شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با اشاره به اتفاقات اخیر در نیجریه، از دولت این کشور خواستند اجازۀ تعرض به «اقلیت شیعه» را ندهد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «سنی‌آنلاین»، مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در مراسم امروز نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (27 آذر 1394) اظهار داشتند: حمله ارتش به برادران شیعۀ ما در نیجریه یک حادثۀ […]

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با اشاره به اتفاقات اخیر در نیجریه، از دولت این کشور خواستند اجازۀ تعرض به «اقلیت شیعه» را ندهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «سنی‌آنلاین»، مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در مراسم امروز نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (27 آذر 1394) اظهار داشتند: حمله ارتش به برادران شیعۀ ما در نیجریه یک حادثۀ تکان‌دهنده بود. هر جریان اختلاف‌برانگیزی که با عنوان مذهبی و فرقه‌ای رخ می‌دهد بسیار خطرناک است.
ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: هیچ تهدیدی خطرناک‌تر از اختلاف و تفرقه برای جهان اسلام نیست. هر کسی از هر قشر و مذهبی، اعم از شیعه و سنی، بخواهد بین مسلمانان اختلاف ایجاد کند قابل بخشش نیست، زیرا اختلاف و تفرقه از هر نوع که باشد خطرناک است، به‌ویژه اگر این اختلاف جنبۀ مذهبی داشته باشد.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه دولتمردان نیجریه را مورد خطاب قرار دادند و گفتند: سخن ما با دولت و ارتش نیجریه آن است که مردم نیجریه، اعم از شیعه و سنی، یهودی و مسیحی و… همه آنها جزو ملت نیجریه هستند. دولت‌ها باید از ملت‌های‌شان دفاع کنند و جلوی اختلاف و تفرقه بین مردم‌شان را بگیرند. دولت و ارتش نیجریه در خصوص ایجاد اختلاف بین ملت این کشور مسئول هستند.
مولانا عبدالحمید افزودند: شاید ما از واقعیت اتفاقی که در نیجریه رخ داده است اطلاع دقیق نداشته باشیم، اما واقعیت هرچه باشد، هیچ‌ حکومتی حق ندارد به اقلیت کشورش با ‌‌عنوان مذهب تعرض کند. متاسفانه اقلیت‌ها در تمام دنیا مورد تبعیض و اجحاف قرار دارند و با مشکلات فراوانی مواجه هستند، درحالی‌که از لحاظ عقل، عرف، قانون و کنوانسیون‌های پذیرفته‌شده از سوی تمام کشورهای دنیا اقلیت‌ها باید از آزادی کامل برخوردار باشند و به حقوق آنها توجه شود.
ایشان اظهار داشتند: توصیه بنده به تمام دولت‌ها، به‌ویژه به دولت نیجریه آن است که اقلیت شیعه در نیجریه و تمام اقلیت‌های شیعه و سنی در سایر کشورها باید مورد توجه قرار گیرند. حتی باید به اقلیت‌های هر کشور بیش از اکثریت توجه شود و بیشتر مورد احترام و تفقد قرار گیرند. لذا دولت نیجریه دل عزیزان شیعۀ ما را به‌دست بیاورد، حق و حقوق آنها را مورد توجه قرار دهد و اگر به آنها تعرضی صورت گرفته است، عدالت را اجرا کند
مدیریت دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: ملت‌های باسواد و دولت‌های توانمند بهتر و بیشتر اقلیت خودشان را مورد توجه قرار می‌دهند. اینکه یک دولت و نظام نتواند اقلیت خودش را به‌خوبی حفظ کند و به حقوق اقلیت‌ها رسیدگی نماید و اماکن مذهبی‌شان را از تعرض حفاظت کند، همۀ این‌ها نشانۀ ضعف آن نظام و دولت، و بیانگر ناتوانی فکری آن دولت و ملت است.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان یادآور شدند: چیزی که به اثبات رسیده این است که افراط‌گرایی، تندروی و تروریزم معلولِ علت‌هایی از قبیل فشار، حق‌کشی و زورگویی است.

مختومه شدن پرونده هسته‌ای ایران موفقیت بزرگی برای رهبری، دولت و مردم است
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان با اشاره به روند موفقیت‌آمیز پروندۀ هسته‌ای ایران، اظهار داشتند: پروندۀ هسته‌ای ایران چند شب قبل مختومه اعلام شد و الحمدلله در اثر مذاکرات فشرده، جهانیان به این نتیجه رسیدند که دولت ایران اراده‌ای مبنی بر تولید سلاح هسته‌ای ندارد.
ایشان افزودند: حصول این نتیجه پیروزی و موفقیت بسیار بزرگی برای ملت و دولت تدبیر و امید محسوب می‌شود که با تدبیر دولت و مذاکرات بسیار خسته‌کننده و مدیریت رهبر معظم انقلاب جهانیان به این نتیجه رسیدند که ایران قصد تولید سلاح هسته‌ای را ندارد.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه اظهار داشتند: إن‌شاءالله شاهد تاثیرات مختومه شدن پروندۀ هسته‌ای ایران هم در داخل و هم در سطح خارجی خواهیم بود، کما اینکه تا یک ماه دیگر تمام تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شده‌اند برداشته می‌شوند و إن‌شاءالله بسیاری از گرفتاری‌های اقتصادی و سیاسی ملت برطرف می‌شوند.

منبع: سنی آنلاین