انوار وب: پاپ فرانسیس دوم سال گذشته در سفر خود به بیت‌المقدس اعلام کرد که قصد دارد پیمان به رسمیت شناختن فلسطین را امضا کند دو سال بعد از شناسایی کشور مستقل فلسطین، واتیکان پیمانی تاریخی را برای رسمیت دادن به این تصمیم خود امضا کرده است. مقامات واتیکان می‌گویند این اقدام می‌تواند در ایجاد […]

انوار وب: پاپ فرانسیس دوم سال گذشته در سفر خود به بیت‌المقدس اعلام کرد که قصد دارد پیمان به رسمیت شناختن فلسطین را امضا کند

دو سال بعد از شناسایی کشور مستقل فلسطین، واتیکان پیمانی تاریخی را برای رسمیت دادن به این تصمیم خود امضا کرده است.

مقامات واتیکان می‌گویند این اقدام می‌تواند در ایجاد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان موثر باشد.

امضای پیمان شناسایی کشور مستقل فلسطین می‌تواند دامنه فعالیت کلیسای کاتولیک در مناطق تحت کنترل فلسطینیان را گسترش می‌دهد.

اسرائیل این تحولات را “عجولانه” توصیف کرد و گفت که می‌تواند باعث تیرگی روابطش با واتیکان شود.

اما تصمیم واتیکان، با استقبال مقام‌های فلسطینی مواجه شده است.

واتیکان در سال ۲۰۱۳ تصمیم به رسمیت شناختن فلسطین را گرفته بود که در ماه مه (اردیبهشت) در آستانه سفر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به واتیکان برای ملاقات با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به صورت رسمی اعلام شد.

افزایش تعداد کشورهایی که اعلام کرده‌اند فلسطین را به رسمیت می‌شناسند، باعث نگرانی فزاینده دولت راستگرای اسرائیل شده است.

چند ماه پیش، پارلمان فرانسه نیز با اکثریت آرا به شناسایی فلسطین به عنوان یک کشور مستقل رای داد. هرچند این رای‌گیری جنبه نمادین داشت و نتیجه آن برای دولت فرانسه الزام‌آور نیست.

پیش از آن پارلمان‌های بریتانیا، ایرلند و اسپانیا در اقدامی مشابه و نمادین از دولت‌هایشان خواسته بودند که کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند.

دولت سوئد هم اواخر ماه اکتبر سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می‌شناسد.

بیشتر اعضای اتحادیه اروپا از شناسایی فلسطین خودداری کرده‌اند و کشورهایی که فلسطین را به رسمیت می‌شناسند – مانند مجارستان، لهستان و اسلواکی – پیش از پیوستن به اتحادیه اروپا چنین کرده‌اند.

تاکنون، بیش از ۱۳۰ کشور جهان فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته‌اند.
منبع: بی بی سی فارسی