تربیت فرزند باید و نباید‌های خاص خود را دارد‌؛ حتی در فضای مجازی. پس برای آن‌ که فرزند نوجوانتان به سلامت از این بزرگراه عبور کند و تربیت حیامدارانه ایی را داشته باشد؛ پیشنهاد می‌کنیم به نکات کلیدی و کاربردی زیر توجه کنید:  – […]

کلمه‌ی اینترنت نامحدود نباید در خانه‌ی شما مجاز باشد
طبق فرهنگ ما‌، تربیت فرزند باید و نباید‌های خاص خود را دارد‌؛ حتی در فضای مجازی. پس برای آن‌ که فرزند نوجوانتان به سلامت از این بزرگراه عبور کند و تربیت حیامدارانه ایی را داشته باشد؛ پیشنهاد می‌کنیم به نکات کلیدی و کاربردی زیر توجه کنید:

 – اول از همه باید با فرزندتان صحبت کنید
شما مسئول تربیت او هستید و هیچ‌کس نمی‌تواند مثل شما او را برای زندگی امروز آماده کند. همان‌طور که وقتی کودک بود با گفتن «جیز» به او می‌فهماندید وسیله‌ای تیز و یا داغ است و نباید دست بزند‌. امروز هم با یک کلام شیرین می‌توانید در مورد خطرات استفاده‌ی ناصحیح از اینترنت با او صحبت کنید. به او بیاموزید کاربری هوشمند و مسئول باشد.

 – قانون مهم دنیای مجازی را به او یاد بدهید
«کاری که در دنیای واقعی نباید انجام دهی، در دنیای مجازی هم ممنوع است.» وقتی حیا و حجاب در دنیای حقیقی و در جامعه رعایت می‌شود، باید این را بداند که دنیای مجازی فرقی با واقعیت و محیط اطراف ندارد و فرد باید حیا و عفت را هم در آن جا رعایت کند.

 – نمی‌توان استفاده از اینترنت را ممنوع کرد اما می‌توان برای آن قوانینی گذاشت
کلمه‌ی اینترنت نامحدود نباید در خانه‌ی شما مجاز باشد. ساعاتی که فرزندتان اجازه دارد از اینترنت استفاده کند را مشخص کنید. این تعداد ساعات هر چه نوجوان کم سن تر باشد‌، باید کم‌تر تنظیم گردد، زیرا نیاز چندانی به آن ندارد.

 – رایانه‌ی خانه را جایی بگذارید که در کنترل نگاه شما هم باشد‌
سعی کنید رایانه را در یک فضای عمومی در منزل خود قرار دهید. اما اگر چنین چیزی ممکن نیست و اگر فرزندتان رایانه شخصی دارد (پیشنهاد ما این است که چنین وسیله‌ای را تا ابتدای سنین جوانی و ورود به دانشگاه خریداری نکنید) نگذارید در یک اطاق با در بسته با آن کار کند. حتی اگر در اطاق شخصی‌اش این‌ کار را انجام می‌دهد، شما رفت‌و‌آمد داشته باشید.

– رایانه شخصی برای فرزندانتان تهیه نکنید
باید سعی کنیم رایانه ایی که تهیه می‌کنیم به اسم یک شخص از اعضای خانواده نباشد و آن را عمومی تلقی کنیم. می‌توان یک سیستم تهیه کرد و آن را در مکان عمومی مانند سالن حال و پذیرایی قرارداد که هر کس با این وسیله کار دارد از آن در محلی که قرار دارد، استفاده کند.

 – علم خود را از اینترنت بالا ببرید
باید هم‌ پای فرزندتان پیشرفت کنید. اگر هم‌ پای رفتنتان نباشد‌، جا می‌مانید و آن‌ وقت نمی‌دانید چه اتفاقاتی ممکن است برای او پیش بیاید. به‌روز بودن شما به همراهی با فرزندتان کمک می‌کند. زیرا فرزند می‌داند که شما از همه علوم مربوط به یارانه آگاهی دارید و بیشتر مراقب رفتارهایش است. زیرا او می‌داند که با آگاهی شما از همه‌ی مسائل نمی‌تواند عمل خلافی را انجام دهد.

 – هر از گاهی به رایانه سر بزنید و جستجوهایش را کنترل کنید
البته این مهندسان دانشگاه نرفته، آن قدر به کوچه پس کوچه‌های اینترنت وارد هستند که ممکن است بتوانند اثر پای خود را پاک کنند. اگر رفتار غیر‌معمولی از فرزندتان دیدید، برنامه‌هایی مخصوص والدین کارآگاه روی سیستم نصب کنید تا مطمئن شوید خطری او را تهدید نمی‌کند البته در شرایط عادی چنین چیزی لازم نیست.

 – جای خالی ندهید
آخرین نکته و مهم‌ترین این است که اگر شما جای خالی بدهید‌، خیلی زود هر چیز و هرکسی ممکن است جایتان را پر کند. اشتغال زیاد و وقت نگذاشتن برای فرزندان، او را به سمت دنیای مجازی سوق می‌دهد که می‌تواند دوستان و نزدیکان همیشه در دسترسی داشته باشد که همیشه کنار او هستند. اگر خانواده‌ی گرم و صمیمی داشته باشید‌، برای اوقات فرزندانتان برنامه‌ریزی کنید‌، با او دوست باشید و بگذارید اتاق‌های خانه‌تان با خاطرات شیرین با هم بودن پر شود؛ با این روش، شما بزرگ‌ترین فیلترینگ را در قلب نوجوانتان ایجاد کرده‌اید.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که در این دنیای مدرن باید والدین باهوش و زیرکی باشیم تا بتوانیم در فضای مجازی که هر چیزی ممکن است پیدا شود؛ فرزندان سالم و صالحی تربیت کنیم.
منبع: سبک زندگی اسلامی