انوار وب: دادگاه فدرال سوئیس ممنوعیت حجاب در مدرسه‌ای در ایالت سن‌گلان این کشور را رد کرد. به نقل از پایگاه خبری «Swiss Info»، دادگاه فدرال سوئیس روز جمعه، 20 آذرماه، با این تصمیم، به پرونده‌ ممنوعیت حجاب در یکی از مدارس این کشور  که از سال 2013 باز شده و چندین‌بار مورد تجدیدنظر قرار […]

انوار وب: دادگاه فدرال سوئیس ممنوعیت حجاب در مدرسه‌ای در ایالت سن‌گلان این کشور را رد کرد.

به نقل از پایگاه خبری «Swiss Info»، دادگاه فدرال سوئیس روز جمعه، 20 آذرماه، با این تصمیم، به پرونده‌ ممنوعیت حجاب در یکی از مدارس این کشور  که از سال 2013 باز شده و چندین‌بار مورد تجدیدنظر قرار گرفته بود، خاتمه داد.

در این پرونده، مسئولان مدرسه‌ای در منطقه «سن مارگرتن» در ایالت سن‌گلان سوئیس نسبت به حجاب یک دانش‌آموز 14 ساله در کلاس اعتراض کرده بودند.

شکایت مدرسه از این دختر مسلمان بر مبنای قانون ممنوعیت پوشیدن لباس‌های دینی در مدرسه انجام گرفته بود.

یک دادگاه سوئیس پس از ترک تحصیل این دختر دانش‌آموز به دلیل ممنوعیت حجاب، به حضور باحجاب او در کلاس رأی داد.

روز جمعه دادگاه فدرال سوئیس با رد درخواست تجدیدنظر مدرسه، اعلام کرد که این دانش‌آموز می‌تواند با حجاب در کلاس حاضر شود و تأکید کرد که ممنوعیت حجاب پیش‌نیاز آموزش کارا و مؤثر نیست.

فلورانس آبری ژراردین، قاضی فدرال سوئیس گفت: روسری نه کسی را بی‌ادب و نه بی‌انضباط می‌کند.

پرونده مدرسه سن مارگرتن تنها نمونه این اعتراضات علیه حجاب مسلمانان نبوده است. ایالت تیچینو در سوئیس نیز در سال 2013 مشابه این ممنوعیت را اعمال کرده بود.

حدود ۵۰۰ هزار مسلمان در سوئیس که مجموعاً ۸ میلیون نفر جمعیت دارد، زندگی می‌کنند.

نزدیک به ۱۶۰ مسجد و نمازخانه در سراسر سوئیس وجود دارد که از این میان تنها ۴ مسجد مناره دارند و هیچ‌کدام از آن‌ها اجازه پخش اذان ندارند. این مساجد عموماً در کارخانه‌های متروکه و انبارها ساخته شده‌اند.

در سال ۲۰۰۹ نیز ساخت هر نوع مناره در کشور سوئیس با تلاش احزاب راست‌گرای این کشور ممنوع شد.
منبع: ایکنا