محمد مرسی، رئیس‌جمهوری جدید مصر در اقدامی غیرمنتظره یک چهره غیرسیاسی را به نخست وزیری برگزید. هشام قندیل در اولین دولتی که پس از انقلاب مصر از سوی شورای نظامی حاکم و به ریاست عصام شرف تشکیل شد، وزارت آب را به عهده گرفت و در دولت بعدی به ریاست کمال جنزوری که تاکنون اداره […]

محمد مرسی، رئیس‌جمهوری جدید مصر در اقدامی غیرمنتظره یک چهره غیرسیاسی را به نخست وزیری برگزید.

هشام قندیل در اولین دولتی که پس از انقلاب مصر از سوی شورای نظامی حاکم و به ریاست عصام شرف تشکیل شد، وزارت آب را به عهده گرفت و در دولت بعدی به ریاست کمال جنزوری که تاکنون اداره امور مصر را به عهده داشته هم در این سمت باقی ماند.
آقای قندیل در خارج از مصر چهره شناخته شده ای نیست.
او در دانشکده مهندسی دانشگاه قاهره و دانشگاه یوتا در آمریکا تحصیل کرده و دارای مدرک دکتری است و از هنگام فارغ التحصیلی به فعالیت در امور منابع آب و آبیاری مشغول بوده است.
واپسین مسئولیت او پیش از آنکه به عضویت دولت عصام شرف در بیاید، کارشناس ارشد بانک توسعه آفریقا در امور آب بود.
شورای نظامی حاکم قدرت را رسما در سی ژوئن امسال به آقای مرسی، رئیس‌جمهوری منتخب تحویل داد، اگرچه بسیاری از اختیارات رئیس‌جمهوری را به خود تفویض کرد.
محمد مرسی اولین رئیس‌جمهوری اسلامگرا و بدون پیشینه نظامی در این کشور به شمار می‌رود.
آقای مرسی متعهد شده که دولتی مدرن با نیروهای مسلح و پلیس وفادار که از آزادی‌های مردم دفاع می‌کنند، تشکیل دهد.
آقای مرسی پس از پیروزی در انتخابات، از تمام سمت‌های خود در اخوان‌المسلمین کناره‌گیری کرد و گفت که در دولتش از تمامی نیروها استفاده خواهد کرد.
به گمان تحلیلگران، مهم‌ترین مساله‌ای که دولت جدید مصر با آن سر و کار خواهد داشت، اقتصاد این کشور و تنظیم روابط با نظامیان خواهد بود.
منبع: بی بی سی