استاد، مفتی محمدقاسم قاسمی 🔹 تصور کنید برادر یا فرزند شما در شرایط سختی قرار دارد، واکنش شما چگونه است؟ رسول الله صلی‌الله علیه وسلم فرمودند: «المسلمون کالجسد الواحد اذا إشتکی منه عضو إشتکی له سائر الجسد بالسهر و الحمی» انسان اگر کنار آتش قرار گیرد پایش می‌سوزد. گاهی عضوی حس ندارد و حیات ندارد، […]

استاد، مفتی محمدقاسم قاسمی

🔹 تصور کنید برادر یا فرزند شما در شرایط سختی قرار دارد، واکنش شما چگونه است؟
رسول الله صلی‌الله علیه وسلم فرمودند: «المسلمون کالجسد الواحد اذا إشتکی منه عضو إشتکی له سائر الجسد بالسهر و الحمی»
انسان اگر کنار آتش قرار گیرد پایش می‌سوزد. گاهی عضوی حس ندارد و حیات ندارد، اما عضوی که حیات دارد بی‌قرار می‌شود. لذا نخستین چیزی که بر مسلمانان لازم است این احساس همدردی و درک شرایط این روزهای مردم غزه است.
بر اساس این احساس ایمان ما محک می‌خورد و به اندازهٔ ایمان‌مان احساس در قلب‌هایمان هست.
بعد از این احساس است که انسان دست به عمل می‌برد.

🔹 دومین نکته رجوع الی الله است. همهٔ مسلمانان عرب و عجم، مردان و زنان به الله رجوع کنند. رجوع الی الله همان توبه است. این واقعه باید ما را بیدار کند.
توبه کنیم، حقوق مردم را بپردازیم و از کوتاهی در حقوق الله بپرهیزیم. بعضی از گناهان مانع قبولیت دعا هستند. کسب حرام و ظلم‌‌کردن مانع است. ما هم ظالم هستیم. پایمال کردن احکام شرعی ظلم است. توبه کنیم و دیگران را نیز به توبه توصیه کنیم.

🔹 در زندگی و برنامه‌های خود تغییر بیاوریم. عوض شویم و آن آدم دیروز و آن آدم سال گذشته نباشیم.
در نماز ما و عبادت ما تغییر بیاید. در دعای ما تغییر بیاید. در مطالعه ما تغییر بیاید.
رویکرد جدیدی به قرآن و سنت داشته باشیم. در تلاوت قرآن، در تدبر و در عمل به آن و در خدمت به قرآن متحول شویم. همچنین رویکرد جدیدی به سنت و سیرت داشته باشیم.
زمانی مسجد بابری را در هند شهید کردند. سالها بعد جوانی از آنجا آمد و گفت: « من همان زمان دانشجو بودم و تصمیم گرفتم قرآن را حفظ کنم. حافظ قرآن شدم و زندگی‌ام کاملاً عوض شد.
ما صحنه‌های تکان دهنده را مشاهده می‌کنیم و فقط افسوس می‌خوریم آیا همین کافیست!
حداقل اراده جهاد را بکنید. «انما الاعمال بالنیات»

🔹 حسبنا الله ونعم الوکیل را به کثرت بخوانید. تعداد مهم نیست ولی آنانی که روی تعداد مقید هستند بزرگان گفته‌اند یک هزار یا پانصد مرتبه خوانده شود.
مفتی محمد شفیع در تفسیر آیه «الذین قال لهم الناس إن الناس قد جمعوا لکم فاخشوهم فزادهم ایمانا وقالو حسبنا الله ونعم الوکیل»
تجربه بزرگان است که با یکسویی و تمرکز “حسبنا الله ونعم الوکیل” را هزار بار یا بیشتر خوانده و با تضرع دعا کرده‌اند، الله فرج آورده است.
امام احمد سرهندی رحمه‌الله داستان فرزند عوف‌بن مالک را آورده که در بند کفار بود. عوف نزد رسول الله آمد و گفت همسرش برای فرزندشان بی‌تابی می‌کند. آن‌حضرت فرمودند: آیهٔ «ومن یتق الله یجعل له مخرجا» را بخوان.
بعد توصیه فرمودند “لا حول و لا قوة الا بالله” را به کثرت بخوانید.
حضرت مجدد توصیه‌اش این است که ۱۰۰ بار درود شریف و بعد ۵۰۰ مرتبه «لا حول ولا قوة الا بالله» و در پایان ۱۰۰ مرتبه درود با یقین و تدبر و تضرع خوانده شود. دعا شود الله فرج و نصرت می‌آورد.

🔹علامه جزری در کتاب الحصن الحصین می‌نویسد که باری شهرشان مورد تعرض قرار گرفت و دیوارهای شهر با منجنیق زده می‌شد و آب را بر آنان بسته بودند. او می‌گوید من به دعاهای این کتاب متوسل شدم. شب پنجشنبه بود که آن‌حضرت را در خواب دیدم. گفتم یا رسول الله دعا کنید. ایشان دعا کردند‌ و روز یکشنبه دشمن پراکنده شد.
دعا خیلی تاثیر دارد. دعا در هر حالت فایده دارد.
حضرت علی می‌فرماید: من به جنگ بدر رفتم، جنگیدم و آمدم دیدم آن‌حضرت سر به سجده هستند و ذکر «یا حی و یا قیوم» را تکرار می‌کنند. رفتم و دوباره برگشتم دیدم آن‌حضرت هنوز در حالت سجده هستند و «یا حی و یا قیوم» را تکرار می‌کنند و بار سوم که آمدم هنوز آن‌حضرت در سجده بودند «و یا حی و یا قیوم» را می‌خواندند.
برادران، خواهران و جوانان، هر شب یک ساعتی در سجده «یا حی و یا قیوم أغثنا» را بخوانید و تکرار کنید.
یا حی و یا قیوم اسم اعظم است.
مسلمانان صلاة التسبیح بخوانند، نصرت الهی می‌آید.
درود را به کثرت بخوانید.
همه اقشار بیدار شوند. اگر این اوضاع مسلمانان را بیدار نکند خطر این است که دچار فتنه دیگری شوند. « واتقوا فتنة لا تصیبن الذین ظلموا منکم خاصة»

🔹مسلمانان روزهای دوشنبه و پنجشنبه را روزه بگیرند. ان‌شاءالله یک تغییری و غیرتی  در مسلمانان عرب و عجم می‌آید.

همچنین خیلی لازم است که جوان و سایر مردم درباره تاریخ و اهداف و برنامه‌های یهود مطالعه کنند. ما باید دشمنان را شناسایی کنیم و بیدار باشیم.کامال استا قاسمی-حفظه الله-