انواروب: حمله چند روز قبل طالبان پاکستان به مدرسه‌ای در شهر پیشاور که منجر به کشته و زخمی شدن صدها دانش‌آموز شد، واکنش‌های محکومیت‌‌آمیزی را در سطح بین‌‌المللی علیه این اقدام تروریستی در پی داشت.   دولت پاکستان به احترام قربانیان این حادثه سه روز عزای عمومی اعلام کرد و پرچم پاکستان در داخل و […]

انواروب: حمله چند روز قبل طالبان پاکستان به مدرسه‌ای در شهر پیشاور که منجر به کشته و زخمی شدن صدها دانش‌آموز شد، واکنش‌های محکومیت‌‌آمیزی را در سطح بین‌‌المللی علیه این اقدام تروریستی در پی داشت.

 

دولت پاکستان به احترام قربانیان این حادثه سه روز عزای عمومی اعلام کرد و پرچم پاکستان در داخل و بر فراز ساختمان سفارتخانه‌های این کشور در خارج به حالت نیمه‌افراشته درآمد.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان از این حادثه به عنوان “فاجعه ملی و کار وحشی‌ها” نام برد و با بیان اینکه «انتقام هر قطره خونی که امروز از تن فرزندان ما جاری شده را خواهیم گرفت.» قول داد که مسببان این جنایت به جزای اعمال‌شان خواهند رسید.

دولت ترکیه نیز در واکنش به حادثه خونین پیشاور، ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان، یک روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

“بان کی‌مون”، دبیرکل سازمان ملل این حمله را به شدت محکوم و اعلام کرد، حمله به کودکان بی‌دفاع درحالی‌که مشغول درس‌خواندن هستند، اقدامی هولناک و کثیف است.

“ذبیح‌الله مجاهد”، سخنگوی طالبان افغانستان نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما شدیدا به خاطر تراژدی به وقوع پیوسته و غم و اندوه خانواده قربانیان ناراحت هستیم.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «زنان، مردان و کودکان بی‌دفاع عمدا کشته شدند و این برخلاف اصول اسلامی است. طالبان افغانستان همواره کشتار مردم و کودکان بی‌گناه را محکوم می‌کند.»

همچنین سازمان همکاری اسلامی و سازمان اسلامی آیسسکو با صدور بیانیه‌های جداگانه، کشتار دانش‌آموزان بی‌گناه را در این حادثه خونین محکوم کردند.

بسیاری از مقامات کشورهای جهان از جمله ایران، آمریکا، هند، انگلیس، فیلیپین و شماری دیگر از کشورهای منطقه این حمله وحشیانه را محکوم و با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کردند.

احزاب سیاسی و شخصیت‌های برجسته ملی و مذهبی پاکستان نیز حمله به دانش‌‌آموزان را مغایر با موازین شرعی و اسلامی دانستند و آن را به شدت محکوم نمودند.

شبه‌نظامیان منسوب به طالبان پاکستان روز سه‌شنبه (۲۵ آذر) با حمله به مدرسه‌ای در پیشاور پاکستان، حدود ۵۰۰ دانش‌آموز و مدرس را به گروگان گرفتند، که پس از مداخله نیروهای ارتش پاکستان، این گروگان‌گیری خونین با کشته‌شدن ۱۳۰ تن و زخمی‌شدن ۱۲۲ تن دیگر خاتمه یافت.