انوار وب: میلیون‌ها مسلمان هندی که ترجیح می‌دهند در ماه مبارک رمضان در مساجد قرآن و نماز بخوانند با چالش کمبود و شلوغی مساجد موجود مواجه هستند. به نقل از پایگاه خبری «On Islam»، با وجود این که مساجد متعددی در هند با در نظر گرفتن تمهیداتی تلاش کرده‌اند تا ظرفیت خود را به حداکثر […]

انوار وب: میلیون‌ها مسلمان هندی که ترجیح می‌دهند در ماه مبارک رمضان در مساجد قرآن و نماز بخوانند با چالش کمبود و شلوغی مساجد موجود مواجه هستند.

به نقل از پایگاه خبری «On Islam»، با وجود این که مساجد متعددی در هند با در نظر گرفتن تمهیداتی تلاش کرده‌اند تا ظرفیت خود را به حداکثر برسانند، اما شمار زیادی از مسلمانان مجبور به اقامه نماز خود در خیابان‌های اطراف مساجد می‌شوند.

افزایش تعداد مسلمانانی که نمازهایشان را به اجبار در خارج از مساجد می‌خوانند مشکلاتی را برای آن‌ها و دیگران ایجاد کرده است.

ارشاد حسن، مسئول برنامه‌ریزی برای یکی از مساجد مرکز هند، می‌گوید: حل این مشکل به سرعت قابل انجام نیست. با توجه به افزایش جمعیت مسلمانان و افزایش تعداد کسانی که به مساجد می‌روند، مساجد با چالش چگونه جا دادن به نمازگزاران مواجه هستند.

این در حالی است که کمیته‌های مدیریت مساجد در هند اقدامات قابل ملاحظه‌ای با وجود محدودیت‌های مالی انجام داده‌اند.

عارف عزیز، روزنامه‌نگار هندی که کتابی در مورد مساجد شهر «بوپال» هند نوشته است، می‌گوید: تقریباً همه مساجد هند وابسته به کمک‌های خیرین هستند. توسعه یا هرگونه ساخت‌وساز نیاز به سرمایه دارد و این سرمایه در هندوستان باید از سوی خود مسلمانان تأمین شود.

چالش دیگری که مساجد هند با آن مواجه هستند، ممنوعیت پخش اذان صبح به دلیل مخالفت‌های هندوها است.

مسلمانان حدود 180 میلیون نفر از جمعیت 1.1 میلیاردی هند را تشکیل می‌دهند و هند پس از اندونزی و پاکستان بیشترین جمعیت مسلمان جهان را دارد.
منبع: ایکنا