انواروب| مراسم “کنگره فلسطینی” که قرار بود طی روزهای ۱۲ تا ۱۴ آوریل در برلین برگزار شود دو ساعت پس از شروع توسط پلیس لغو شد. برای تضمین امنیت حواشی این مراسم که با انتقادات گسترده همراه بود، ۲۵۰۰ نیروی پلیس در نظر گرفته شده بود. پلیس برلین مراسم “کنگره فلسطینی” را که قرار بود […]

انواروب| مراسم “کنگره فلسطینی” که قرار بود طی روزهای ۱۲ تا ۱۴ آوریل در برلین برگزار شود دو ساعت پس از شروع توسط پلیس لغو شد. برای تضمین امنیت حواشی این مراسم که با انتقادات گسترده همراه بود، ۲۵۰۰ نیروی پلیس در نظر گرفته شده بود.

پلیس برلین مراسم “کنگره فلسطینی” را که قرار بود در طول روزهای جمعه تا یکشنبه (۱۲ تا ۱۴ آوریل / ۲۴ تا ۲۶ فروردین) در پایتخت آلمان برگزار شود حدود فقط دو ساعت پس از آغاز آن، لغو کرد.
گفته شده است که پلیس از ۲۵۰ شرکت‌کننده‌های این مراسم خواسته است که سالن این اجلاس را ترک کنند.

پلیس قبل از این اقدام برگزاری “کنگره فلسطینی” را همچنین به طور موقت متوقف کرده بود. به گفته یکی از سخنگویان پلیس، دلیل آن سخنرانی ویدئویی مردی بوده که در آلمان علیه شخص او به دلیل سخنانش علیه اسرائیل و یهودیان، ممنوعیت در زمینه فعالیت سیاسی اعمال شده است.

مراسم “کنگره فلسطینی” که قرار بود در مجتمع تجاری در ناحیه تمپلهوف برلین اجرا شود، از پیش از آغاز جنجال‌آفرین بود و انتقادات گسترده‌‌ای را به همراه داشت.
محور نگرانی‌ها در این زمینه احتمال بروز اظهارات یهودستیزانه و ضد اسرائیلی از سوی شرکت‌کنندگان در این مراسم بوده است.

کای وگنر، رئیس دولت ایالت برلین برگزاری این مراسم را به شدت مورد انتقاد قرار داده بود. او گفته بود که در صورت بروز اظهارات ضدیهودی، اقدامات قاطعانه‌ای از سوی نیروهای پلیس اعمال خواهد شد.
او به خبرگزاری آلمان گفت: «این مسئله غیرقابل تحمل است که کنگره به اصطلاح فلسطینی در برلین برگزار می‌شود. ما یهودی‌ستیزی، نفرت‌پراکنی و تحریک افکار عمومی علیه یهودیان در برلین را تحمل نمی‌کنیم.»
وگنر تصریح کرد: «پلیس برلین در صورت بروز اظهارات یا جرایم یهودستیزانه در این مراسم، قاطعانه برخورد خواهد کرد.»

به گفته یک سخنگوی پلیس، حضور مجموعا نزدیک به ۲۵۰۰ نیروی پلیس پیرامون این مراسم تا روز یکشنبه ۱۴ آوریل برنامه‌ریزی شده بود.

بر اساس اظهارات مقامات پلیس برلین، نیروهای پلیس برای تظاهرات و تجمعات خودجوش در حاشیه “کنگره فلسطینی” نیز آماده هستند.

گفته شده است شماری از فعالان و حامیان فلسطینی یک “کمپ اعتراضی” در محوطه بین پارلمان آلمان (بوندستاگ) و مقر اداره صدراعظم، برپا کرده‌اند.
اعتراضات علیه “کنگره فلسطینی” از زمان اعلام برگزاری آن، به شدت در جریان بوده است. اتحاد فراحزبی “ائتلاف علیه ترور ضد یهود” با ابراز مخالفت علیه برپایی این اجلاس خواستار مقابله با آن شده بود./ دویچه وله فارسی