گـمان بد یکـی از بدترین رزایل اخلاقی است، زیرا سوء ظن، شک، شبه و گمان بد، قلب را فاسد و مغز را درگـیر مـی‌کند. اللّه تعالی در این مورد فرموده است: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضًا أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَن يَأْكُلَ لَحْمَ […]

 

گـمان بد یکـی از بدترین رزایل اخلاقی است، زیرا سوء ظن، شک، شبه و گمان بد، قلب را فاسد و مغز را درگـیر مـی‌کند.
اللّه تعالی در این مورد فرموده است:
«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضًا أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَن يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتًا فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِيمٌ»
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از بسیاری از گمان (های بد) بپرهیزید، بی‌شک بعضی از گمان‌ها گناه است، و در امور دیگران تجسس و کنجکاوی نکنید وبعضی از شما بعضی دیگر را غیبت نکند، آیا کسی از شما دوست دارد که گوشت برادرش را در حالی که مرده است، بخورد؟! پس البته آن را ناپسند دارید و از پروردگار بترسید، بی‌گمان اللّه توبه پذیر مهربان است. (سوره حجرات آیه ۱۲)

اين آيه اخلاق و رفتار خوب را و آنچه كه شايسته است طبق آن با مردم رفتار شود، در بر گرفته است؛ پس شايسته است كه مسلمان با مردم آسان‌گيرى كند و از شک و گمان و تجسس و غیبت دوری کند تا اعمالش در امان باشد.

✍️ محسن کامرانی