اهل ایمان با سوار شدن بر مرکب توفیق و سعادت و تاختن آن و لبیک گویان در جواب ندای صبحگاهی، براه می افتند و قلوب آنها بخاطر اشتغال به ذکر الهی آرامش داشته و زبان های شان با یاد او طربناک ست و از چشم های شان اشک شوق و محبت جاری ست جان هایشان […]

اهل ایمان با سوار شدن بر مرکب توفیق و سعادت و تاختن آن و لبیک گویان در جواب ندای صبحگاهی، براه می افتند و قلوب آنها بخاطر اشتغال به ذکر الهی آرامش داشته و زبان های شان با یاد او طربناک ست

و از چشم های شان اشک شوق و محبت جاری ست جان هایشان را در راه خدا ارزانی نموده و و منتظر جانفاشنی در راه اویند. جان خود را برای خدمت در راه او تقدیم نموده اند چرا که هر خستگی که در راه رضای او باشد در حقیقت راحتی ست و هر شب بیداری بخاطر عبادت او انس و همنشینی ست و هر گرسنگی در راه او غنیمت است.

هرگاه دنیاخواهان را دیدیدی که تشنه سرمایه های خود هستند  و به مانند گرگ های گرسنه بر چیزی یورش برده اند تو به خودت بازگرد.

هرگاه گنهکاران در شب ها تو را به گناه فراخواندند و انسان های غافل تو را به خلوت ها دعوت دادند  و افراد تنبل نسبت به عبادت و انسان های بی توجه خواستند تو را از عبادت و حضور در جماعت بازدارند، به خودت بازگرد.

هرگاه صدای چله ی کمان را شنیدی یا قدرت افراد مغرور را دیدی و سرکشی افراد عیّاش را نظاره گر شدی و بی پروایی افراد شایعه گر را دیدی ، توبه کن توبه.

آنچه ما داریم بهتر از داشته های آنهاست و زندگی ما دارای جدیت ست و زندگی آنها بی اساس و دوستی آنها دارای اضطراب و پریشانی ست  و دوستی های ما گوشه نشینی را نمی پذیرد هرگاه خسته می شویم تسلیم تقدیر الهی می شویم و ندای درون فریاد می دهد که به خدا باز گردیدید.

ای دوستان! آیا عطری دل انگیزتر از انفاس توبه کنندگان استشمام نموده اید؟ آیا شنیده اید که آبی گواراتر از اشک پشیمان شدگان باشد؟ آیا لباسی زیباتر از لباس بخشیده شد گان دیده اید؟  
ای مسلمان! آیا دو رکعت نماز با اشک بجا آورده ای؟ زندگی بدون نماز تباهی ست و عمر بودن اشک زیان. حقیقت این ست که باید سوار شوی و قافله را دریابی با ما در کشتی نجات بنشین با سرعت گام بردار و در رفتنت شتاب کن تا اینکه نجات یابی.

 از وقتی که از خواب بر می خیزی همواره با شیطان در نبرد هستی و با همنشینان بد و خواهشات نفسانی و آرزوهای پوچ و گرایش های منحرف کننده  در کشمکش هستی.
بعد از نماز صبح دفترت را باز کن و برای خودت برنامه ریزی کن و با خودت عهد بکن که یک یا دو یا سه آیه یا بیشتر از قرآن را حفظ کنی و این خود بیانگر محبت تو با قرآن است از نو توبه و استغفار کن که این دو نقش بسزایی در قبولیت انسان به درگاه خداوند و دخول در صف بندگان نیک دارد و علمی نافع را فراگیر که  که تو را عملی اشیسته رهنمون سازد و این خود نشانه بهره بزرگ است و صدقه ای به فردی نیازمند بده و در سحرگاهان دو رکعت نماز بگذار  و برای نزدیکی به درگاه خداوند متعال در چاشت دو رکعت نماز بخوان و نسبت به کالاای دنیوی بی پروا باش و در پی چیزی باش که پایدارست و نظاره گر همت بالا باش أُولَـٰئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّـهُ ۖ وَأُولَـٰئِكَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ (آنان کسانیند که خدا هدایتشان بخشیده است، و ایشان واقعاً خردمندند. )
بقلم: الشيخ عائض القرني
ترجمه: انوار وب