انواروب: تعیین نام های اسلامی برای کودکان مسلمانان اویغور در منطق خودمختار سین ‌کیانگ واقع در غرب چین ممنوع اعلام شد. به نقل از روزنامه ایندیپندنت، مقامات سین ‌کیانگ که تعداد افراد مسلمان آن حدود 10 میلیون نفر تخمین زده شده است، با انتشار فهرستی تعیین برخی از اسم های اسلامی از جمله حج، اسلام، […]

 انواروب: تعیین نام های اسلامی برای کودکان مسلمانان اویغور در منطق خودمختار سین ‌کیانگ واقع در غرب چین ممنوع اعلام شد.

به نقل از روزنامه ایندیپندنت، مقامات سین ‌کیانگ که تعداد افراد مسلمان آن حدود 10 میلیون نفر تخمین زده شده است، با انتشار فهرستی تعیین برخی از اسم های اسلامی از جمله حج، اسلام، قرآن، صدام، مدینه، وهاب و یا عرفات را ممنوع کرده اند.

تعیین این نام ها از سوی والدین تبعاتی از جمله ممنوعیت آموزش و پرورش کودکان و یا استفاده از تسهیلات دولتی را در پی خواهد داشت. ادعا شده است که اخیرا وقوع تنش و نا آرامی هایی در منطقه سین کیانگ، به عنوان پرجمعیت ترین استان مسلمان نشین در چین، مسئولان را بر آن داشته تا تدابیری برای مبارزه با افراط گرایی به مرحله اجرا درآورند.

استفاده از روبنده یا همان برقع برای زنان و یا ریش بلند برای مردان نیز برخورد نیروهای انتظامی و تعقیب فرد متخلف را به دنبال خواهد داشت.

گروه‌ های حامی حقوق اقلیت مسلمانان اویغور‌ ضمن شکایت از محدودیت ‌های شدید بر دین و آزادی بیان، به شدت از تصویب قانون ممنوعیت انتخاب اسامی مذهبی برای کودکان مسلمان انتقاد کرده اند.

پیش از این در شهر «ختن» چین در سال 2015 چنین ممنوعیتی در مورد نامگذاری های اسلامی تعیین شده بود.
منبع: شبستان