انواروب: سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سرانه روزانه مطالعه مردم کشور از طریق کتابخوانی، نشر دیجیتال و شبکه های مجازی حدود یک ساعت است.   آفتاب: ‘حسین نوش آبادی’ روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: نباید مطالعه را معطوف به کتابخوانی و محصولات مکتوب کرد، امروزه بیشتر مردم مطالب روزنامه […]

انواروب: سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سرانه روزانه مطالعه مردم کشور از طریق کتابخوانی، نشر دیجیتال و شبکه های مجازی حدود یک ساعت است.

 

آفتاب: ‘حسین نوش آبادی’ روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: نباید مطالعه را معطوف به کتابخوانی و محصولات مکتوب کرد، امروزه بیشتر مردم مطالب روزنامه ها، اخبار و سایر اطلاعات را از طریق فضای مجازی به عنوان شبکه های ارتباطی دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل افت سرانه مطالعه در کشور وضعیت نامناسب شبکه توزیع و یا ناکافی بودن عرضه کتاب است، افزود: ضروریست برنامه ریزی مناسب برای حمایت و افزایش رغبت مردم در زمینه کتابخوانی و توسعه فرهنگ مطالعه در کشور انجام شود.

براساس نتایج آخرین سنجش سرانه مطالعه که در اردیبهشت 91 در کشور انجام شد، سرانه مطالعه ایرانی ها از محصولات مکتوب فرهنگی 75 دقیقه و 34 ثانیه است که 15 دقیقه و 17 ثانیه مربوط به کتاب، 32دقیقه و 56 ثانیه مربوط به روزنامه، پنج دقیقه و 42 ثانیه نشریه و 21 دقیقه و 35 ثانیه مربوط به قرآن است.

همچنین نتایج این بررسی ها نشان داده ،بالاترین استان به لحاظ سرانه مطالعه تهران و پایین ترین استان چهارمحال و بختیاری است.

تهرانی ها در روز 93 دقیقه و 54 ثانیه کتاب می خوانند و در چهارمحال و بختیاری این عدد 48 دقیقه و 59 ثانیه کاهش می یابد.