انوار وب: اقدام عضو حزب اسلامی دموکراتیک هلند در قسم خوردن به لفظ «الله» که پس از موفقیت وی در انتخابات شورای شهر «لاهه» هلند صورت گرفت، با اعتراض شهردار این شهر مواجه شد. به نقل از روزنامه «المصری الیوم»، بعد از موفقیت مسلمان هلندی ـ ترکی « حسن کوچک» در انتخابات شورای شهرداری لاهه، […]

انوار وب: اقدام عضو حزب اسلامی دموکراتیک هلند در قسم خوردن به لفظ «الله» که پس از موفقیت وی در انتخابات شورای شهر «لاهه» هلند صورت گرفت، با اعتراض شهردار این شهر مواجه شد.

به نقل از روزنامه «المصری الیوم»، بعد از موفقیت مسلمان هلندی ـ ترکی « حسن کوچک» در انتخابات شورای شهرداری لاهه، وی در مراسم ادای قسم جمله «ولیساعدنی الله على ذلک» را بر زبان آورد که این مسئله از سوی شهردار مورد اعتراض قرار گرفت.
طبق قوانین هلند، کارمندان بلندپایه هلند در بخش‌های عمومی و شهرداری در مراسم ادای قسم می‌توانند از دو جمله «ولیساعدنی الله (God) العظیم على ذلک» و یا «من وعده می‌دهم» یکی را بیان کنند با این توضیح که در قسم اول به شکل انگلیسی «God» و نه عربی آن «Allah» را به زبان آورند.
اما کارمندان بخش‌های محلی می‌توانند قسم‌های خود را بر اساس اعتقادات دینی خود بیان کنند.
شهردار بعد از شنیدن واژه Allah در قسم عضو شورای شهر به وی هشدار داد و گفت: نمی‌توانید با این کلمه قسم خود را بیان کنید.
در سال 2009 میلادی برخی از احزاب افراطی و مسیحی پیشنهاد دادند تا برای آزادی افراد در بیان قسم حدی قرار داده  و قسم‌های تمام افراد از ادیان مختلف را به یک شکل در آورند، در حالی که « جیل پیترز» از اساتید قانون اساسی، پیشنهاد آنان را نوعی نژادپرستی معرفی کرد.
با وجود تمام تلاش احزاب مذکور، اما پیشنهاد قانونی آنان در پارلمان پذیرفته نشد و قانون به حالت سابق خود باقی ماند، بر این اساس کارمندان مسلمان در پست‌های محلی قسم خود را با توجه به اعتقادات خود بیان می‌کردند، اما مسلمانان فعال در پست‌های حساس دولتی مجبور هستند کلمه الله را به زبان هلندی و نه عربی ادا کنند.
منبع: ایکنا