نويسنده : جلال جلالي‌زادهبالاخره پس از حدود دوماه ماجراي گروگانگيري مرزبانان كشورمان توسط گروهک تروريستي موسوم به جيش‌العدل با تلاش و هم گرايي همه نيروها به پايان رسيد. هرچند هنوز مشخص نشده است كه پنجمين مرزبان به چه سرنوشتي دچار شده است.در اين بين علماي اهل سنت با همراهي وهمكاري خود ، اثبات كردند كه […]

نويسنده : جلال جلالي‌زاده
بالاخره پس از حدود دوماه ماجراي گروگانگيري مرزبانان كشورمان توسط گروهک تروريستي موسوم به جيش‌العدل با تلاش و هم گرايي همه نيروها به پايان رسيد. هرچند هنوز مشخص نشده است كه پنجمين مرزبان به چه سرنوشتي دچار شده است.در اين بين علماي اهل سنت با همراهي وهمكاري خود ، اثبات كردند كه منافع ملي كشور براي آنها از اهميت زيادي برخوردار است.

اهل سنت از اول انقلاب تا امروز نشان دادند که به هيچ وجه دنبال خشونت و حل مشکلات خود از طريق خشونت‌گرايي نيستند. هنگامي کشور درگير جنگ تحميلي هشت ساله با رژيم بعث عراق بود يا دوره حضور آمريکا در خليج‌فارس، اهل سنت هيچ سوءاستفاده‌اي از شرايط نکرده است و خدشه‌اي به منافع ملي وارد نکرد. در واقع اهل سنت به دنبال رشد و توسعه کشور هستند. در قضيه گروگان‌گيري مرزبانان هم اهل سنت نشان دادند که همگام با ساير هموطنان دغدغه نجات جان مرزبانان را دارند. در اين بين مولوي عبدالحميد هم نقش قابل توجهي داشت و در واقع اهل سنت نشان دادند که جدا از قدرت حکومت مرکزي، اين ظرفيت را دارند که حلال مشکلات محلي بوده و با ساير مردم کشور همکاري کنند.
اهل سنت هم شهروندان اين کشور هستند و واقعا ثابت کردند که هرگاه آنها فعال بودند دشمن نتوانسته بر خاک ايران تسلط پيدا کند. در واقع اهل سنت در دفاع از اين كشور تلاش‌هاي زيادي کرده و شهداي زيادي هم تقديم اسلام و کشور کرده‌اند.
به نظر من دولت بايد بيشتر از اهل سنت استفاده کند و در منصب هاي مختلف اجرايي، سمت هاي مديريتي بدهد زيرا اين حکومت، حكومتي ملي است و با راي اهل شيعه و سنت روي کار آمده است. اهل سنت در انتخابات‌هاي مختلف و تصويب قانون اساسي نقش موثري داشتند و مردم استان سيستان‌و‌بلوچستان در چندين انتخابات حتي بيشتر از حوزه‌هاي زادگاه نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري راي داده‌اند.
در انتخابات رياست جمهوري اخير هم اهل سنت مشاركت گسترده‌اي داشت و راي اهل سنت به روحاني در انتخابات 24 خرداد سال پيش نشان داد که آنها مايل هستند مشارکت دموکراتيک در کشور داشته و از اين مسير به دنبال سازندگي کشور هستند.
با وجود اينكه مولوي عبدالحميد‌ نقش كاملا موثري در آزادي مرزبانان داشت اما آنطور كه بايد وشايد به نقش وي اشاره نشد. شيخ مولانا عبدالحميد اظهار كرده است كه «در قضيه سربازان هرکس مي‌بايست هرکاري از دستش برمي‌آمد، انجام مي‌داد و آنچه من انجام دادم وظيفه شرعي و ملي بوده است و براي انجام اين وظيفه نبايد منتظر تشکر بود؛ چنانچه من هم انتظار تشکر ندارم و از ظرفيتي که موجود بود استفاده کردم». در واقع متاسفانه گاه ديده مي شود يک خودسانسوري نسبت به شخصيت‌هاي اهل سنت وجود دارد. زيرا عده‌اي علاقه‌مند نيستند که مردم كشورمان شخصيت‌هاي اهل سنت را بشناسند و به دنبال اين هستند که نقشي براي اهل سنت قائل نباشند. اين درحاليست که پانزده درصد جمعيت كشور را اهل سنت تشكيل مي‌دهند و آنها همبستگي خود را با ساير اقشار مردم به اثبات رسانده‌اند.
*نماينده اسبق مجلس شوراي اسلامي
منبع: روزنامه مردم سالاری