آنگونه که در جراید و رسانه ها آمده است ، نشریه «شارلی ابدو» طی روزهای آینده در 7 میلیون نسخه بازنشر می‌شود. روزنامه فرانسوی فیگارو نوشته است که، آخرین شماره نشریه شارلی ابدو طی روزهای آینده در 7 میلیون نسخه بازنشر می‌شود. مسئولان این نشریه فرانسوی مدعی اند که به دلیل افزایش قابل توجه تقاضای […]

آنگونه که در جراید و رسانه ها آمده است ، نشریه «شارلی ابدو» طی روزهای آینده در 7 میلیون نسخه بازنشر می‌شود. روزنامه فرانسوی فیگارو نوشته است که، آخرین شماره نشریه شارلی ابدو طی روزهای آینده در 7 میلیون نسخه بازنشر می‌شود.

مسئولان این نشریه فرانسوی مدعی اند که به دلیل افزایش قابل توجه تقاضای مردم برای خرید این نشریه، قصد دارند مجددا آن را با تیراژ بالای 7 میلیون نسخه‌ای منتشر کنند.

 

این نشریه موهن فرانسوی چهارشنبه گذشته با گذشت یک هفته از اقدام قبلی خود در انتشار تصاویر و کاریکاتورهای پیامبر اسلام (ص) بار دیگر در تیراژی 5 میلیون نسخه‌ای اقدام به تکرار نشر کرد و خشم جهان اسلام و مسلمانان بسیاری از کشورهای جهان را برانگیخت.

دفتر نشریه فکاهی شارلی ابدو که بارها کاریکاتورهای موهن از شخصیت‌های مورد احترام اسلام و به خصوص پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (ص) را منتشر کرده است، دو هفته قبل مورد هجوم دو فرد مسلح قرار گرفت و طی آن 12 نفر از جمله 2 پلیس کشته شدند.

این نشریه معمولا در تیراژ چند هزار نسخه چاپ می‌شود اما مسئولان آن هم‌اینک پس از جنجال‌های اخیر در تلاش برای بر سر زبان انداختن نام آن اقدام به افزایش تیراژ آن کرده‌اند.

اقدام این نشریه فرانسوی بقدری زشت و مشمئز کننده است که پاپ، رهبر مذهبی کاتولیک های جهان به آن واکنش نشان داده و گفته است: آزادی بیان به ویژه در مواردی که باعث اهانت به دیگران یا تمسخر یک عقیده ‌شود، دارای محدودیت است.
پاپ برای مثال به آلبرتو گاسباری، هماهنگ‌کننده سفر‌هایش که در هواپیما و در کنار وی بوده است، اشاره کرده و گفته: «اگر دوست خوب من دکتر گاسباری به مادر من فحش دهد، می‌تواند انتظار یک ضربه مشت را از من داشته باشد». پاپ همزمان به شوخی، مشت خود را به سوی دکتر گاسباری برده و افزوده است: «این طبیعی است، شما نمی‌توانید کسی را تحریک کنید، نمی‌توانید به عقاید دیگران توهین کنید، نمی‌توانید با عقاید دیگران شوخی کنید.»

در دنیا اسلام موج تنفر و انزجار عمومی از عمل قبیح  هفته نامه فرانسوی به راه افتاده است و کمپین ها و تجمعات گسترده ای در محکومیت آن شکل گرفته است.

در این بین اما نکته ای که غرب یا نمی داند ـ که بعید می دانم چنین باشد ـ و یا می داند، ولی خودش را به نادانی می زند ـ که حتم دارم چنین است ـ این واقعیت است که محمد (ص) شخصیتی محترم برای حدود دو میلیارد انسان(مسلمان) در روی زمین است که از قضا، تعداد قابل توجهی از آنان در غرب زندگی می کنند.

واضح و مسلّم است که ترور و تروریسم محکوم است، لازم نیست غرب به مسلمانان بفهماند که تروریسم بد است، چه آنکه هر انسان در ذات و طینتش تنفر از خشونت وجود دارد. اما مولد ترور و تروریسم چیست؟!. غرب باید بیندیشد که چه چیزی باعث حمله به مجله شارلی شد؟ در فرانسه و در جهان غرب چند نشریه منتشر می شود؟ مگر تا به حال به آنان حمله شده است؟ آیا تا به حال غرب اندیشیده است که چرا حمله به شارلی ابدو؟

اگر در سال 2006 ، زمانی که برای اولین بار این نشریه، معتقدات مسلمانان را به سخره گرفت، صدای اعتراض مسلمانان به گوش سیاستمدارن غرب و فرانسه می رسید ، اگر سال 2011، آنگاه که برای دومین بار، باز هم به بهانه آزادی بیان، این نشریه به پیامبر مسلمانان توهین کرد و صدای اعتراض مسلمانان را بلند کرد، اگر آن زمان سیاست مداران غرب و فرانسه خود را به خواب نمی زدند و سر در آب نمی بردند، امروز شاهد آنچه آنان تروریسم می خوانند، در بیخ گوششان و جلو چشمانشان نبودند. و براستی چه زیبا بوده تعبیر پاپ فرانسیس «اگر دوست خوب من دکتر گاسباری به مادر من فحش دهد، می‌تواند انتظار یک ضربه مشت را از من داشته باشد.» آرای! فرانسویان باید خیلی زودتر منتظر این ضربه می بودند، که از قدیم گفته اند: زدی ضربتی ضربتی نوش کن! و براستی که ساده انگاریست که به دیگران بدی کنیم و انتظار نیکی داشته باشیم. جواب سیلی، سیلی است.

واقعیتی که غرب باید بداند و به  خود بقبولاند این است که «محمد» خط قرمز است. فرانسه به جای آنکه راهپیمایی میلیونی ضد ترریسم راه اندازی کند، راهپیمایی ای که در آن شخصیت‌هایی چون بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل که خود به اقدامات تروریستی علیه غیرنظامیان شهره و کمپانی تروریسم هست! شر کت کنند، بهتر است قلم موهنان را اگر نمی شکند از دستشان بگیرد.

آری! خبر انتشار 7 میلیونی نشریه موهن، خبر بسیار بدی است ، هم برای مسلمانان که توهینی دوباره به اعتقاداتشان می شود، هم برای آزاداندیشان جهان که چنین توهین هایی آنان را می آزارد، و هم برای دستگاه های  ضد تروریسم غرب که این چنین اعمالی باعث رسوایی آنان در سطح جهانی می شود.

ای کاش غرب همین الان ـ هرچند با تأخیر ـ بر سر عقل آمده و مانع انتشار دوباره نشریه موهن شود و این آتش را قبل از آنکه شعله اش  فراگیرتر شود، خاموش نماید، آتشی که قبل از هر چیز و هر کس، دامن خود غرب را خواهد گرفت.  

و در آخر :

کی شود دریا ز پوز سگ نجس / کی شود خورشید از پف منطمس

مه فشاند نور و سگ وع وع کند / سگ ز نور ماه کی مرتع کند

مه فشاند نور و سگ عو عو کند / هر کسی بر خلقت خود می‌تند

 

 

حسین سلیمان پور