مولوی عبدالغفار شیخ جامی در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد (17 بهمن 1393) بعد از تلاوت آیه مبارکه « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّـهَ وَلْتَنظُرْ‌ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ  وَاتَّقُوا اللَّـهَ إِنَّ اللَّـهَ خَبِيرٌ‌ بِمَا تَعْمَلُونَ » و حدیث « إنك ليس بخير من أحمر ولا أسود إلا أن تفضله بالتقوى» در موضوع […]

مولوی عبدالغفار شیخ جامی در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد (17 بهمن 1393) بعد از تلاوت آیه مبارکه « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّـهَ وَلْتَنظُرْ‌ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ  وَاتَّقُوا اللَّـهَ إِنَّ اللَّـهَ خَبِيرٌ‌ بِمَا تَعْمَلُونَ » و حدیث « إنك ليس بخير من أحمر ولا أسود إلا أن تفضله بالتقوى» در موضوع تقوا و پرهیزگاری به ایراد سخن پرداخت و گفت: خداوند در آیه ای که تلاوت شد خطاب به مؤمنان می گوید: از الله بترسید. منظورِ ترس از الله این نیست که خداوند ذات ترسناکیست که باید از او ترسید، بلکه منظور این است که وقتی امر و نهی او متوجه شما می شود، به اومرش توجه کنید و از نواهی اش باز آیید.

 

در حالات فاروق اعظم می آید که: «کان وقافا علی کتاب الله» در مقابل حکم قرآن به شدت تسلیم بود. دم نمی زند. قرآن کریم در ادامه می فرماید: این تقوا سبب می شود شما اعمال نیک انجام دهید. کسی که از خدا نترسد، دنبال هوا و هوس و نفس پرستی است، این شخص مصالح حالش را در نظر دارد. و هر کس تقوا پیشه کرد، می بیند برای فردایش چه اندوخته است.

ابن عمر (رض) می فرماید: کسی خدمت رسول الله(ص) آمد و عرض کرد: عاقلترین افراد کیست؟ فرمودند: کسی که موت را زیاد یاد می کند و آمادگی بیشتری برای مرگ دارد.

مولوی شیخ جامی افزود: لحظات عمر من و شما دارد سپری می شود و برترین سرمایه از دست می رود. افراد عاقل، لحظه لحظه زندگی را محسابه می کنند و هر آن برای سفر به آخرت آمادگی دارند. پس باید هر کس نگاه کند برای فردای خود چه اندوخته است.

انسان های متقی با درایت خود، شرافت و عزت دنیا را حاصل می نمایند، وقت و عمر آنها در چیزهای بیهوده مصرف نمی شود، بلکه حیات و زندگی آنها با یاد خدا و آمادگی برای آخرت صرف شده و برای آخرت آمادگی می کنند. یقینا عزت دنیا و آخرت از کسانی هست که تقوا و خدا ترسی دارند. و افرادی که دنبال کارهای بیهوده و لایعنی هستند، دارای هیچ ارزش و اعتباری در نزد خدا نیستند.

پرهیزگاران، در آخرت هم مورد تکریم ، اعزاز و توجه ویژه خدای تعالی قرار می گیرند.

امام جمعه خیرآباد افزود: امروز از نظر ما، عاقل کسی هست که بتواند دنیا را داشته باشد و مقام های دنیوی را کسب کند، اما از نظر دین، عاقل کسی هست که برای بعد از مرگ خود آماده گیری کند و از دنیا توشه ی اخروی بردارد.

 در ادامه آیه مبارکه آمده: « وَاتَّقُوا اللَّـهَ إِنَّ اللَّـهَ خَبِيرٌ‌ بِمَا تَعْمَلُونَ » خداوند دوباره دستور به تقوا و ترس از خود داده است، و این نکته را متذکر می شود که ای مسلمان! بدان که خداوند بر تمام اعمال تو آگاه است، خواه عمل در تنهایی و خلوت باشد و یا در جمع و جلو دید دیگران.

حضرت ابوذر غفاری می گوید: رسول خدا(ص) برای من فرمودند: ای ابوذر! ملاک برتری، رنگ ، نژاد ، سرمایه و نسب نیست، بلکه ملاک و معیار مورد توجه خداوند، تقوا است. شما در صورتی  از کسی بهتر هستی که پرهیزگارتر باشی، چنانچه خداوند می فرماید: ان اکرمکم عندالله اتقاکم.

اگر کسی بتواند در تقوا از دیگران سبقت بگیرد، از دیگران بهتر و بالاتر است. در وصایایی که پیامبر به حضرت معاذ کردند و ایشان را به یمن فرستادند، فرمودند: به تو وصیت می کنم که تقوای الهی داشته باشی و در هر چیزی که می دهی یا بدست می آوردی و در مورد افرادی که در زیر دستت هستند، در مورد آنها از خدا بترس. و به حضرت معاذ فرمودند: از دعای مظلوم بترس. سعی کن از دعای مظلوم دور باشی چرا که بین دعای مظلوم و خدا فاصله و ححابی نیست. از این بترس که مظلومی برعلیه تو دعا کند.

باید بدانیم که این دستور، تنها مخصوص حکام و زمام داران نیست، بلکه خطاب به همه ماست که نسبت به افراد خانواده و دیگران ظلم نکنیم و کوشش کنیم مظلومی بر علیه ما دعا ننماید. به هنگام دعای مظلوم همه حجاب ها برداشته می شود.

در این حدیث رسول خدا به حضرت معاذ فرمودند: تو را به تقوای الهی وصیت می کنم و بعد از آن فرمانبردای و اطاعت از فرامین خدا و رسولش و دیگر اینکه از دعای مظلوم بترس و نزدیکترین شخص به ما افراد با تقوا هستند، حال هر کس و هر جا باشند.

اصل این هست که ما خود را به خدا نزدیک کنیم و فقط به او توجه داشته باشیم، در هر قدم و هر لحظه به یاد خدا باشیم. از ابوالحسن ابوالخیر نقل شده: ایشان خواستند سخنرانی کنند و گروه زیادی از مردم جمع شدند. شخصی بلند شد و گفت: کمی جلوتر بیایید، شیخ گفت: من صحبتی ندارم، چرا که هدف من هم این بود.(جلو آمدن و به خدا نزدیک شدن.) ما باید قرب الهی را حاصل کنیم، حال در کوه باشیم یا در شهر، در هر شرایطی باشیم ، اگر تقوا داشته باشیم به خدا و رسول خدا نزدیک هستیم ولی اگر در حرم باشیم، اما به فرامین خدا و پیامبر بی توجه باشیم و تقوای الهی را رعایت ننماییم، یقینا از خدا و رسولش دور هستیم.

اگر کسی بخواهد مسافرت برود، معمولا شب در فکر سفر هست، حال ما که می خواهیم قرب و نزدیکی خدا را به دست آوریم، باید همیشه در همین فکر باشیم.

در حدیث آمده: کسی که شب حرکت کند، به منزل می رسد و اگر ما بخواهیم قرب الهی را بدست آوریم باید از جوانی و نوجوانی حرکت کنیم و آماده بشویم و به سمت و سوی خدا قدم برداریم .

برای بهشت باید زحمت کشید، مثلا اگر یکی از ما باغ کوچکی داشته باشد، چقدر برای نگهداری آن تلاش می کند؟ حال برای آبادانی بهشتی که نه چشمی آن را دیده و نه کسی گمان آن را نموده و نه گوشی اوصاف آن را شنیده است، باید به مراتب بیشتر تلاش کرد. بهشتی که در آن نعمت لقای الهی نصیب انسان می گردد.

مولوی شیخ جامی در ادامه بیان داشت: ما باید نسبت به عبادت های خود نیز به خود بیاییم، چرا که عبادت های ما دچار نقص است و خدا را آنگونه که شایسته اوست عبادت ننموده ایم و باید در طاعات خود تقوای الهی را مدنظر داشته باشیم.

حضرت عائشه فرمودند: درمورد آیه «وَالَّذِينَ يُؤْتُونَ مَا آتَوْا وَقُلُوبُهُمْ وَجِلَةٌ أَنَّهُمْ إِلَى رَبِّهِمْ رَاجِعُونَ»  از رسول خدا سوال کردم: رسول خدا فرمودند: ای دختر صدیق، منظور این نیست که معصیت می کنند و می ترسند، بلکه در نماز و روزه ی خود می ترسند که مبادا در آن کوتاهی شده باشد. روزه می گیرند وانفاق می کنند و هراس دارند. حتی عبادت آنها توأم با تقوا است، از این هراس دارند که مبادا عبادت شان پذیرفته نشود.

مولوی شیخ جامی در پایان با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از مردم خواست در راهپیمایی 22 بهمن حضور چشمگیری داشته باشند.