عمر سليمان، معاون رئيس جمهور سابق مصر، از عزم خود برای نامزدی در انتخابات رياست جمهوری اين کشور خبر داد. عمر سليمان که سالهای طولانی رياست سازمان اطلاعات نظام حسنی مبارک را هم بر عهده داشت، ظهر جمعه ۶ آوريل در بيانيه‌ای اعلام کرد که قصد دارد نامزد انتخابات رياست جمهوری مصر شود.نظام حسنی مبارک […]

عمر سليمان، معاون رئيس جمهور سابق مصر، از عزم خود برای نامزدی در انتخابات رياست جمهوری اين کشور خبر داد.
عمر سليمان که سالهای طولانی رياست سازمان اطلاعات نظام حسنی مبارک را هم بر عهده داشت، ظهر جمعه ۶ آوريل در بيانيه‌ای اعلام کرد که قصد دارد نامزد انتخابات رياست جمهوری مصر شود.
نظام حسنی مبارک اوايل سال ۲۰۱۱ ميلادی در پی انقلابی مردمی سرنگون شد. اين رخداد تقريبا دو هفته پس از آن روی داد که عمر سليمان به سمت معاون مبارک برگزيده شد. بسياری از شخصيت‌های نظام پيشين مصر به اتهام‌های گوناگون در زندان هستند اما به نظر می‌رسد  اتهام  فساد يا دست داشتن در سرکوب تظاهر کنندگان انقلاب،  متوجه عمر سليمان نشده است.
سليمان در حالی عزم خود را برای شرکت در رقابت‌های انتخابات رياست جمهوری اعلام کرد که چهارشنبه گفته بود به دلايل اداری و مالی، قصد نامزدی در انتخابات ندارد.
سليمان در بيانيه جديد خود که آن را خبرگزاری الشرق الاوسط مصر منتشر کرده، نوشته است: «با وجود سختی‌هايی که در بيانيه پيشين برشمردم، نمی‌توانم به درخواست کسانی که خواهان نامزدی من هستند، توجه نکنم. وعده می‌دهم که موضع خود را تغيير دهم و سعی می‌کنم تا روز شنبه مراحل اداری لازم را پشت سر بگذارم.»
او در اين بيانيه به مردم مصر وعده داده است که در راه تغييری که هدف انقلاب مصر بود پيش برود.
در همين حال هزاران نفر در قاهره پايتخت مصر در حمايت از حازم ابو اسماعيل، نامزد سلفی انتخابات رياست جمهوری، تظاهرات کردند. گزارش هایی در خصوص تابعیت آمریکایی مادر حازم ابو اسماعیل منتشر شده است که در صورت صحت می تواند به حذف وی از این انتخابات  منجر شود.
مهلت ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری مصر روز یکشنبه پایان می یابد.
انتخابات رياست جمهوری مصر قرار است ماه می ‌آينده برگزار شود.