تلاش کن تا این کلمات را به دوستان و خصوصا فرزندانت بیاموزی و از تبلیغ این‌ها خسته نشو، چرا که پیامبر  ـ صلی الله علیه و سلم ـ می‌فرمایند: خداوند، فرشتگان و (همه اشیاء) حتی مورچه‌ها در کلونی‌شان و ماهی‌ها در دریا، بر کسانی که به مردم خیر می‌آموزند طلب آمرزش می‌کنند. (صحيح الجامع: 1838) […]

تلاش کن تا این کلمات را به دوستان و خصوصا فرزندانت بیاموزی و از تبلیغ این‌ها خسته نشو، چرا که پیامبر  ـ صلی الله علیه و سلم ـ می‌فرمایند: خداوند، فرشتگان و (همه اشیاء) حتی مورچه‌ها در کلونی‌شان و ماهی‌ها در دریا، بر کسانی که به مردم خیر می‌آموزند طلب آمرزش می‌کنند. (صحيح الجامع: 1838)

انسان زرنگ کسی است که برای آخرت آماده‌گیری کامل داشته باشد، از مهمترین این آماده‌گیری‌ها حرص بر انجام اعمالی است که ثواب زیادی دارد و میزان حسنات انسان را سنگین می‌کند.

خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: «وَنَضَعُ الْمَوَازِينَ الْقِسْطَ لِيَوْمِ الْقِيَامَةِ فَلَا تُظْلَمُ نَفْسٌ شَيْئًا وَإِن كَانَ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ أَتَيْنَا بِهَا  وَكَفَى بِنَا حَاسِبِينَ» [الأنبياء: 47] و ما ترازوهای عدل را به روز قیامت خواهیم نهاد و هیچ ستمی به هیچ نفسی نخواهد شد و اگر عملی به قدر دانه خردلی باشد در حساب آریم و تنها علم ما برای حسابگری کفایت خواهد کرد.

در جای دیگر می‌فرماید: «فَأَمَّا مَن ثَقُلَتْ مَوَازِينُهُ. فَهُوَ فِي عِيشَةٍ رَّاضِيَةٍ. وَأَمَّا مَنْ خَفَّتْ مَوَازِينُهُ. فَأُمُّهُ هَاوِيَةٌ. وَمَا أَدْرَاكَ مَا هِيَهْ. نَارٌ حَامِيَةٌ» [القارعة:6-11] پس عمل هر کس را در میزان حق وزنی باشد، او در بهشت به آسایش و زندگانی خوش خواهد بود.  و عمل هر کس بی قدر و سبک وزن باشد، جایگاهش در قعر هاویه (جهنم) است. و چگونه سختی هاویه را تصور توانی کرد؟ هاویه همان آتش سخت سوزنده و گدازنده است.

هر عمل نیکی که از مسلمان صادر شود، در میزان حسنات او نوشته می‌شود تا در قیامت موجب رستگاری او گردد.

در احادیث رسول گرامی اسلام  ـ صلی الله علیه و سلم ـ برخی اذکار بیان شده است که باعث سنگینی ترازوی اعمال مسلمان در قیامت می‌شود که زیباست آنها را بدانیم و بیاموزیم و به دیگران آموزش دهیم.

حضرت ابوهریره ـ رضی الله عنه ـ از پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و سلم ـ روایت می‌کنند که فرمودند:  دو کلمه‌اند که بر زبان سبک و در ترازوی اعمال سنگین‌اند و محبوب خداوند هستند: « سبحان‌اللهِ‌وبحمدِه ، سبحان‌اللهِ‌العظيم» (متفق عليه)

ام المؤمنین جویریه ـ رضی الله عنها ـ می‌فرماید: پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و سلم ـ وقت نماز از خانه بیرون شدند و بعد از چاشت برگشتند، در حالی که من همچنان بر سجاده‌اش نشسته بودم.

پیامبر پرسیدند: از صبح تا الان همچنان نشسته‌ای؟

عرض کرم: بله

پیامبر ـ صلی الله علیه و سلم ـ فرمودند: من امروز چهار کلمه را سه بار تکرار کردم که اگر با ثواب تو وزن شوند، وزنشان بیشتر است: «سبحان اللهِ وبحمدِه ، عددَ خلقِه ورضَا نفسِه وزِنَةِ عرشِه ومِدادَ كلماتِه» (مسلم:2726)

ابو مالک اشعری ـ رضی الله عنه ـ از پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و سلم ـ  روایت می‌کند که فرمودند: «الحمدُ لله» ترازوی اعمال را پر می‌کند و «سبحان اللهِ و الحمدُ لله» ما بین آسمان و زمین را پر می‌کنند. (صحيح الترغيب:189)

 

برادر عزیز!

همواره خدا را ذکر کن و این کلمات گرانبها را ارج بنه و به ذکر خداوند عادت کن تا ترازوی اعمالت سنگین شود.

تلاش کن تا این کلمات را به دوستان و خصوصا فرزندانت بیاموزی و از تبلیغ این‌ها خسته نشو، چرا که پیامبر  ـ صلی الله علیه و سلم ـ می‌فرمایند: خداوند، فرشتگان و (همه اشیاء) حتی مورچه‌ها در کلونی‌شان و ماهی‌ها در دریا، بر کسانی که به مردم خیر می‌آموزند طلب آمرزش می‌کنند. (صحيح الجامع: 1838)

 

منبع: طریق الاسلام

ترجمه: انواروب