انوار وب: با افزایش محدودیت‌ها علیه مسلمانان در منطقه خودگردان «سین‌کیانگ» در شمال غربی چین، رهبر یکی از احزاب کمونیست شهر «کاشغر»، در مورد داشتن حجاب به مسلمانان هشدار داد. به نقل از خبرگزاری رویترز، زنگ کان، دبیر حزب «جاده ابریشم» شهر کاشغر در منطقه سین‌کیانگ چین اعلام کرد: ما باید به سمت یک کشور […]

انوار وب: با افزایش محدودیت‌ها علیه مسلمانان در منطقه خودگردان «سین‌کیانگ» در شمال غربی چین، رهبر یکی از احزاب کمونیست شهر «کاشغر»، در مورد داشتن حجاب به مسلمانان هشدار داد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، زنگ کان، دبیر حزب «جاده ابریشم» شهر کاشغر در منطقه سین‌کیانگ چین اعلام کرد: ما باید به سمت یک کشور سکولار و مدرن پیش برویم.

وی در حاشیه نشست سالانه پارلمان چین با بیان این مطلب، افزود: اما در برخی از مناطق کاشغر از سال پیش تاکنون افرادی با حجاب دیده می‌شوند.

کان ادامه داد: این به معنای عقب‌نشینی از پیشرفت‌هایی است که به سمت مدرنیته و سکولاریسم داشته‌ایم. این یک حرکت معکوس فرهنگی است!

شهر کاشغر به عنوان مرکز فرهنگ اسلامی در چین شناخته می‌شود. مسلمانان اویغور ۹۸٪ جعمیت این شهر را تشکیل می‌دهند. در این شهر مساجد زیادی وجود دارد.

سرکوب مسلمانان سین‌کیانگ

در ماه دسامبر گذشته، چین پوشیدن لباس‌های اسلامی را در اماکن عمومی شهر «اورومچی»، مرکز سین‌کیانگ، ممنوع کرد.

این قانون در حالی در این منطقه مسلمان‌نشین وضع شده که دولت چین سرکوب مسلمانان منطقه را با انجام اقداماتی به بهانه مبارزه علیه «افراط‌ گری دینی» تشدید کرده؛ این اقدامات موجب بروز درگیری‌هایی در این منطقه شده است.

مسلمانان اویغور تبعید شده و فعالان حقوق بشر می‌گویند که سیاست‌های سرکوبگرانه دولت در سین‌کیانگ، از جمله تلاش برای کنترل اسلام، سبب تحریک ناآرامی شده است.

منطقه سین‌کیانگ(ترکستان شرقی) با جمعیتی بیش از 20 میلیون نفر و به وسعتی معادل یک ششم کل مساحت چین در غرب این کشور قرار دارد. این منطقه در سال 1955 مستقل شد اما همچنان هدف سرکوب شدید امنیتی از سوی مقامات چینی است.

اوایل سال 2014، انجام اعمال عبادی و داشتن لباس‌ها و نشان‌های دینی در نهادهای دولتی این منطقه ممنوع شد.

تابستان گذشته در شهر «کارامای» سین‌کیانگ، مردان از داشتن دین و زنان از داشتن حجاب منع شدند و پلیس با حمله به فروشگاه‌های این منطقه، لباس‌های بلند اسلامی را جمع‌آوری کرد.

منبع: ایکنا